Jak vytáhnout králíka z klobouku nebo naopak zabránit, aby se pod ten klobouk nedostala včela? I to je možné se naučit v kroužcích, které nabízejí Domy dětí a mládeže v regionu. Už za několik dní otevírají novou nabídku na další školní rok.

Kolem deseti nových zájmových činností nabízejí letos v Domě dětí a mládeže Vyškov. „Rozšiřujeme naši nabídku každý rok. Letos přibude třeba vaření pro předškolní děti, břišní tance pro děti a kytara nebo angličtina pro dospělé. Loni nás pravidelně navštěvovalo kolem jedenácti set dětí i dospělých a předpokládáme, že tento počet se bude přibližně opakovat," nastínila ředitelka Ludmila Nováková.

Vedení Domu dětí si hodně slibuje od jedné z činností jezdecké školy. Jedná se takzvanou voltiž. „Toto cvičení je v základu docela prosté. Dítě cvičí na madlech připevněných ke koňskému hřbetu, který se pohybuje v kroku nebo cvalu. Zvíře má svého vodiče, takže dítě není po dobu sestavy jezdcem, ale cvičencem," přiblížila disciplínu vedoucí jezdeckého oddílu Jarmila Režná.

Výhoda oproti klasickému ježdění spočívá ve věku dětí. „Můžeme přijímat zájemce zhruba od pěti let, protože když dodržují základní pravidla, je to naprosto bezpečné. Děti se dále rozdělují podle výkonnosti do několika kategorií, které se účastní různých veřejných vystoupení," připomněla Režná.

S podstatně menšími zvířaty pracují členové včelařského kroužku, který vyškovský Dům dětí také nabízí. „Snažím se dětem zprostředkovat spojení s přírodou. Vidí, jak to ve včelstvu vypadá a co se s ním během roku děje, než vlastně vznikne med. Rád jim poskytuji i informace o rostlinách, které včela opyluje," vysvětlil náplň vedoucí kroužku Štefan Ondák.

Podotkl, že by mu nevadilo, kdyby děti měly větší zájem. „Většinou se jich přihlásí víc, než nakonec pravidelně chodí. Loni jsme tak měli jen tři děti, ale kroužek postupně vstupuje do povědomí, takže letos jich čekáme alespoň šest," odhadl vedoucí kroužku Ondák a dodal, že kroužek spadá pod Základní organizaci včelařů Vyškov.

Terária nebudou

Jinde naopak i přes velký zájem dětí některé kroužky neotevřou. To se týká například populárního terarijního kroužku v Domě dětí a mládeže Bučovice. „Kroužek bohužel vedl učitel, který se rozhodl z místní školy odejít," vysvětlil ředitel Domu dětí Jan Tesařík.

Do Bučovic chodí kolem čtyř set zájemců ročně, z toho asi osmdesát dospělých. „Poptávka se v průběhu let moc nemění, zato kroužky ano, jelikož se musíme přizpůsobovat novým trendům. Není to tak dávno, co k nám nejvíce dětí chodilo na počítače, jenže ty už má dnes každé dítě dávno doma," poznamenal Tesařík.

Z široké nabídky ředitel Domu dětí vyzdvihl dvě zajímavé možnosti. „Nově otevřeme kouzelnický kroužek, kde se děti naučí několik výstupů. Můžou je pak ukazovat doma. Dívky od dvanácti let zase určitě ocení kroužek nazvaný Crazy girl, kde se budou zabývat módními trendy, kosmetikou nebo líčením," lákal Tesařík.

O přesném složení konečné nabídky zatím naopak ještě nemají jasno ve Slavkově u Brna. „V září zveřejníme seznam sedmačtyřiceti kroužků, které otevřeme až na základě skutečné poptávky. Ale počítáme s tím, že uspějí téměř všechny," podotkla zástupkyně ředitele tamního Domu dětí a mládeže Pavla Martinková.

Stejně jako loni očekávají ve Slavkově zájem asi sedmi set lidí. „Tradičně nejvíce navštěvované jsou společné kroužky dětí a rodičů. Za zmínku určitě stojí i Mladý vědec, kde si děti zkouší nejrůznější pokusy," řekla Martinková.