CÍTIL ODPOVĚDNOST. Jako starosta nechtěl pokračovat proto, že čím déle jím prý člověk je, tím hůře se mu následně hledá práce, když má třeba jen pár let do důchodu. „Nakonec jsem ale svoje přesvědčení přehodnotil, a to s ohledem na výsledek voleb i na podporu z řad zastupitelů. Asi se ode mě ten krok i trochu čekal, měl jsem vůči postu jistou odpovědnost," prohlásil čtyřicetiletý Konečný, který při volbě starosty neměl žádného protikandidáta.

Nyní už zastupitelé mají jasně nalinkovaný nadcházející rok. Je třeba dokončit velké investiční akce, jako jsou revitalizace mlýnského náhonu a rozšíření kapacity základní školy. „Co se týče následujících let, zastupitelstvo se shoduje na tom, že je třeba řešit otázku důchodců v obci. Uvažujeme o investicích do bydlení pro starší lidi, kterým hrozí, že budou poslední léta života muset strávit v zařízení mimo svou obec," zmínil křenovický starosta.

KVŮLI VOLIČŮM. Už letos v únoru devětapadesátiletý starosta Letonic Jiří Skokan řekl v rozhovoru pro Vyškovský deník Rovnost, že chce po nadcházejících volbách uvolnit místo někomu mladšímu. „Chtěl jsem se už hlavně věnovat svým koníčkům. Ale vzhledem k tomu, kolik jsem dostal hlasů od obyvatel a jak mě podněcovali ostatní zastupitelé, jsem nakonec vzal jako svou povinnost pokračovat. Zkrátka jsem podlehl," konstatoval Skokan. Ten měl při volbě starosty jednoho protikandidáta, avšak získal na ustavujícím zasedání třináct hlasů z patnácti. Sám se hlasování zdržel.

O prioritách vedení obce na další čtyři roky bude mít prý jasněji po prvním zasedání rady. „Zatím můžu říct, že se budeme zabývat rekonstrukcí chodníků v Letonicích. Také bych rád našel nějaké zázemí pro technické služby vesnice. Ve hře je i obnova koupaliště na přírodní biotop, na což už máme i vypracovaný projekt, ale to pro mě není zásadní priorita," vyjmenoval Skokan.

ZMĚNĚ ŘEKLI ANO. Do letošních voleb v Lulči šlo nově utvořené seskupení ANO PRO ZMĚNU. A velkou změnu skutečně přineslo. Nejen, že volby vyhrálo, ale přineslo obci i nového starostu: sedmadvacetiletého Adama Majchráka. „V poslední době byly u nás velké problémy, lidé ve vedení obce se těžko domlouvali, nechápali se. S nadsázkou se dá říct, že v Lulči byli všichni proti všem. Já jsem přišel s tím, že chci politiku v obci dělat jinak a lidé mě pochopili a dali mi důvěru, za což jsem vděčný," poznamenal nový lulečský starosta.

Ten neměl při volbě starosty na ustavujícím zasedání zastupitelstva žádného protikandidáta. Dosavadní starosta Petr Halas se stal místostarostou, a to uvolněným, kdežto Majchrák, který pracuje jako manažer, bude neuvolněný.

Podle nového starosty je pro Luleč prioritou číslo jedna v současném okamžiku kanalizace. „Teď chystáme výběrové řízení na dodavatele. Po skončení této velké akce bychom chtěli logicky navazovat úpravou cest a chodníků. Výhledově se také chceme zasadit o renovaci koupaliště a další zvelebování obce," nastínil Majchrák.

NEZDRŽOVALI SE. Kanalizace bude prioritou číslo jedna i pro staronové vedení Holubic. V něm se na ustavujícím zasedání udála jediná změna na pozici jednoho z radních. „Zasedání se neslo ve velmi poklidném duchu, za čtyřicet minut bylo hotovo. Nejvíce času nám zabralo schválení autorského dozoru na projekt stavby kanalizace. Na obec došel návrh jen dva dny před zasedáním, takže se s ním zastupitelé museli seznamovat až na místě," informoval starosta Stanislav Přibyl. Stejně jako on svou pozici obhájil i místostarosta Jiří Pindryč.

Vyřešit odpadní vody ale zdaleka není jediné, co mají v Holubicích v plánu. Dalším velkým projektem, který má brzy začít, bude stavba nové budovy mateřské školy. Podle starosty by se v nadcházejícím volebním období měly řešit také třeba podklady pro vybudování zóny klidu nebo na páteřní silnici pro zemědělské stroje. „Hodně záleží na tom, jaké dotační tituly budou vypsané. Chceme také například připravit projektové dokumentace na stavby chodníků v obci nebo vodní nádrže," nastínil Přibyl.

DO TŘETICE ODPADY. A opět kanalizace, respektive dokončení její stavby započaté v minulém volebním období, bude hlavním cílem také nového zastupitelstva v Nesovicích. Tam svoji pozici obhájil starosta Vítězslav Reška. „Samozřejmě pak bude nutné opravit i silnice a chodníky, školu nebo dům služeb. Podpoříme také bytovou výstavbu. Máme nachystaných čtrnáct míst, ale nejsou kompletně zasíťovaná," naznačil nesovický starosta.