Zatímco loni označil společnost za nemocnou a nabídl platíčko s léky, letos se nechal inspirovat třináctou komnatou. Vyrobil odkovaný klíč, jehož zuby představují blahopřání Pour féliciter. „Třináctka k tomu jednoduše sváděla. Přeci jenom je ta komnata pro každého z nás tak trochu tajemná. Pátral jsem po tom, proč zrovna třináctá komnata, ale ten pravý důvod jsem nenašel. Třináctka byla nešťastným číslem už v dobách starého Říma," připomíná kovář.

Pro něj je naopak číslem šťastným. Třináctého se mu totiž narodila dcera. „Navíc to byl pátek a ještě úplněk," vzpomíná s úsměvem.

Stačí jen vstoupit

Podle svých slov tak navazuje na loňský rok, kdy vyrobil právě plato s léky. „Asi to moc nezabralo. Komnaty skrývají mnohá tajemství, aniž tušíme, jestli je za nimi peklo, nebo ráj. Přesto je nabádám odemknout, nebát se a směle vstoupit," tvrdí Bartošek.

Obecní zastupitel a milovník historie, který zároveň každý měsíc stojí za vydáváním křenovického zpravodaje, vyráběl jeden kus představující metaforický výraz asi tři hodiny. S inspirací problém nemívá. Buď vychází z nějakého společenského dění, nebo z něčeho, co se má v následujícím roce stát. Přání vyrábí od revoluce. „Začal jsem s tím ještě předtím, ale od roku 1990 jsem je posílal už i s doprovodným textem. Dřív to nebylo cílené, postupně se to ale přetavilo v pravidelnou novoroční tradici," vysvětluje mistr kovářského řemesla.

Přání pravidelně dostává také redakce Vyškovského deníku Rovnosti. Jenže zatímco ta ho snad dostane i v roce příštím, brzy odstupující prezident Václav Klaus to má u kováře trochu nahnuté. „Uvidím, možná mu ho budu posílat i dál. Pokud teda budu vědět kam," usmívá se Bartošek, jehož šikovné prsty vyrábějí péefko pro Klause už od dob, kdy byl ministrem financí. „I když s dílčí amnestií nesouhlasím. Co s ní udělal, tak to určitě nebyla ta správná třináctá komnata, kterou otevřel. Soudy u nás nefungují a ještě se budou věnovat tomuhle," zdůrazňuje umělecký restaurátor.

Zda bude kovová přání posílat i Klausově nástupci, zatím netuší. „Hlavně si přeji, aby rok 2013 přinesl něco nového, pozitivního, všechno je to o lidech. Společnost je momentálně bohužel pokřivená," uzavírá Bartošek.

PF 2013 Oldřicha Bartoška

Účinek Vám naordinované terapie v minulém roce se bohužel nedostavil. Nezbývá nám než otevřít tímto klíčem ty správné dveře, nakouknout do své třinácté komnaty, a pokusit se najít tu správnou cestu. I přesto, že už v pohádkách nám radili, že otevření takové komnaty se neobejde bez problémů. Ale těch problémů je stále mnoho, i když jsou dveře třinácté komnaty zavřené a stále skrývají mnohá tajemství, aniž tušíme, jestli je za nimi peklo, nebo ráj. Kdo do ní vstoupí, možná si zahrává s osudem. Vždyť někdy stačí tak málo, aby se život obrátil naruby.

Přesto doporučuji odemknout a směle vstoupit. Nemělo by to být pouhé braní za kliku, ale razantní vkročení, zrovna tak jako do nového roku 2013.