„Obavy některých lidí z možných kontrol a hygienických opatřeních se u nás bohužel na návštěvnosti podepsaly. Často totiž řešíme dotazy návštěvníků, kteří zjišťují, jaká omezení aktuálně platí. Od počátku sezony navštívilo letní koupaliště ve Slavkově u Brna jednadvacet tisíc lidí, což je o deset tisíc méně než v loňském období,“ potvrdila v pondělí na dotaz redakce slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Na finální zhodnocení sezony je ale zatím podle ní brzo. „Máme před sebou ještě minimálně tři týdny provozu. V tuto chvíli máme s tržbou 1,3 milionu korun vyděláno alespoň na náklady a provoz. Případné investice se následně odvíjí zejména od konečného zúčtování,“ doplnila Slámová.

Pozornost návštěvníků ale tradičně v regionu přitahuje především vyškovský akvapark. „Porovnání s minulou sezonou u nás ale není možné, protože teprve letos jsme po nákladné rekonstrukci otevřeli také náš hojně navštěvovaný letní areál,“ zdůraznil ředitel Správy majetku města Vyškov Jaroslav Hastík.

Kromě nové nerezové vany venkovního bazénu, a nových atrakcí jako třeba vodní číše, tady počítají s dalším rozvojem a opravami, které se tentokrát zaměří hlavně na vnitřní prostory.

„Takzvaný Kneippův chodník v budoucnu naráz uspokojí až šest návštěvníků. Spočívá v procházení se nádržemi s teplou a studenou vodou. Oblázky na dně masírují chodidla, střídavé koupele zlepšují prokrvení ve všech oblastech těla,“ vysvětlil Hastík.

Kneippův chodník vynalezl německý katolický misionář Sebastian Kneipp v devatenáctém století. Vytvořil navíc celý integrovaný systém přirozeného léčení, který zahrnuje vodoléčbu, tělesný pohyb, stravování a přirozený životní styl.

Chodník doplní prostor u vířivé vany, která se po dvaceti letech dočká výměny. „Při takzvané osmóze se tam objevovalo uštipování malých kousků laminátu, a vznikala tak nebezpečná ostrá místa. To kladlo zvýšené nároky jak na dohled, tak i na následné servisní opravy,“ zdůraznil ředitel správy majetku.

Vana je kvůli tomu odstavená z provozu. „Dalšími problémy byly popraskané rozvody a silně protékající filtrační okruh,“ potvrdil vyškovský místostarosta Roman Celý.

S dalším rozvojem počítají také ve zmíněném Slavkově. „V příštím roce chceme dokončit zejména nutné opravy potrubí a technologie kolem bazénu. Počítáme také s dalšími nutnými opravami velkého padesátimetrového plaveckého bazénu a pokud to bude možné, tak i s kompletní opravou dětských bazénů,“ dodala mluvčí města Slámová.

Možnosti pro rozvoj letního koupaliště hledá neustále také město v Bučovicích. „Minulý rok jsme třeba vybudovali druhý vchod od parkoviště, tento krok návštěvníci uvítali. Letos jsme podpořili i vznik nového bistra, takže myslím, že se koupaliště stále vcelku rozvíjí,“ dodal bučovický starosta Jiří Horák.

NÁVŠTĚVNOST KOUPALIŠTĚ

- Loni navštívilo koupaliště ve Slavkově u Brna jednadvacet tisíc lidí.
- Letos to je o deset tisíc méně.
- Návštěvníky matou měnící se opatření.
- Tržby za 1,3 milionu zatím stačí alespoň na náklady a provoz.