Její otec Jaromír Indra totiž nebyl pohodlný tehdejšímu režimu. Měl knihkupectví a byl okresním vedoucím Junáka. V roce 1953 ho soud poslal do vězení za ilegální skautskou činnost. Sedm let strávil v Jáchymově.

Na své rodné město proto Pytlíčková nemá hezké vzpomínky. Jako dcera politického vězně se totiž musela vyrovnat s nepřátelskou atmosférou.
Za otcem mohli jezdit jen jednou za rok. „Maminka měla plat tisíc korun. Na cestu do Jáchymova šetřila celý rok. Tatínka jsme mohli vidět jen dvacet minut. Bachaři dávali pozor na každé slovo. Vždycky jsme čekali na tatínkovy otázky, abychom se nezeptali na něco nevhodného a návštěvu nám kvůli tomu předčasně neukončili,“ vypráví žena, která lituje, že její otec neutekl do zahraničí. K emigraci se rozhodoval v roce v roce 1948, ale bez rodiny nechtěl odejít.

Po Indrově odsouzení se všichni od rodiny odvrátili. Děti nemohly studovat. Nakonec se Věře přece jenom podařilo odmaturovat na jedenáctileté střední škole, dnešním gymnáziu. „Prvorepublikoví profesoři se ke mně chovali hezky, ale ti novodobí, kteří byli bez vzdělání a nic nás nenaučili, se chovali podle komunistické ideologie,“ mrzí dodnes Pytlíčkovou.

Indra, který se z vězení vrátil těžce nemocný v roce 1960, dlouho nemohl sehnat zaměstnání. Chvíli dělal zámečníka ve stavokonstrukci a potom dojížděl do Blanska. Zemřel v šestapadesáti letech na infarkt. Jeho pohřeb v roce 1969 se stal manifestací.

„Blanenští skauti stáli čestnou stráž. Později z toho měli problémy. Smuteční průvod šel přes náměstí až na vyškovský hřbitov. Nechali jsme zhotovit na hrob skautskou lilii, ale když ji estébáci potřetí sundali, tak jsem tatínkovy ostatky převezla do Olomouce,“ řekla Pytlíčková. Ta se do Olomouce provdala v roce 1964 a žije tam ve svých šestašedesáti letech dodnes.

„Do Olomouce jsem utekla před pronásledováním vyškovských komunistů. Chtěla jsem začít v novém prostředí nový život. Ale posudky KSČ z Vyškova mě vždycky dohnaly. Věčně jsem byla trestaná fyzickou prací,“ vzpomíná se slzami v očích žena.

O Pytlíčkové, která je členkou sdružení Dcery politických vězňů, natočili ve středu studenti FAMU v budově vyškovského gymnázia archivní rozhovor. Sloužit by měl studentům středních a vysokých škol. Natáčejí ho filmaři se třiceti ženami v České a Slovenské republice.