Stačilo tedy nezabloudit na několika křižovatkách, projít prašnou cestu a všem příchozím se otevíral nádherný pohled na travnatou plochu plnou jezdců na koních, překážek a také nedočkavých diváků. I já se tím pohledem chvíli kochám, než vyrazím mezi davy obdivovatelů. Z reproduktorů se ozývají pořadatelé a vysvětlují pokyny jezdcům a program divákům.

Všechny také vítá ředitel Farmy Nemochovice, která funguje při zemědělském podniku Hvězdlice a je organizátorem akce. „Vítáme všechny přítomné na jubilejním třicátém ročníku jezdeckých závodů v Nemochovicích. Jezdcům bych chtěl popřát mnoho sportovních úspěchů a divákům příjemnou podívanou,“ uzavírá pro začátek Jan Machala. Poté rozhodčí a organizátoři zkontrolují překážky a na trati se chystá první jezdkyně. Komentátor nám oznamuje,ž e první startuje Lenka Žitná na koni Jiskra. Na překážce kůň trošku zaváhala a ke konci shodil ještě jednu tyč.

Za to udělili rozhodčí Žitné a Jiskře osm trestných bodů. Jako druhá projíždí startem Miroslava Hrabcová která za devětapadesát setin sekundy ujela celou trať bez trestných bodů. Postupně následují další a další jezdci, kteří ukazují, jak se jim, a jejich čtyřnohým miláčkům vyplatil trénink. Z davu se často ozývají připomínky trenérů jako přidej, hop, bota, makej nebo otěže. Diváci fandí o sto šest.

Závody pozoruje i vedle mě stojící Luboš Šebela, se kterým jsem se dala do řeči a který na jezdecký den přijel až z daleké Krasové u Blanska. „Moc se mi tady líbí a určitě se sem rád vrátím. Sám jezdím na koni. Ten patří mému dědovi, kterého tady dnes doprovázím,“ vysvětluje mi. To už se ale na koni Dixi řítí místní Zdeněk Kvapil, který dráhu zvládl bez trestných bodů za sedmapadesát vteřin a čtyřiačtyřicet setin sekundy. Zato ho obecenstvo odměnilo potleskem.

Někteří jezdci měli ovšem nečekanou smůlu. Jejich koníci odmítli poslušnost a byli proto ze závodu vyřazení. Postupně jedou překážky všichni jezdci této skupiny. Poté organizátoři hlásí pauzu a začíná přehlídka koní. „Jako první jsou na řadě hřebci,“ hlásí pořadatelé. Postupně se vystřídají i klisny s hříbátky. Následují pak další závodní skupiy. Vozatajské a drezurní přehlídky.

To už teplota stoupá nad třicet stupňů a žene nás všechny do stánků s občerstvením koupit si něco studeného k pití. Po odjetí všech skupin a jezdců je pro děti připravený koník, na kterém se mohou projet. To už ale někteří návštěvníci odchází a tak se k nim připojuji.

CELOU REPORTÁŽ NAJDETE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST.