„Protože jsme o chystané změně věděli předem, víme poměrně přesně, co pro nás bude po finanční stránce znamenat. Příjmy nemocnice se v letošním roce sníží o dvanáct a půl milionu korun, tedy o víc než milion za každý měsíc. To je sice asi jen dvě a půl procenta z celkového ročního obratu, což se může zdát jako zanedbatelná částka, ve skutečnosti je tomu ale spíš naopak," konstatoval ekonomický náměstek vyškovské nemocnice Radek Klimeš.

Rozpočet krajské příspěvkové organizace byl podle jeho slov napjatý už loni. „Na jednu stranu je sice pravda, že nemáme žádné dluhy, což je svým způsobem úspěch, nemáme ovšem ani žádné úspory. Z vlastních příjmů jsme dokázali hradit provoz nemocnice, když ale mělo dojít například na nákupy přístrojů a modernizaci obecně, byli jsme odkázaní na nejrůznější grantové a dotační programy i podporu zřizovatele, tedy kraje," nastínil Klimeš.

Nemocnice proto doufá, že se kraj postaví ke vzniklé situaci čelem, a nějakým způsobem ji podpoří. „Na tuto variantu zatím spoléháme. Jiné alternativy, jak doplnit mezeru v příjmech, jsme zatím nenašli. Úsporných opatření, jako je třeba omezení provozu, se ale pacienti zatím obávat nemusejí," ujistil náměstek.

Kraj zatím možnost finanční podpory neřešil. Podle mluvčí Denisy Kapitančikové v současné době není jasné, jak dlouho bude vybírání regulačních poplatků za hospitalizaci zrušené. „Pokud to bude celý rok 2014, bude to znamenat propad tržeb zdravotnických zařízení zřizovaných Jihomoravským krajem o víc než 69 milionů korun. O kompenzaci ze strany zřizovatele se zatím nejednalo, karty mají v rukou zdravotní pojišťovny, protože ty hradí zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění," vzkázala Kapitančiková.

Zrušení poplatků za pobyt v nemocnici ale zřejmě není jediná letošní rána pro nemocniční kasu. Její vedení se obává i vládou avizovaného rušení poplatků za návštěvu u lékaře. „Příliš nepochybuji o tom, že tato změna přijde. Prozatím jsme však prognózy v tomto směru nezpracovávali. Každopádně to ale bude pro rozpočet nemocnice další citelná ztráta. Zůstat by ale naopak měly poplatky za návštěvu pohotovosti," připomněl Klimeš.

Ze zatím připravované změny naopak nemají obavy na poliklinice v Bučovicích. „Kromě rehabilitací, za které se neplatilo, jsou u nás všichni lékaři soukromí. Proto se nás žádné z připravovaných změn ve zdravotnictví nedotknou. Změna ve výběru poplatků ale naopak dolehne přímo na konkrétní lékaře, pro které to bude pochopitelně znamenat pokles příjmů," naznačil ředitel bučovické polikliniky Juraj Roháč.

To potvrzují i oslovení lékaři. Podle některých absence poplatků nezpůsobí, že budou omezovat služby. Právě naopak. Budou pracovat víc než doteď. „Už nyní je přitom zátěž nadměrná. Podle mého to povede k tomu, že lékaři budou přepracovaní ještě víc než teď, což není dobrá zpráva ani pro pacienty, kteří změnou v budoucnu ušetří," poznamenal třeba slavkovský revmatolog Aleš Hochman.

Proti rušení

Jako dvojsečný vnímají současný stav i obyvatelé regionu. Třeba s úplným zrušením poplatků za hospitalizaci nesouhlasí Vyškovanka Růžena Hrubá. „Stokoruna za noc byla podle mě docela dost. Ale na druhou stranu je pravda, že i když je člověk doma, musí vynaložit nějaké peníze na provoz domácnosti, například v souvislosti s topením. Nejlepší by proto podle mého bylo snížit poplatek na šedesát korun. Naopak poplatky za návštěvy lékaře nebo třeba recept by měly být zrušené úplně," svěřila se Hrubá.

Ani Vyškovan Tomáš Bětík by poplatky nerušil úplně. „S pobytem v nemocnici nemám příliš zkušenosti. Osobně si ale myslím, že pokud někdo neváhá utrácet za cigarety nebo alkohol, neměl by se podivovat nad tím, že platí i za nemocnici," je přesvědčený Bětík.