„Odpoledne věnované zvířatům zahájíme o půl třetí. Jde o už tradiční akci. Letos se zaměříme na užitky zvířat, a to nejen těch běžných, ale i takových, se kterými se lidé příliš často nepotkávají," přiblížil pracovník oddělení marketingu a vzdělávání ve vyškovském zooparku Petr Bláha.

Návštěvníci ochutnají některé zvířecí produkty, zasportují si i zapřemýšlí. „Nebude chybět malování na obličej a za pěkného počasí ježdění na koních. Zájemci budou mít možnost seznámit se i s nově narozenými mláďaty. A kdo ještě nenavštívil novou expozici malp plačtivých, má se na co těšit. Velká skupina opiček s několika mláďaty už u nás zdomácněla a skotačí ve venkovním výběhu," lákal Bláha.

Pro děti budou určené také sobotní podzimní výtvarné dílny v Křenovicích. Konat se budou od devíti ráno do poledne a od dvou do pěti odpoledne ve Společenském sále ve Václavské ulici. Na účastníky čeká několik stanovišť, kde si vyrobí například sovičky z ruliček, dýňová strašidýlka, svícen nebo kytky z lýka. Příchozí ovšem musejí počítat s tím, že akce nebude zcela zdarma. „Jednotlivé dílničky budou stát v rozmezí od pěti do pětadvaceti korun. Materiál si však s sebou návštěvníci nemusí nosit, bude zajištěný," uvedl křenovický starosta Jaromír Konečný.

Zatímco zmíněné dvě akce ocení spíš nejmenší obyvatelé regionu, další pravděpodobně víc zaujmou dospělé. Už v pátek mohli navštívit koncert, který se uskutečnil v rámci Slavkovské iniciativy smíření.

Přijede i kardinál

V sobotu akce, jejímž cílem je překlenout propast, kterou vytváří rasové, národnostní a zejména náboženské rozdíly mezi lidmi, pokračuje seminářem s názvem Příčiny a důsledky 1. světové války. „To je hlavní téma letošního setkání. Přednášet bude velkopřevor Rytířského řádu křižovníků s červeným srdcem Jiří Stanislav," uvedl dočasný ředitel zámku Jiří Blažek s tím, že přednáška začne v deset dopoledne.

Program zakončí odpolední ekumenická bohoslužba v chrámu Vzkříšení Páně, které bude předsedat kardinál Miloslav Vlk.

Na své si ovšem o víkendu přijdou i milovníci vážné hudby. Slavnostní koncert, který se uskuteční v neděli v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově, má vzdát poctu českému baroku. Účinkovat bude Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem.

V neposlední řadě se najde program i pro milovníky jídla, a to ve Slavkově u Brna. Restaurace U Dvou kapříků bude v sobotu hostit už sedmý ročník soutěže ve vaření kotlíkových gulášů Gulach Open. Start je v devět ráno.