„Ve směru od Vyškova bude povrch odfrézovaný a na něj se položí nový koberec. Stejné to pak bude i od odbočky k pekárně na konec města směrem na Kroměříž. Centrum si ale vyžádá podstatně náročnější práce. Tam je v plánu rekonstrukce všech konstrukčních vrstev. Silnice je zvlněná, náklaďáky ji postupně vytlačují a složení vrstev už neodpovídá tonáži těžkých aut, která přes ni jezdí," seznámil se záměrem ivanovický místostarosta Josef Lysák.

Celá akce je v režii Ředitelství silnic a dálnic. Jak potvrdila mluvčí podniku Nina Ledvinová, rozsáhlé práce mají začít příští rok. „Výměna krytu vozovky je nutná pro odstranění vyjetých kolejí a kvůli zvýšenému množství poruch v ní. Předpokládáme, že práce vyjdou přibližně na čtyřiadvacet milionů korun. Dá se ale očekávat, že po dokončení výběrového řízení bude cena ještě snížená," zmínila Ledvinová.

Rekonstrukce s sebou přinese i dopravní omezení. Například auta s vahou nad 3,5 tuny budou mít do města vjezd zakázaný. „Na druhou stranu ale musí zůstat zachované zásobování a umožněný průjezd hasičům a záchranné službě. Už jen proto, že v Tyršově ulici stojí domov důchodců. Nejdřív se tak bude pracovat na jedné polovině silnice, pak na druhé," popsal Lysák.

Vedení města by se nebránilo, kdyby dělníci začali s pracemi už letos. „Například první část frézování. Byli bychom samozřejmě nápomocní," zmínil Lysák.

Na rekonstrukci se podobně jako radnice těší i obyvatelé Ivanovic. A to i přes omezení, která je čekají. „Je dobře, že se oprava uskuteční. Za lepší stav silnice budu rozhodně rád," pochválil například Jiří Patloka.

Ve výsledku se však lidé nedočkají jen rovné silnice. „Velkým plus je i obnova přechodů. Velmi důležitý je pro nás ten u základní školy. Minulé vedení radnice už dřív vypracovalo na jejich opravu projekt, ale nevěděli, že ředitelství silnic plánuje rekonstrukci. Následně jsme zjistili, že jejich návrh nebyl kompatibilní s tím od ředitelství. Proto jsme se dohodli, že rekonstrukce bude pod patronací silničářů, a ne města. My pak budeme nápomocní při přestavbě přechodu u základní školy," přiblížil místostarosta.

Zprávu tak vítá i ředitel školy Miroslav Růžička. „Obnova přinese nejen větší bezpečí dětí na cestě do školy a z ní. Celkově zrekonstruovaný průtah využijeme i v dopravní výchově, na které se podílíme s městskou policií," byl potěšený Růžička.

Ani novými přechody však změny nekončí. V plánu je i zúžení cesty v centru. A to přibližně v úseku od mateřské školy směrem na Kroměříž. „Tam, kde to bude možné, vzniknou ostrůvky, na kterých budou podélná stání. Využijí je třeba zaměstnanci Biovety, u kterých víme, že se jim v okolí podniku poměrně složitě parkuje," dodal Lysák.

To se líbí i obyvateli Komenského ulice, který si však nepřál zveřejnit jméno. „Lidé nemají kde parkovat, když jdou třeba na nákup. Celkově opravu vítám, stav silnice je hodně špatný. Mám auto a to se mi na cestě ničí. Mluvilo se o tom, že rekonstrukce měla být už loni. Nedošlo k tomu, tak jsme o tom hodně diskutovali se sousedy. Uvítá ji hodně lidí," je přesvědčený muž.

opraví přechodyu autobusového nádraží
u Základní školy v Tyršově ulici
od kostela přes silnici v Komenského ulici
z Palackého náměstí k obchodnímu domu Hanačka