Domácí bazény a silná konkurence. To jsou podle provozovatelů řady koupališť Vyškovska hlavní důvody poklesu jejich tržeb.

Méně návštěvníků než vloni se přišlo osvěžit třeba do rousínovského bazénu. „Dosud nemáme přesná čísla, ale už teď víme, že zatímco loni jsme získali na vstupenkách tři sta pět tisíc korun, letos je to kolem sto devadesáti tisíc,“ informoval vedoucí rousínovských městských služeb Václav Hůlka.

Ten vidí dvě hlavní příčiny současného stavu. „Část lidí zamířila na nově otevřené koupaliště v Dražovicích a stále víc jich využívá zahradní bazény. Pro nás se tím zvýšila už tak velká ztráta. Na provoz koupaliště je potřeba tak sedm set tisíc korun. Zbytek musí doplácet město,“ uvedl vedoucí.

Tržba ze vstupného nepostačuje ani v Moravských Málkovicích. „Musíme bazén dotovat přibližně dvěma sty tisíci korun ročně. Přitom ještě musíme zajistit nové čerpadlo,“ uvedl starosta obce Jan Bouda.

Optimističtější jsou naproti tomu v Bučovicích. Přestože radnice předpokládala nižší návštěvnost, byla přibližně dvojnásobná. „Počítali jsme s menším ziskem nejen kvůli pozdějšímu otevření bazénu, ale také z důvodu, že provoz byl zkušební. Jak dopadlo hospodaření koupaliště, budeme znát asi až v říjnu. Spíše očekáváme vyrovnanou či mírně ziskovou bilanci,“ uvedl vedoucí odboru kultury bučovické radnice Aleš Navrátil.

Podobná situace je také v Lulči, kde obec nemusí provoz koupaliště dotovat. Lepší byla situace také v Dražovicích. „Koupaliště nebylo ztrátové, ale očekával jsem, že vyděláme více. Počasí totiž nebylo o víkendech dostatečně teplé. Lidé chodí většinou tehdy, když jsou minimálně tři dny teplo,“ uvedl nájemce areálu František Kachlík.

Ten ale nechtěl zveřejnit počet návštěvníků a zisk. Na provoz tam přispívá obecní úřad.

Podobná je situace v Letonicích. Náklady nese provozovatel spolu s obcí. „Kvůli špatnému počasí a nutnosti opravovat areál nejsou zisky odpovídající našemu úsilí. Ve ztrátě ale nejsme. Kolik jsme utržili, nebudu říkat,“ uvedl soukromý provozovatel Radek Brtník.

Ani ve Slavkově zatím přesně neví, zda pokles tržeb bude znamenat výraznou ztrátu. „Letos je jen osmdesátiprocentní návštěvnost oproti předchozímu roku. I tehdy muselo město provoz dotovat,“ informoval vedoucí slavkovských technických služeb Radoslav Lánský. Podle něj výrazně ovlivňuje počet lidí také předpověď počasí.

„My se orientujeme na Brněnsko. Pokud není podle hlášení meteororologů teplo v Brně, lidé nepřijedou, protože si myslí, že je tak i ve Slavkově,“ domnívá se vedoucí.

Nižší návštěvnost měl také největší areál v okrese: vyškovský akvapark. „Když je horší počasí, lidé chodí běžně do krytého bazénu. To se tento rok ale nepotvrdilo. Takže je zatím celkově menší zájem. Do určité míry je to ale dané také odstávkou, kterou máme už od poloviny srpna,“ vysvětlil ředitel městské společnosti Vyškovské služby David Olejníček.

Zda bude akvapark kvůli tomu ztrátový, zatím nemohl říci. „Máme celoroční provoz, takže u nás musíme počkat na celkové hodnocení až na konec roku. Ale zatím to vypadá, že budeme mít mírný provozní zisk,“ odhadl ředitel.

Srovnání tržeb koupališť Vyškovska:

koupaliště

tržby 2007

tržby 2006

2007 návštěvnost

Luleč

407.000,-

560.000,-

26.000

Rousínov

190.000,-

305.000,-

8.000

M. Málkovice

185.000,-

167.000,-

7.000

Slavkov

1.250.000,-

1.600.000,-

34.000

vyškov

2.187.000,-

2.778.000,-

47.500