Podle starosty Lulče na Vyškovsku Adama Majchráka byl stav objektu doslova tragický. „V podstatě se rozpadal. V létě jsme získali dotaci, ta ale nestačila. Celkem byly práce vyčíslené na sto čtyřicet tisíc korun. Formou příspěvku jsme získali osmadevadesát," vyčíslil.

Oslovil proto okolní obce, Nemojany a Tučapy, s žádostí o finanční podporu. Hřbitov je totiž společný pro všechny tři vesnice. „Domluva byla velmi dobrá. Příspěvek poskytli také obyvatelé obou obcí. Nejvíc nám ale pomohli sami Lulečtí. Důchodkyně obcházely jednotlivé domácnosti a vysvětlovaly, na co vybírají. Podařilo se jim dokonce získat víc peněz, než jsme potřebovali," pochválil ochotu místních starosta.

Rovněž už má jasno v tom, na co přebytek využijí. „Pokud bychom přidali stejnou částku, jakou nám poskytly okolní obce, budeme mít k dispozici kolem čtyřiceti tisíc. Hřbitov vyžaduje celou řadu úprav, takže počítáme, že sumu ještě o něco navýšíme. A vložit bychom ji chtěli na opravu i zvelebení urnového háje. S problémy se potýká i vstupní brána na hřbitov, kořeny stromů podrůstají pod zeď," nastínil Majchrák.

Co se pak týká opraveného kříže, ten už má za sebou i vysvěcení. Konalo se 1. listopadu.