Podle některých však nad konkurzem visí otazníky, budoucí ředitelka prý nemá potřebné vzdělání ani praxi. „Nemyslím si, že konkurz proběhl v pořádku. Už dopředu se vědělo, že nová ředitelka bude z nějaké vesnice na Hané, což se potvrdilo, pochází z Klenovic na Hané. Předem také kolovalo, že stávající nevyhraje. I to je pravda. Ta, která zvítězila, má aprobaci na první stupeň základních škol, učila první třídu. V mateřské škole nikdy. Komise tak upřednostnila ředitelku, která nemá žádné zkušenosti ani potřebné vzdělání, které si prý bude teprve dodělávat. Dosavadní ředitelka už praxi má, školku zná. Je škoda, že nejspíš osobní spory převládly nad zájmy dětí, které by měly být nejdůležitější," zmínila jedna z matek Irena Jiroušková.

Chyby odstranili

Stejného názoru je i dosavadní ředitelka Dagmar Kubíčková. „Na jednu stranu existuje zákon, že ředitelku mateřské školy nesmí dělat nekvalifikovaný člověk a v Drysicích konkurz vyhrál přesně takový. O čem to svědčí? Na co pak takový konkurz je? Jak může být nejvhodnější ta uchazečka, která porušuje zákon," poznamenala Kubíčková.

Místo má opustit kvůli chybě v dokumentaci. „Starostka poukazuje na inspekční zprávu. Měli jsme běžnou kontrolu ze školní inspekce a chyby jsme měli jako každá jiná školka v drobnostech. Všechno jsme během kontroly opravili, dodělávali jsme jen školní vzdělávací program, který jsme ještě museli konzultovat. Kdybych pochybila skutečně závažně, tak mě inspekce odvolá okamžitě. Sama inspektorka mi řekla, že nechápe, v čem je problém. Přesto pak ale konkurz doporučila," pokrčila rameny Kubíčková.

Vadí jí, že v řízení nebyly splněné vstupní podmínky a všichni pro novou ředitelku hlasovali jako pro nejlepší kandidátku. „Musí mít minimálně tři roky praxi a patřičné vzdělání, které musí být zaměřené přímo na předškolní výchovu. Vítězka nemá ani jedno ani druhé. Měli říct na rovinu, že mě nechtějí. Nevím, proč se musí utrácet peníze a ztrácet čas a úsilí přetvářkou, že se někdo vybírá," nechápe Kubíčková.

Podle starostky Drysic Ivy Markové do druhého kola výběrového řízení na obsazení místa ředitelky mateřské školy postoupilo všech pět přihlášených uchazeček. „Splňovaly všechny požadavky vyhlášeného konkurzního řízení, tudíž i zákon o pedagogických pracovnících," ujistila Marková.

Komise se skládala ze sedmi členů. „Jeden byl za odbor školství krajského úřadu, jeden za Českou školní inspekci, dalším byla ředitelka jiné školky i pedagog drysické mateřinky. Dále byli přítomní dva členové drysického zastupitelstva. Nechyběl ani tajemník komise, avšak bez práva hlasovat, což jsem byla já," popsala starostka.

Uchazečky podle jejích slov obec neoslovovala, informaci zveřejnila na elektronické úřední desce obecního a krajského úřadu a také v inzerátech v novinách. „Stávající ředitelka svoji pozici neobhájila, skončila na třetím místě. Na výsledek si stále stěžují jen přespolní maminky, které mají možnost umístit své dítě do jiné školky, kde budou spokojené," dodala Marková.

Tato možnost už údajně Jirouškové byla nabídnutá. „Starostka si mě minulý týden zavolala a přímo zmínila, že by bylo nejlepší, kdybych si dítě dala do jiné školky. Je pravdou, že o zachování stávající ředitelky se zasazují hlavně maminky, které nejsou z Drysic. Ostatní rodiče, přestože dřív podepsali petici, v současnosti polevují," myslí si Jiroušková.

Podle starostky je zarážející, že matky zpochybňují vzdělání nové ředitelky, ale že v současné době vykonává na zkrácený úvazek funkci učitelky jedna bez pedagogického vzdělání a dokonce i maturity, jim nevadí. Věří ale, že změna povede k lepšímu. „Slibujeme si od ní nejen pokračování a fungování zařízení, ale i zlepšení přípravy dětí pro vstup do základních škol, lepší komunikaci mezi školkou a rodiči, dodržování pracovní doby, a také zlepšení atmosféry mezi jejími zaměstnanci. Chceme, aby děti a jejich rodiče byli spokojení. Pevně věřím, že tomu tak bude," dodala Marková

Navíc Kubíčková prý školku nemusí úplně opustit. „Prý mám spoustu chyb a nechci je napravovat. Ani jednou mi ale starostka neuvedla konkrétní příklad. A kdyby opravdu něco bylo, dají mi to písemně. Na druhou stranu mi vedení obce nabídlo, že tam můžu dělat učitelku. Že jsou se mnou moc spokojení. Ale nezůstanu," je rozhodnutá Kubíčková.