Mnohem hůř se jim chodí také do obchodů. „Už mi to dost vadí. Půl roku se proplétám mezi projíždějícími auty, ničím si boty a nemůžu si ani v klidu zajít na nákup, protože přes různé lávky a rozkopaná místa to je leda na vyvrtnutý kotník,“ zlobila se obyvatelka Blažena Morávková.

Naštvaná je i Vyškovanka Natálie Klusalová. „Je to hrozné. Potřebovala jsem si něco vyřídit v bance, měla jsem na sobě ale podpatky, a tak jsem to musela vzdát, protože bych přes rozkopané místo neprošla,“ řekla.

Myslí si, že termín dokončení dělníci nestihnou. „Když jdu okolo, vidím, jak se opírají o lopaty s cigaretou v puse. Ale třeba jim křivdím,“ pokrčila rameny.

O něco smířlivější je Helena Hlásenská, která provozuje v právě opravované části náměstí knihkupectví. „Samozřejmě nemám radost z toho, jak to před obchodem vypadá. Nic s tím ale neudělám,“ uvedla.

Její zaměstnankyně se proto snaží alespoň pomáhat starším zákazníkům. „Když vidíme někoho, kdo hůř chodí, vždy mu jdeme pomoct, aby se k nám dostal,“ dodala Hlásenská.

První etapa rekonstrukce, kdy dělníci mimo jiné mění původní barevnou dlažbu za novou šedou, navázala na rekonstrukci plynovodů. Začala dvacátého července, hotovo mělo být do pěti měsíců. „Je pravda, že se to nestihne. Termín jsme prodloužili. Dělníci budou pracovat, dokud jim to umožní počasí,“ sdělil mluvčí radnice Michal Kočí.

Přitom rekonstrukce plynovodů skončila včas. Další zásahy, jako je výměna kanalizačních přípojek k domům, instalace kabelových chrániček a výměna dlažby, se potýkají s problémy.

Podle starosty Vyškova Karla Goldemunda jde však o objektivní příčiny, které město, projektant ani zhotovitel nemohli tušit. „Třeba o základech původních domů jsme při projektování nemohli vědět. Nejsou nikde zanesené,“ vysvětlil Goldemund.

Stavební firmu trápí také dříve uložené zemní kabely v místech opravovaných domovních přípojek. Nikdo se k nim nehlásí. A jak dodal Kočí, práce ztěžuje i domluva s některými majiteli domů. „Často se zdržují i mimo republiku. Bez podepsané smlouvy na opravu domovních přípojek ji ale nemůže firma uskutečnit. Mnohdy tak nedodělají souvislý úsek,“ přiblížil Kočí.

Podle plánu město dokončí práce v Sušilově ulici a v úseku k bance. „Oprava směrem k prodejně Magnum bude závislá na počasí a termínu uzavření smluv na opravy přípojek,“ doplnil Kočí.