Chráněná kulturní památka je postavená v klasicistním stylu. „Aktuálně se toho u nás moc neděje, máme ale pochopitelně další plány,“ potvrdil místní farář Jan Hanák. I když podle něj s udržováním stavby nebyly potíže, před lety na ní odborníci nalezli skryté vady.

Starosta obce Bohdalice-Pavlovice Vlastimil Rožnovský.
Jsme takový dopravní uzel, říká o Bohdalicích starosta Rožnovský

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkPráce podporuje také obec. „Samotný kostel samozřejmě nevlastníme, ale na jeho spravování participujeme s našimi skromnými příspěvky. Jedná se o padesát tisíc korun na rok, pokud jsou peníze aktuálně potřeba,“ doplnil starosta Rožnovský s tím, že se na pomoci podílely také obce Kozlany a Bohaté Málkovice, které spadají pod farnost v Bohdalicích.

Poslední generální oprava proběhla v kostele před více než padesáti lety. „Včasným řešením se snažíme předejít horším stavům, které by hrozily v případě otálení. Vzhledem k tomu, že dotace nejsou už zdaleka tak štědré jako dříve, postupujeme v etapách,“ bilancoval farář Hanák.

Dvě stě letý krov

Etapy z let 2016 až 2017 se týkaly střech lodí, presbytáře, sakristie a stropu sakristie. „Citlivost oprav do značné míry určoval hodnotný dvou set letý krov, jeho konstrukci poškodil vliv dřevokazných škůdců a hniloba. Lokální poškození se týkalo střešního pláště, kde byly střešní tašky místy za hranicí životnosti. Pronikala tam dešťová voda,“ pokračoval farář.

Samotná farnost nemá prostředky aby vše zaplatila z vlastních zdrojů, proto jsou všechny příspěvky tak důležité. „Naší farnosti patří kromě kostela a fary ze zahradou pouze jeden a půl hektaru zemědělských pozemků s minimálními výnosy,“ informoval bohdalický farář.

Pouť šesti migrantů pravděpodobně z Afghánistánu skončila nedaleko Vyškova. Podle svědků měli vyskákat z návěsu kamionu.
VIDEO: Další migranti na jihu Moravy. Vyskákali z návěsu kamionu u Vyškova

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolický farní kostel v Bohdalicích. Stavitelé ho vybudovali ve stylu klasicismu s prvky pozdního baroka mezi lety 1807 až 1814. Poslední velkou komplexní rekonstrukci tam absolvovali na konci šedesátých let.