Na jihu Moravy pokračuje trend nárůstu počtu uzdravených, kterých je v posledních dnech vždy více než nově nakažených. K nedělnímu večeru se z onemocnění vyléčilo už 280 Jihomoravanů, což odpovídá dvaašedesáti procentům ze všech dosud nakažených v kraji. Onemocnění si přitom vyžádalo hospitalizaci u šestatřiceti nyní už vyléčených. Zbylých 244 lidí se z nemoci uzdravilo bez nutnosti pobytu v nemocnici. Za neděli se vyléčilo hned pět lidí z Břeclavska, spolu s nimi také dvojice z Brna.

I nadále v kraji klesá počet aktuálně nakažených, kterých je v neděli večer podle statistik hygieniků 169. Hned jedenašedesát případů nákazy se momentálně nachází na Břeclavsku, dalších jedenapadesát evidují hygienici v Brně. Blanensko a Hodonínsko zůstávají stejně jako v předchozích dnech u jednoho, respektive čtyř pozitivních případů.

Pomyslnou baštou nákazy na jihu Moravy zůstává Brno, kde odborníci k nedělnímu večeru evidují 162 případů. Přes stovku nakažených zaznamenali dosud ještě na Břeclavsku, kde mělo pozitivní testy po otestování vzorků v laboratoři 116 lidí. V omezené míře se nákaza naopak dotýká Hodonínska s deseti případy, Blanenska s osmnácti a také Vyškovska s šestadvaceti.

Hygienici podotýkají, že v tuto chvíli ve většině případů dokáží předvídat, odkud se nákaza u nových nakažených objevila. „Nově identifikované případy jsou v naprosté většině z okruhu lidí, kteří byli s nemocnými v úzkém kontaktu, to znamená členové rodiny či spolubydlící. Už prakticky nezaznamenáváme případy, které by vznikly v souvislosti s takzvaným komunitním šířením infekce," vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek.

K tomu, aby odborníci do statistik zaznamenali další nakažené, potřebují pozitivní výsledek laboratorního vyšetření výtěru z nosohltanu, pouze kladný závěr rychlotestu nestačí. Podobně přísné jsou také podmínky pro to, aby hygienici nakažené zařadili už mezi vyléčené. „Kritérium pro vyléčení jsou dva negativní vzorky z horních cest dýchacích odebrané v intervalu delším než čtyřiadvacet hodin. Vzorky by měly být odebrány po vymizení příznaků nejméně sedm dní od začátku onemocnění nebo po více než třech dnech bez horečky," upřesnila Ciupek.

Na jihu Moravy se podle dat ministerstva zdravotnictví onemocnění k nedělnímu večeru prokázalo u 451 lidí, v celé republice pak bylo dosud nakažených 7 764 jednotlivců. Po pozitivním testu zemřelo 245 lidí, z toho osmnáct na jihu Moravy.