Z deště tak mají na rozdíl od ostatních lidí radost. „O víkendu k nám žádné přívalové deště nedorazily, a pokud vím, tak ani v ostatních obcích v okolí to nebylo jinak. Dnes začíná pršet i tady, což je dobře. Bylo hrozné sucho a déšť je pro dobrou úrodu potřeba,“ uvedl předseda Zemědělského družstva Kojál Krásensko Ladislav Ševčík.

Sucho bylo velké, i když nikoli neobvyklé. „Zatím se neděje nic mimořádného. Bylo sice hodně sucho, ale jako zemědělci s tím musíme počítat. Včera už ale napršelo asi deset milimetrů strážek,“ doplnil předseda představenstva zemědělského družstva Rostěnice Vítězslav Navrátil.

Déšť si pochvaloval i předseda představenstva Agros Vyškov–Dědice Cyril Sigmund. „V noci z úterý na středu napršelo asi deset milimetrů, to je dobrý začátek,“ řekl Sigmund.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu se zemědělci dočkají očekávaných srážek i v příštích dnech. Meteorologové hlásí od středy do pátku oblačno s přeháňkami a občasnými bouřkami.

Radost z přicházejícího deště mají i zahrádkáři. „Tenhle déšť je pro nás požehnání. Nejen, že přímo zavlaží půdu, ale můžeme také nachytat dešťovou vodu do sběrných nádrží,“ pochvaloval si předseda Českého zahrádkářského svazu na Vyškovsku Jaroslav Kolečkář.

Plodiny pomalu rostou

Zemědělci už většinu plodin zaseli a teď sledují, jak se která uchytí. Podobně jsou na tom zemědělci na Krásensku, ovšem s jedinou výjimkou. „Už máme téměř všechno v zemi a pomalu to roste. Čeká nás ještě čirok, který zasejeme v půlce května,“ popsal situaci předseda Ševčík.

Jak se derou jednotlivé rostliny ven a začínají kvést, zemědělci si pozvolna dělají představu o letošní úrodě. „Kukuřice je ještě v zemi, ale to, co už je venku, vypadá letos schopně,“ podotkl předseda družstva z Rostěnic Navrátil. Sledovanou plodinou je mimo jiné řepka. „Asi čtvrtina jí je letos trochu horší. Máme dvě stě hektarů, slabších je asi padesát,“ uvedl Ševčík z Krásenska.

Jak se daří letos řepce, sledují také v Dědicích. „Díky teplému počasí začala letos řepka příliš brzy kvést, takže je dobře, že v posledních dnech přišlo kromě deště také ochlazení,“ dodal předseda Agrosu Sigmund.

Přímo říct, jaká bude letos úroda, ovšem zemědělci ještě nedokáží. „Všechny předpoklady jsou dobré, ale nemůžeme předbíhat. Situace se mění ze dne na den,“ zdůraznil Sigmund.

Zahrádkáři mohou při pohledu na osázenou půdu pozorovat zatím jen vykukující cibuli a česnek. Leccos o úrodě ale napovídají ovocné stromy. „Stromy letos vykvetly krásně, ale neříkáme hop, dokud jsme nepřeskočili. Než se květy promění v plody, vstoupí do toho přinejmenším škůdci,“ byl opatrný předseda zahrádkářů Kolečkář.

Ani přes dobrou úrodu nebudou mít zemědělci vyhráno. Dlouhodobě totiž čelí zahraniční konkurenci. „O české výrobky není zájem, lidi nakupují dovážené ovoce a zeleninu v supermarketech, aniž by se zajímali o jejich původ, případně jak bylo chemicky ošetřeno,“ posteskl si Kolečkář.

Zahrádkářský svaz nezajišťuje na Vyškovsku pouze pěstování ovoce a zeleniny. „Dá se bez nadsázky říct, že pečujeme o životní prostředí města. Přímo ve Vyškově máme sedm základních organizací zahrádkářského svazu, v celém okrese je jich sedmatřicet,“ uzavřel Kolečkář.