Opravený vydržel po téměř dvě století. Pak ho v roce 1644 vykradli a vypálili Švédové. „Nicméně vzhledem k tomu, že patřil spolu s farou i celým městem olomouckému arcibiskupství, podařilo se ho znovu opravit a dostavět," dodal Štreit s tím, že poslední velké přístavby se památka dočkala v roce 1735. „To byla dostavěná věž, kterou můžou lidé vidět i dnes," poznamenal jáhen.

Vyškované si tehdy mysleli, že mají kostel hotový. Nicméně v roce 1753, kdy vyhořelo celé město, zasáhly plameny i jeho. „Za dalších dvacet let spadl jeden z nosných pilířů. A ohrozil tak celou statiku budovy. Vyškované se ho spolu s opravou rozhodli přestavět. V roce 1780 tak dostal novou barokní podobu, kterou známe v dnešní době," dodal Štreit.

K výročí kostela připravila vyškovská farnost oslavu. Konat se bude v neděli. A to přesto, že přesné datum posvěcení není známé. „Důležitý je rok, který známý je. Termín jsme pak stanovili před prázdninami, protože to se už tradičně odehrávají církevní slavnosti. Dorazí také olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který je nástupcem biskupa Protáze z Boskovic, jenž nechal kostel v roce 1466 postavit," informoval vyškovský farář Michal Pořízek.