Přesně za sto dní půjdou lidé k urnám volit politiky, kteří rozhodují o dění v jejich nejbližším okolí. Nejvýraznější změnou oproti posledním komunálním volbám ve Vyškově z roku 2006 je výrazná obměna kandidátů na starostu u vládnoucích stran, tedy ČSSD, ODS a KDU – ČSL.

Hájek chce v politice zůtat

Vyškovskému deníku Rovnosti se nepodařilo ověřit pořadí na kandidátce sociálních demokratů, protože se během posledních dní nepodařilo spojit s nikým z jejího místního vedení. Jisté je, že se na ní neobjeví současný starosta okresního města Petr Hájek, kterého se místní organizace ČSSD pokoušela odvolat už v únoru. „Nenominovali mě s tím, že už nechci kandidovat. Což je samozřejmě nesmysl. Toto rozhodnutí nezpochybňuji a přeji straně, aby se jí dařilo dál,“ potvrdil Hájek.

Ten zdůraznil, že chce nadále zůstat v regionální politice. Konkrétní plány ale nevyjevil. „Myslím, že mám co nabídnout. V komunální politice se pohybuji od roku 1995, mám tedy dost zkušeností. Do 15. října je dost času rozhodnout se, co podniknout dál,“ dodal Hájek.

Podle neoficiálních zpráv je stranickou jedničkou ČSSD pro komunální volby bývalý šéf vyškovského pivovaru a zastupitel Jiří Piňos následovaný senátorem Ivo Bárkem, ředitelem Základní školy na Vyhlídce Miloslavem Brtníčkem a ředitelem Středního odborného učiliště ve Vyškově Luďkem Kotoulkem.

Zpráva o tom, že ČSSD nenominovala do komunálních voleb Petra Hájka, nepřekvapila jejich nejsilnějšího partnera na radnici, tedy ODS. „Samozřejmě o tom vím. Petr Hájek se vždy projevoval jako dobrý starosta, byl komunikatovní a vstřícný,“ ocenil předseda vyškovského Oblastního sdružení ODS Michael Hrbata.

Kandidátní listina ODS je zcela jasná. V jejím čele je vyškovský místostarosta Karel Jurka následovaný zastupitelkou Dagmar Nepeřenou, veterinářem a zastupitelem Radimem Poláčkem a Hrbatou. Na předních místech se tedy neobjevuje bývalý místostarosta a nynější šéf vyškovského Městského kulturního střediska Luboš Kadlec.

Až na konci července bude definitivně uzavřená lidovecká kandidátní listina pro komunální volby. Nicméně už nyní je jasné, že na prvním místě bude druhý vyškovský místostarosta Roman Celý a na druhém podnikatel a zastupitel Břetislav Usnul. Na kandidátce KDU – ČSL se určitě ještě objeví pracovník v oblasti kultury Pavel Procházka, daňový poradce Antonín Brtník a lékař František Adamec, známá cyklistická závodnice Lada Kozlíková či ředitel městské společnosti Vyškovské služby David Olejníček. Potvrdil to právě Celý.

Šance pro město společně s TOP09

A jak je na tom vyškovská opozice? Komunisté podle zastupitele a předsedy vyškovského finančního výboru Jana Procházky ještě kandidátku nemají.

Naopak Volba pro město ano. Na prvním místě je podle očekávání učitel a historik Radek Mikulka, na druhém šéf vyškovského zooparku Josef Kachlík, na třetím podnikatel Michal Dědek následovaný hudebníkem Alešem Musilem a bývalým ředitelem vyškovského gymnázia Ivanem Pokorným.

Šance pro město nevstupuje do komunálních voleb ve Vyškově samostatně, ale spojila se s místní TOP 09. Potvrdil to předseda místního sdružení TOP 09 Dalibor Valín s tím, že kandidátní listina uskupení Sdružení strany TOP 09 a nezávislých Šance pro město ještě není sestavená. Dosavadní zastupitelka Šance pro město a ředitelka sdružení Piafa Jana Podrápská kandiduje v komunálních volbách jako nezávislá za ČSSD.

Kandidáti do zastupitelstva Vyškova
ČSSD (neoficiální pořadí)

1. Jiří Piňos
2. Ivo Bárek
3. Miloslav Brtníček
4. Luďek Kotoulek
ODS
1. Karel Jurka
2. Dagmar Nepeřená
3. Radim Poláček
4. Michael Hrbata
KDU – ČSL
1. Roman Celý
2. Břetislav Usnul
další pořadí není jisté
Volba pro město
1. Radek Mikulka
2. Josef Kachlík
3. Michal Dědek
4. Aleš Musil
Zdroj: politické strany