„Každoročně nám v podzimních měsících přibývá dopravních nehod, kdy řidiči na silnicích srazí zvěř. Například nedávná kolize motoristy, který jel od Nížkovic na Slavkov u Brna. Srna mu zleva vběhla do silnice a muž už nebyl schopný na vzniklou situaci zareagovat. Na autě tak vznikla škoda přesahující čtyřicet tisíc korun," uvedla mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková.

Že nejde o ojedinělý případ, potvrzují i řidiči. „Asi před dvěma lety na podzim jsem jel z Kozlan na Medlovice. V úseku je rovinatý terén a často přes cestu přebíhá zvěř. Pod kola mi vběhlo srnčí, už jsem nestihl zabrzdit a čelně jsme se střetli. Škoda byla vysoká, dosáhla na třicet tisíc korun. Dokonce jsem měl takovou smůlu, že se mi za čtrnáct dní stalo něco obdobného. Policii jsem ale nevolal ani v jednom případě," prozradil řidič, který nechtěl zveřejnit jméno kvůli obavám z problémů s bývalým zaměstnavatelem.

Také další motorista už řešil opravu auta zničeného po kolizi se zvěří. „Manželka se střetla loni na podzim se srnou. Zvíře nenadále vběhlo do silnice a srazilo se s bokem auta. Škoda se vyšplhala docela vysoko. Naštěstí jsme část zaplatili z havarijního pojištění," vzpomínal Jaromír Handl z Uhřic.

Právě nečekaný vpád zvěře do silnice je podle myslivců nejčastější příčinou, proč ke srážkám dochází. „Sám jsem řidič, tak vím, jak je kolikrát těžké pohotově zareagovat. Proto věřím, že v mnoha případech se kolizi nejde vyhnout. Jsou však situace, kdy to na mě působí jako úmysl. Zvěř v pohybu jde totiž často ve světlech auta vidět i několik desítek metrů předem," naznačil předseda okresního mysliveckého spolku Vyškov František Toman.

On sám byl letos přítomný pouze u jedné takové nehody. „Zvěř jsme našli sraženou asi sto metrů od silnice. Stává se totiž, že neuhyne hned a ještě kousek popojde. V okamžiku našeho příchodu už byla mrtvá," řekl Toman.

Jak naložit s uhynulým kusem, je podle myslivců taky problematické. Aby se zvěřina mohla objevit na talíři, musí být zastřelená v souladu s právními předpisy. „Při nehodách dochází k velké devastaci svaloviny, navíc zvěř musí být do dvou hodin od usmrcení vyvržená. Takže nám nezbývá, než ji dát psům," objasnil Toman.

Policisté na Vyškovsku už letos vyjížděli k desítkám takových událostí. „Letos jsme byli přivolaní k téměř třiceti srážkám. Pro srovnání, minulý rok číslo dosáhlo devětatřiceti případů," vyčíslila policejní mluvčí.

Podle ní by hlavně právě na podzim motoristé měli počítat s větším rizikem kolize a víc dbát na dopravní značky. To tvrdí i Toman, který také poukazuje na poměrně vysokou škodu, jíž zvěř na autě působí. „Proto pokud řidiči dodrží značky a pojedou pomaleji, určitě se jim to vyplatí," myslí si předseda.