Se stavbou uspěla v soutěži Náš evropský projekt. „Soupeřila v ní s dvaačtyřiceti konkurenty z celé České republiky. Zájemci hlasovali prostřednictvím facebookových stránek Evropské komise, získali jsme druhé místo. Jednou z cen je mimo jiné i několikadenní studijní cesta do Bruselu, kterou ale zatím odkládáme na později kvůli nepříznivé epidemiologické situaci,“ vysvětlila starostka Kučerova Marie Lokajová.

Pravidla soutěže přitom byla jednoduchá. „Soutěží pouze projekty podpořené z dotace Evropské unie. K jejich přihlášení postačí pouze vyplnění on-line formuláře, které zabere pouze několik minut,” vysvětlila tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise Magdalena Frouzová.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

Projekt z Kučerova za čtyři a půl milionu korun hlasující zaujal. Budova je podle jeho autorů konstruována do vesnického stylu. Při pracích ve vnitřních prostorách kladli důraz na použití dřeva a kovářských prvků. „Obyvatelům obce přinášíme akcí pozitivní naladění a možnost ohlédnutí se za tím, co dobrého se u nich v minulosti podařilo,” dodala za organizátory ekonomická expertka Pavlína Žáková.

Kromě peněžní odměny se také v Kučerově na oslavu úspěchu sešli na obecní slavnosti. „Naštěstí jsme ji stihli ještě v době před novou vlnou omezení. Jsme nakloněni tomu, abychom i do budoucna podobné akce opakovali,“ doplnila Lokajová.

Původní budova ze začátku minulého století sloužila provozovatelům pohostinství, řeznictví a holičství. „Před nedávnou rekonstrukcí ale vypadala mnohem hůře,“ hodnotil proměnu stavby třeba Václav Marcol.

Momentálně už tam pouze dolaďují detaily. „Aktuálně řešíme především dovybavení nábytkem. Chybí nám především v kuchyňce, jinak je vše hotové,“ dodala starostka, která zároveň v lepších časech všechny zájemce na návštěvu komunitního centra pozvala.

Práce Kučerovští rozčlenili do několika etap. V první dohlédli na opravu hasičské zborojnice, aby zajistili stabilitu budovy jako celku. Teprve ve druhé pak budovali komunitní centrum a nový obecní úřad. Zatímco se úřad do nového působiště pouze přesouval, centrum pro komunitu místní dříve neměli. Určené je pro vzdělávací projekty, školení, ale také pro mezigenerační setkávání.

Kučerov

Písemné prameni zmiňují Kučerov již ve třináctém století. Již roku 1235zde byl kostel patřící doubravickému klášteru, nyní zasvěcený sv. Petru a Pavlu. Tento kostel patří mezi nejstarší kostely na Moravě. Z dalších historických dokumentů vyplývá, že v roce 1718 zde byl hostinec, palírna a mlýn. Pošta existovala již v roce 1888. V roce 1910 spustila výrobu cihelna. V roce 1924 byl vystavěn sirotčinec. Česká mateřská a měšťanská škola vznikla v roce 1935 a fungovala po dalších pět let i pro okolní obce.

Nyní v Kučerově žije asi 490 obyvatel

Adresa obecního úřadu:
Obecní úřad Kučerov 59 682 01 Vyškov 1

Úřední hodiny
Pondělí 8.00 až 12.00 a 14.00 až 17.00
Středa: 8.00 až 12.00 a 15.00 až 18.00

Kontakt: 515 539 381

Tipy na výlety v okolí

Větrný mlýn Ruprechtov

Pro milovníky technických památek je jako stvořený výlet do Ruprechtova, který leží mezi Vyškovem a Blanskem. Od Kučerova je vzdálený asi dvacet minut jízdy. Mlýn byl postavený v roce 1873 jako mlýn holandského typu. Po několika letech provozu byl poškozený přírodními živly. V letech 1882 až 1884, původní majitel a stavitel mlýna, Cyril Wágner, instaloval místo větrného kola Halladayovu turbínu a jednalo se o unikátní modernizaci Mlýn je technická památka navržená na zařazení mezi národní kulturní památky a do seznamu UNESCO.

Jeskyně Výpustek

Půl hodiny jízdy od Kučerova najdou výletníci jeskyni Výpustek, která se nachází na Blanensku v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Jeskyně patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Nyní se dovnitř zájemci nepodívají kvůli trvajícím epidemickým omezením.

Mohyla míru

Památník Mohyla míru na Brněnsku je první mírový památník v Evropě. Byl postavený na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova jako pietní místo a memento válek. Je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. Mohyla míru je asi půlhodiny jízdy od Kučerova.

Rudické propadání

Zajímavý výlet čeká na zájemce, kteří se vydají z Kučerova na Blanensko. Uprostřed Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se nachází nejmohutnější propadání v oblasti: voda Jedovnického potoka mizí pod zemí, postupně padá do hloubky až devadesát metrů a tvoří jeden z nejvyšších vodopádů v České republice.

Tamní jeskyně je spolu s Býčí skálou, se kterou je spojená, dlouhá dvanáct kilometrů a je druhým nejdelším jeskynním systémem u nás. Dalším nej je Rudická propast, která je se svými více než 150 metry nejhlubší suchou propastí v ČR.