Problém s milovníky vody mají například ve Slavkově u Brna, kteří vyhledávají kašnu na Palackého náměstí. „Čím je větší teplo, tím častěji se to stává. Nejběžnější případ je, že rodiče dají do kašny děti, aby se ochladily. To, že voda není ke koupání vhodná a že je chemicky upravovaná, je nijak moc nezajímá,“ podotkl ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Občas se také pracovníci technických služeb i kolemjdoucí dočkají překvapení v podobě bohaté pěny, stříkající přes okraj kašny. „Zrovna teď nám tam někdo nalil nějaký pěnivý přípravek, takže budeme muset kašnu kompletně vyčistit,“ povzdechl si Lánský.

Koupaní v kašně lidem přímo nezakazuje, ale ani nedoporučuje. „Hlavně mě překvapují rodiče, kterým je jedno, v čem své děti koupou. Neřekl bych, kdybychom tu neměli pěkné koupaliště s přijatelnými cenami, ale takhle mi to připadá zbytečné,“ dodal Lánský.

Striktní zákaz koupání naopak platí ve fontánách v zámeckém parku. „Uvnitř jsou vyložené fólií, která se může poškodit, navíc voda není ke koupání upravená, a kromě toho to jsou památky. Větší problémy však nemáme, lidé zákaz dodržují,“ pochválil disciplínu návštěvníků i v horkých dnech ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Problém s tím, že si lidé náměstí pletou s koupalištěm, čas od času řeší i Vyškov. „Tu a tam se nám tu někdo osvěžuje, většinou je to ale jen takové namáčení rukou. Ovšem zažila jsem také, že se v kašně vyloženě koupal nějaký bezdomovec, který to vzal jako příležitost k osobní hygieně,“ popsala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Na kašnu na Masarykově náměstí je proto namířená kamera a v podobných případech na místě zasahují strážníci. „Voda jednak není ke koupání vhodná, navíc kašna je chráněná památka a koupání v ní znamená přestupek,“ upozornila mluvčí.

Chyběla voda

Loni přitom podobný problém město řešit nemuselo. V kašně totiž chyběla voda. „Kašna prosakovala, restaurátorka proto kritická místa zalepila silikonem a kašnu opatřila krycím nátěrem. Teď už žádné průsaky hlášené nemáme, takže snad už žádné problémy nebudou,“ dodala Bednářová.

Bez starostí s koupajícími se lidmi můžou být naopak v Bučovicích. Fontána na nádvoří bučovického zámku je totiž bez vody a čeká na opravy. Osmimetrová manýristická kašna nefunguje už několik let, oprav se má dočkat v nejbližší době.

Rekonstrukce fontány, která vyjde na dva miliony korun, nebude jednoduchá. „Kašna je vyrobená z vápence, který je potřeba očistit. Musí se také odstranit betonové vycpávky, kterými se kašna vyspravila v minulosti. Součástí projektu je také obnovení vodního systému, aby z fontány mohla znovu tryskat voda,“ vysvětlila už dříve kastelánka zámku Jana Burianková.

Aby mohl vodotrysk znovu fungovat, bude nutné znovu postavit bazén kolem kašny, do kterého bude voda stékat. Ten zmizel už v osmnáctém století. „Slavnostní zprovoznění plánujeme na květen příštího roku,“ dodala Burianková. Peníze získal zámek od neznámého sponzora.