Ve vyškovské ulici Karla Kachyni je na jedné straně pole, na druhé stojí několik rodinných domů. Strašidelně působí i ve dne. „Je pravda, že je v ní večer velká tma. Jsou to ideální podmínky tak akorát pro zloděje," okomentoval situaci Stanislav, zaměstnanec autoservisu, který se v ulici nachází.

Se psem potmě

Když se noří do tmy cesta, která vede od dětského dopravního hřiště u ulice Karla Čapka k rybníku Jandovka, mají některé Vyškovanky podobné pocity. Ani tahle lokalita není osvětlená. Přitom ji lidé využívají k procházkám, k cestě na nákupy i venčení psů. „Bohužel osvětlení postrádá. Pravidelně chodím okolo dopravního hřiště s naší fenkou, ale potmě se do míst sama neodvážím," upozornila Vyškovanka Tereza Sypková. Radnice má pro ni dobrou zprávu. Letos se situace změní.

Město v prosinci loňského roku schválilo projekt, díky kterému dělníci cestu okolo dětského dopravního hřiště doplní o nové lampy. „V současné době děláme pro lokalitu projektovou přípravu. Vybudování nového osvětlení okolo hřiště u Jandovky je v plánu ještě v letošním roce," potvrdil Michal Koutník, ředitel Vytezy, která byla zřízena mimo jiné právě za účelem provozování a správy veřejného osvětlení.

Vyškovanka to vítá. „Chodím na brigádu do Kauflandu a tahle cesta je dobrá zkratka. Stejně tak si myslím, že místem většina lidí chodí za nákupy, pokud nevyužívají auto. Osvětlení uvítají všichni, " zmínila Sypková.

Právě obchodní domy byly hlavním impulsem. „Lidé si cestou zvykli chodit na nákupy. Dostávali jsme od některých podněty, vyjdeme jim tak vstříc. Samozřejmě nám jde i o zajištění větší bezpečnosti v dané oblasti," informoval vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Vyškovance Sypkové by se ještě zamlouvaly lampy v okolí Jandovky. „Takové plány nemáme. Současné osvícení z okolí by mělo být dostačující," zmínil Kolařík.

V jakém rozsahu technici světla po cestě rozmístí, ještě není úplně jasné. „Náš aktuální odborný předpoklad zahrnuje osm sloupů veřejného osvětlení. Jejich počet se ale ještě může změnit," poznamenal Koutník.

Lépe se bude chodit i v Nosálovicích právě v ulici Karla Kachyni. U nových rodinných domů vybuduje Vyteza podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost pět sloupů. Připomínky ke špatnému osvětlení lidé vznášeli i v případě místních částí: Rychtářova a Lhoty. V obou místech je už problém vyřešený a lampy pěším slouží.

Nová světla letos dostanou i jiné lokality. „Dalších lamp se Vyškované dočkají i na Palánku u nového parkoviště," vyjmenoval Kolařík.

Vyteza systém veřejného osvětlení ve Vyškově vlastní. „Povinnost svítit má ale vlastník komunikace. V našem případě je to tedy město. Vše se tak odvíjí od města, které rozhoduje. Budování nového osvětlení nebo opravy pochopitelně i platí," popsal systém Koutník.

Stížnosti chodí na městskou firmu jen v řádu jednotek. „Objevuje se i minimum žádostí o nové sloupy. Většinou spíš řešíme opravy těch stávajících. Pokud k nám dotaz přijde, předáme ho městu, které práce u nás objedná," dodal šéf Vytezy.

KATEŘINA LORENZOVÁ