„Vzhledem k tomu, že Ústavní soud neshledal porušení ústavně zaručených práv a svobod stěžovatele, rozhodl mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků tak, že ji jako zjevně neopodstatněnou odmítl,“ vysvětloval předseda senátu Vojtěch Šimíček.

Zástupci radnice rozhodnutí respektují. „Město Slavkov u Brna si splnilo veškeré povinnosti uložené soudem. Zahrnuje to jak otisknutí omluvy, tak i zaplacení odškodného. Tímto považujeme celou záležitost za uzavřenou,“ reagovala mluvčí radnice Veronika Slámová.

Napoleonská expozice je ve Slavkově už minulostí. Na nové se ale pracuje. Foto: Deník/ archiv
Napoleonské období chtějí lidem přiblížit moderními technologiemi

Soudní spory mezi městem a společností AusterlizPro se táhly devět let. Slavkov v roce 2013 otevřel původní expozici nazvanou Napoleon-Austerlitz. Později přidal novou výstavu podle vlastního libreta, které autoři toho původního označili za plagiát.

Rozhodnutí Ústavního soudu, které je v plném znění volně přístupné na webu, proto uvítali. „Nechápu, proč město krylo nedodržení smlouvy dodavatelem, proč odmítlo omluvu autorům, se kterými nechtěli podepsat licenční smlouvu. A už vůbec nechápu, jak může vedení města utratit téměř milion korun z peněz občanů za externí právní zastoupení ve zbytečném sporu, když má vlastní právní oddělení. Nedal by se ten milion korun využít pro město lépe?“ ptal se zástupce autorů libreta Miroslav Jandora.

Radnice už minulý rok ohlásila přípravu nové Napoleonské expozice v areálu tamního zámku se zaměřením na bitvu u Slavkova a osobnost francouzského císaře Napoleona I.