Páteční odpolední špička proměnila centrum Vyškova v jednu dlouhou pomalou kolonu, také včera si ještě řidiči na objížďky a uzavírky nezvykli.

Nejhůř jsou na tom ti, kteří Vyškovem běžně nejezdí. „Moc to tady neznám, jel jsem směrem od Kroměříže a přiznám se, že mě to trochu zaskočilo, protože jsem najednou musel začít kličkovat v ulicích,“ přiznal se řidič Jiří Dvořák, který Vyškovem včera projížděl.

Zaskočený byl zřejmě i řidič dálkového autobusu, který podle cestujících v pátek zcela zapomněl, že musí jet jinou trasou než obvykle. Na křižovatce se pak musel otáčet a hledat správnou cestu. Na křižovatce Dukelské a Žižkovy ulice se včera do protisměru otáčelo aut hned několik, když jejich řidiči zjistili, že tudy cesta nepovede.

Nejen řidičům však rekonstrukce komplikuje život. Přesunulo se také několik zastávek městské hromadné dopravy a kdo neví přesně, kde jsou náhradní, bloudí. „Já to naštěstí neřeším, protože jezdím směrem na Pustiměř, ale přiznám se, že vůbec nevím, kam se tahle zastávka přesunula pro jiné linky. Kdybych tam potřebovala jet, tak netrefím,“ pokrčila rameny žena na zastávce Dukelská, nákupní středisko.

Uzavírka ulic Žižkova a Tržiště měla být podle plánu spuštěná přesně před týdnem. Posunula se však až na čtvrtek, a to byl zřejmě důvod, proč mnoho řidičů v pátek a koneckonců i včera pořádně nevědělo, kudy se dát. „Ujasňovaly se technické detaily s firmou Skanska, která průtah opravuje, a proto jsme nemohli dodržet termín uzavírky,“ vysvětlil vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka.

Dodal, že páteční situace zřejmě nebude ojedinělá. „Myslím si, že kolony se pravděpodobně budou tvořit celou dobu rekonstrukce, to je bohužel nevýhoda. Ale podle mě to stojí zato, protože Vyškov získá nejen kvalitnější silnici, která déle vydrží, ale také nový a inteligentní semaforový systém,“ podotkl Gardelka.

Doba uzavírky je navíc podle něj výrazně kratší, než tomu bývalo dřív. „Žižkova a Tržiště budou uzavřené jen do konce května, celá rekonstrukce je naplánovaná na tři měsíce. To je například oproti dvěma rokům, po které se stavěl podchod pod Brněnskou ulicí, ohromné zlepšení,“ řekl Gardelka.

Podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové prvních několik dní rekonstrukce průtahu ukázalo, že bude potřeba trpělivost a ohleduplnost řidičů. „Bez ní to nepůjde, protože průtah se opravit musí a jinak než omezením dopravy to bohužel udělat nejde,“ uvedla Bednářová.

Kolony podle ní zřejmě před víkendem nebo ve špičce zatím Vyškov trápit budou, je to však cena za to, že se už od léta cesta centrem změní v pohodlnou trasu. Rekonstrukce je naplánovaná do poloviny července. Vyjde na desítky milionů korun, o které se podělí město a kraj.