Tak to například plánují ve Zbýšově. „Obecně lze hodnotit přínos kompostérů zatím těžko, nicméně skoro jisté je, že díky nim budeme některé hnědé kontejnery a popelnice na bioodpad vracet Responu. Je zbytečné mít jich tolik a platit za jejich odvoz, když jsme schopní znatelnou část odpadu zpracovat u nás," podotkl zbýšovský starosta Jaroslav Žalkovský.

Vesnice nakoupila dvě stě padesát kompostérů před rokem. K tomu pořídila, podobně jako jiné, také štěpkovač. „Slouží pro potřeby obce i veřejnosti. Každý obyvatel se může na úřadě domluvit a štěpkovač použít," zmínil starosta.

Podobně jako v jiných obcích, i ve Zbýšově pomohla jejich cenu, která činila jeden milion korun, z velké části zaplatit dotace: konkrétně z devadesáti procent. Ne všechny nádoby jsou ale rozebrané. „Několik nám jich zůstalo, ale určitě je udáme. Zájem o ně je. Někteří lidé zatím ještě staví a kompostér nepotřebují, jiní, hlavně starší obyvatelé, se o něj přihlásili, ale nepřišli si ho vyzvednout. Těm ho rozvezeme," plánoval Žalkovský.

Výzva k vyzvednutí kompostéru je stále ještě k vidění na internetových stránkách Bošovic. „Už nám ale zbývá udat jen několik posledních kusů z celkových dvou set," upřesnil starosta vesnice Aleš Matyáš.

Případným problémům s tím, aby všechny nádoby našly své uživatele, se ne vždy dá předcházet. Někdy totiž nakupující tlačí čas. „Nemohli jsme udělat žádný průzkum zájmu, protože jsme celou věc museli vyřizovat rychle kvůli blížícímu se termínu uvedenému v podmínkách dotace. Konečný počet pořízených kompostérů jsme tedy zvolili na základě počtu obydlených domů ve vesnici," vysvětlil starosta Hostěrádek-Rešova, kde před časem nádoby také pořídili, Zdeněk Petráš.

Nakoupili jich tak necelých tři sta a přibude k nim i štěpkovač. „Teď zpracováváme smlouvy o zápůjčce. V srpnu chceme uspořádat besedu s obyvateli o kompostování a později nádoby vydávat," avizoval Petráš.

Na rozdíl od Zbýšova v Hosterádkách-Rešově vůbec neuvažují o tom, že by se díky kompostérům zbavovali některých hnědých popelnic. Pořídili je totiž právě kvůli tomu, že kontejnery Respona, firmy svážející na Vyškovsku odpad, bývají často přeplněné.

Některé vesnice čeká dokonce už druhá vlna pořizování kompostérů. Týká se to konkrétně těch, které patří do Svazku obcí Mezihoří. „První jsme pořídili v roce 2012 a obce, které se zúčastnily, s nimi slavily úspěch. Do letošní druhé vlny se zapojují všechny," přiblížil předseda svazku a starosta Snovídek Miloslav Masařík.

Vesnice a městysy chtějí dohromady pořídit něco přes šest set kusů devítisetlitrových kompostérů a jednačtyřicet šestisetlitrových. Pět z nich pak požádalo také o štěpkovače.

I u jejich rozhodnutí hrají roli náklady za odvoz odpadů Responem. „Svoz bioodpadu je pro nás velmi drahý. Ke všemu, kdybychom nepořídili kompostéry, museli bychom svoz ještě navýšit. Zajištěný ale bude dál, s Responem máme smlouvu na dobu neurčitou a kontejnery zaplní například chalupáři," vysvětlil starosta.