Tak nějak se dívají obyvatelé okresního města na vietnamské obchodníky, s jejichž prodejnami oblečení se hlavně na vyškovském Masarykově náměstí v posledních pár letech doslova roztrhl pytel.

Někteří místní poukazují na to, že sehnat ve Vyškově kvalitní zboží se stává čím dál větším problémem. „Nemám nic proti Vietnamcům. Je ovšem škoda, že se z náměstí vytrácí obchody s českým oblečením. Konkurence vietnamských prodejců je veliká,“ svěřila se například Ludmila Tyrnerová z Vyškova.
To tvrdí i čeští obchodníci. „Mnozí lidé dávají přednost oblečení od Vietnamců, i když není příliš kvalitní. Kdybych neměl prodejnu ve svém domě, určitě bych už dávno zkrachoval,“ uvedl majitel papírnictví a obchodu s textilem na vyškovském Masarykově náměstí František Vindiš.

Že se z Masarykova náměstí vytrácí čeští obchodníci, vnímá i vedení města. Co však bude v jednotlivých prodejnách, radnice nemůže moc ovlivnit.
„Budovy v centru města jsou většinou soukromé a komerční prostory majitelé často pronajímají. Oni tedy sami rozhodují, komu prostory pronajmou,“ informoval starosta Vyškova Petr Hájek.

Také dodal, že pokud mají provozovatelé obchůdků vše v pořádku, nic jim nebrání, aby tam svoji činnost provozovali. „A nezáleží na tom, zda jsou to Češi nebo pochází třeba z Vietnamu,“ dodal Hájek.

Ani vietnamští obchodníci však nemají ustláno na růžích. Podle svých slov to mají na trhu stejně těžké jako každý jiný prodejce.

„Všichni si myslí, jak je pro nás všechno jednoduché a jak naše obchody prosperují. Není to pravda. Třeba teď je velice těžké období a obchody nejdou tak, jak bych chtěla. Například na Masarykově náměstí je hodně silná konkurence jak českých tak i vietnamských obchodů,“ svěřila se jedna z vietnamských obchodnic podnikající na vyškovském Masarykově náměstí Nhung Thi Nguyen.

A jak to vypadá, ačkoliv obyvatelé Vyškova čas od času utrousí jízlivou poznámku na adresu Vietnamců, jsou to právě oni, kdo jim zajišťuje tržby.
„Sice jsme zaznamenali několik podnětů od lidí, kteří si myslí, že obchodů s tímto zbožím je u nás příliš. Nicméně dá se říci, že mnozí obyvatelé okresního města jsou s tím naopak spokojeni a rádi tam chodí nakupovat,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.