Individuální setkání jsou přitom stále možná, ale jen za omezených podmínek. „Musí být předem schválená po konzultaci se zdravotníky na daném oddělení,“ prozradila Indráková. Pokud chce někdo poslat třeba příbuznému nějakou drobnost, využije podle ní zaměstnance jako prostředníka.

Možnosti zavlečení nákazy tam předcházejí i dezinfekcí. „Všichni, kdo se chtějí dostat do budov našeho zařízení, si povinně dezinfikují ruce hned při vstupu. Dávkovače dezinfekce jsou navíc také umístěny v každém obytném patře, ale také v prostorách kancelářského zázemí,“ zdůraznila ředitelka domova.

V zakazování návštěv však Vyškov některé další domovy v regionu nenásledují. „V našem zařízení jsme zatím nezaznamenali ani běžnou chřipku, takže pro plošné omezování návštěv zatím nevidíme důvod,“ sdělil například ředitel domova pro seniory na zámku v Habrovanech Leoš Spáčil. Vstup tu zapověděli pouze lidem s příznaky infekce nebo navrátilcům z postižených oblastí.

I tady ovšem kladou důraz na dezinfekci. „V souvislosti s nákazou jsme k umyvadlům, do společenských prostor a jídelen rozmístili dezinfekční gely a zaměstnanci úklidu byli informováni o nutnosti více dezinfikovat prostory zařízení," vyjmenoval Spáčil.

Obyvatelům domovů ve Vyškově se snaží podávat věcné informace o nákaze. „Panika je daleko horší než nějaký koronavirus,“ poznamenal například Dušan Kučera z Vyškova.

I přes významná omezení mají senioři situaci chápat. „Celý problém jim vysvětlujeme, aby věděli, že není důvod k panice. Přistupují k tomu zodpovědně,“ vysvětlila Indrová. Roušky prozatím zaměstnanci ani klienti nepoužívají. „Nechybí ale v našem vybavení. Pokud budou potřeba, jsou u nás k dispozici,“ zdůraznila ředitelka.

Ani na habrovanském zámku podle Spáčila nějaké výraznější obavy z nákazy nezaznamenali.

Nezapomíná se ani na riziko, které mohou představovat sami pracovníci domovů ve Vyškově. „Byli poučeni, že kdyby na sobě pociťovali příznaky respiračního onemocnění, mají se léčit doma a nechodit s nemocí na pracoviště - toto doporučení se týká jakéhokoli respiračního onemocnění v jakékoli době, nejen nyní v době výskytu nového koronaviru. Dále musí informovat zaměstnavatele, pokud se vrátili z oblasti zasažené koronavirem a nebo pokud měli kontakt s osobami, které se vyskytovaly v oblastech nákazy," dodala Indráková.