Například račický zámek opustili učni na začátku letošního školního roku. Do školy chodí do Vyškova. Budova zámku ale nezůstala opuštěná. „Dosud se v ní koná odborný výcvik žáků oboru kuchařské práce. Od příštího školního roku bude nejspíš i jejich výuka přesunutá do Vyškova. Zámek tak bude volný, o jeho dalším využití pak kraj teprve rozhodne," přiblížila mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Pro odbornou výuku slouží v Račicích také budova takzvané kovárny. „S jejím využitím pro potřeby školství počítáme i v následujících letech," doplnila Kapitančiková.

Podobně jako o račickém zámku bude kraj rozhodovat o budoucnosti bývalé Střední zdravotnické školy ve vyškovské místní části Dědice až poté, co ji opustí studenti. Na rozdíl od zámku v ní totiž mají stále běžnou výuku. Přestože už oficiálně tvoří celek s Gymnáziem a Střední odbornou školou zdravotnickou a ekonomickou ve Vyškově. „Kdy ji opustí, bude záviset na tom, kdy budou hotové úpravy v budovách na Komenského náměstí. Předpokládáme, že to bude do jednoho až dvou let," uvedla krajská mluvčí.

Sloučené školy k výuce stále využívají budovy, které bývaly samostatnými školami. Změna má přijít, ale postupně.

Vedení školy by nicméně chtělo studenty přestěhovat už do 1. září letošního roku. „Bude ale záležet na rozhodnutí krajské rady v nejbližší době. Rozpočet Jihomoravského kraje, a tím pádem i rozpočtovou kapitolu výdajů do škol, kterých je kraj zřizovatelem, už schválilo krajské zastupitelstvo. Bude záviset jen na radě, kam přesně vyčleněné peníze nasměruje. Vzhledem k tomu, že jsme na seznamu investičních návrhů jedni z prvních, doufáme, že se peněz dočkáme a začneme se stavbou co nejdřív. Projektovou dokumentaci i stavební povolení už máme," zmínil ředitel spojených škol Václav Klement.

Stavební práce zahrnují úpravy a rekonstrukce vnitřních prostor budovy bývalé zemědělské školy. V plánu je mimo jiné vytvoření tříd pro zdravotníky, odborné učebny ošetřovatelství a kabinetů pro pedagogy.

Přesun odloučeného pracoviště do Komenského ulice představuje podle Klementa poslední etapu slučování škol ve Vyškově. „Důležitým momentem byl naposledy přesun oboru agropodnikání z naší školy na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště Sochorova ve Vyškově," připomněl ředitel.

Zejména z kapacitních důvodů se před třemi lety sloučila také Obchodní akademie v Bučovicích s tamním gymnáziem. I její prostory však studenti stále navštěvují. „I její opuštění je podmíněné úpravami, které jsou však finančně náročnější než ve Vyškově. Na gymnáziu je totiž nutné vyřešit i stravování žáků a postavit školní jídelnu. V této chvíli ale nedokážeme odhadnout, kdy budou práce v Bučovicích ukončené," zmínila Kapitančiková.

Chystají zateplení

Podle ředitele bučovického Gymnázia Jiřího Vlčka představují nutné úpravy budovy školy především půdní vestavbu. „Pro letošek o začátku její stavby ještě kraj nerozhodl. Zatím se nicméně chystáme na celkové zateplení budovy a výměnu oken. V současné době na tuto akci běží výběrové řízení," řekl Vlček. Dodal, že spojení škol by mělo prospět škole především z hlediska ekonomického a administrativního.

Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, někteří Bučované by v budově po obchodní akademii rádi viděli třeba domov důchodců. Tuto myšlenku však krajská mluvčí nepotvrdila. Stejně jako u ostatních bude o jejím osudu kraj rozhodovat až poté, co ji opustí studenti.