S HARMONIKOU. Sešli se zatím jen jednou. Ale jak říká předsedkyně Klubu seniorů Kozlany Dana Krištanová, koledy všichni znají, takže to tak stačí. „Ve středu se potkáme v sále u vánočního stromečku, doprovodí nás náš oblíbený harmonikář,“ přiblížila.

VRCHOL ADVENTU. Intenzivně se na koledy připravuje spolek Slovan z Hvězdlic. „Sejdeme se v domově Hvězda, doprovodí nás hudba z počítače,“ sdělila Kamila Studýnková s tím, že u nich půjde o poslední adventní akci.

VÍC KOLED. Kapela Sebranka doprovodí účastníky setkání v Letonicích. „Děti ve škole už koledy nacvičují. Většinou odzpíváme ty povinné a pak ještě několik přidáme,“ okomentoval starosta Letonic Jiří Skokan.

S ŽIVÝM BETLÉMEM. Pravidelně se scházejí a nacvičují koledy také v rousínovských Slavíkovicích. „Budeme mít i živý betlém, doprovod na harmoniky a na závěr plánujeme ohňostroj,“ přiblížila zastupitelka Marie Straková.

ZAZNÍ I BÁSNĚ. Manželé Šánovi z kapely Koňaboj zpestří akci v Lysovicích. „Zpěv chci proložit čtením básní a povídek ze sbírky, kterou mám doma,“ řekla k přípravám Dagmar Chludilová.

VYSTOUPENÍ DĚTÍ. Živý betlém v podání dětí ze základní školy a doprovod na elektroakustickou kytaru a harmoniku. Tak budou vypadat středeční koledy ve Studnicích. „Děti z mateřské školky si připravují speciální vystoupení,“ přiblížila Petra Daňková.

VOJENSKÉ PÍSNĚ. V Hruškách na akci Česko zpívá koledy možná zazní i Vojenské písně. „Sejdeme se u vánočního stromu. Pro účastníky budeme mít připravený čaj, možná svařené víno, perníčky. A zřejmě přijdou i pánové s harmonikami,“ sdělila Svatava Horáčková.

KOLEDY NA ZDI. Aby nemuseli kopírovat zpěvníky, budou v Milonicích lidem promítat koledy na zeď. „Jako doprovod budeme mít keyboard,“ nastínila starostka Jitka Chramostová.

DOPROVOD: CAJON. Už dva měsíce trénují koledy lidé v Rychtářově. Ovšem nejen na akci Česko zpívá koledy. „Už asi patnáct let chystáme obsáhlejší vánoční koncert. Při té příležitosti jsme se rozhodli připojit i k akci Deníku. Trénuje nás kolem padesáti a zastoupené jsou všechny věkové kategorie. Doprovodí nás kytary a cajon,“ přiblížila předsedkyně rychtářovského osadního výboru Ludmila Mikulášková.

HLAVNĚ SE SETKAT. Desítky lidí se jako tradičně potkají i u vánočního stromu v Krásensku. „Akce se bude nést v podobném duchu jako loni. Jde nám hlavně o společné setkání. Každý, kdo přijde si s námi zazpívá, nechybí děti ani dospělí,“ přiblížila starostka Hana Šíblová.

DOSTANOU KOLÁČE. Jako každý rok si obyvatelé Drnovic můžou dát na akci svařené víno, chybět nebudou ani koláče a preclíky. „Při zpívání koled nás na harmoniku doprovodí pan farář. Změny nechystáme, akce se nám osvědčila v této podobě,“ uvedl místostarosta Jiří Dvořák.

S PRŮVODEM. V Ivanovicích na Hané se k Česko zpívá koledy připojuje mateřské centrum Rarášek. „Sejdeme se u vánočního stromečku. Poté se vydáme na lampionový průvod," nastínila Barbora Pospíšilíková.

ZPĚV NA NÁMĚSTÍ. Žáci vyškovské základní umělecké školy učitelky Nikoly Petlachové za doprovodu ředitele Aleše Musila oživí program koled ve Vyškově. „Těšíme se. Pro mě je radost, když se na náměstí zpívá. Je to amatérsky roztomilé. Každý zpívá v jiné tónině, ale to vůbec nevadí,“ řekl Musil.

S COLORI. Na akci Deníku je připravený už i sbor Colori z Bučovic, kde se ve středu rozezní tamní náměstí Svobody. „Děvčata i chlapci poctivě trénovali a těsně před koledami ještě budou mít vánoční koncert ve škole,“ uvedla ředitelka základní umělecké školy Dagmar Klementová.