Místní Kostel svatého Petra a Pavla, který si prošel již několika přestavbami i úpravami zároveň patří k nejstarším dochovaným církevním stavbám na Moravě. Pomyslný střed obce tvoří komunitní centrum, které tady dokončili teprve nedávno. V opravené budově sídlí také obecní úřad v sousedství stanice dobrovolných hasičů.

Adresa obecního úřadu:

* Obecní úřad Kučerov 59 682 01 Vyškov 1
* Úřední hodiny
Pondělí 8.00 až 12.00 a 14.00 až 17.00
Středa: 8.00 až 12.00 a 15.00 až 18.00
* Kontakt: 515 539 381
* Nyní v Kučerově žije asi 490 obyvatel

Písemné prameny zmiňují Kučerov již ve třináctém století. Již roku 1235 zde byl kostel patřící doubravickému klášteru, nyní zasvěcený sv. Petru a Pavlu. Tento kostel patří mezi nejstarší kostely na Moravě.

Z dalších historických dokumentů vyplývá, že v roce 1718 zde byl hostinec, palírna a mlýn. Pošta existovala již v roce 1888. V roce 1910 spustila výrobu cihelna.

V roce 1924 byl vystavěn sirotčinec. Česká mateřská a měšťanská škola vznikla v roce 1935 a fungovala po dalších pět let i pro okolní obce.

Tipy na výlety v okolí

Větrný mlýn Ruprechtov
Pro milovníky technických památek je jako stvořený výlet do Ruprechtova, který leží mezi Vyškovem a Blanskem. Od Kučerova je vzdálený asi dvacet minut jízdy. Mlýn byl postavený v roce 1873 jako mlýn holandského typu. Po několika letech provozu byl poškozený přírodními živly. V letech 1882 až 1884, původní majitel a stavitel mlýna, Cyril Wágner, instaloval místo větrného kola Halladayovu turbínu a jednalo se o unikátní modernizaci Mlýn je technická památka navržená na zařazení mezi národní kulturní památky a do seznamu UNESCO.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

Jeskyně Výpustek
Půl hodiny jízdy od Kučerova najdou výletníci jeskyni Výpustek, která se nachází na Blanensku v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Jeskyně patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Nyní se dovnitř zájemci nepodívají kvůli trvajícím epidemickým omezením.

Mohyla míru
Památník Mohyla míru na Brněnsku je první mírový památník v Evropě. Byl postavený na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova jako pietní místo a memento válek. Je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. Mohyla míru je asi půlhodiny jízdy od Kučerova.

Rudické propadání
Zajímavý výlet čeká na zájemce, kteří se vydají z Kučerova na Blanensko. Uprostřed Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se nachází nejmohutnější propadání v oblasti: voda Jedovnického potoka mizí pod zemí, postupně padá do hloubky až devadesát metrů a tvoří jeden z nejvyšších vodopádů v České republice.

Tamní jeskyně je spolu s Býčí skálou, se kterou je spojená, dlouhá dvanáct kilometrů a je druhým nejdelším jeskynním systémem u nás. Dalším nej je Rudická propast, která je se svými více než 150 metry nejhlubší suchou propastí v ČR.