Desítky svědků teď vyslýchají policisté kvůli zpronevěře přibližně čtyř milionů korun ve skladu vyškovské nemocnice. O tyto peníze se měla obohatit jeho bývalá vedoucí Dana Smutníková.

„Jde o velmi rozsáhlý trestný čin, který se v okrese už několik let neobjevil. Obviněná se ho pravděpodobně dopouštěla opakovaně,” řekla státní zástupkyně Renata Nechutová, která nad případem vykonává dozor.

Státní zastupitelství v těchto dnech případ vrátilo k došetření. „Doplňujeme svědecké výpovědi. Předpokládáme, že bychom to mohli stihnout do měsíce. Pak případ postoupíme soudu,“ slibuje vyškovský policejní mluvčí Alois Gryc.

Podle něj hrozí Smutníkové až osmileté vězení. Policisté ji vyšetřují na svobodě. Obvinili ji z trestného činu podvodu, kterého se dopustila jako vedoucí skladu vyškovské nemocnice především falšováním účetních dokladů. Údajně přepisovala počty kusů různých druhů zboží.

Svého zaměstnavatele okrádala přibližně od roku 2001. Teprve o čtyři roky později nesrovnalosti vyšly na povrch. Zpočátku se mluvilo o zpronevěře desítek tisíc korun. Nemocnice oznámila chybějící částku kolem pětačtyřiceti tisíc.

Vyšetřovatelé ale prošli účetnictví zpětně až do roku 2000 a objevili další nesrovnalosti. „Způsobila škodu ve výši tří milionů devíti set tisíc korun. Částka se ale může ještě zvýšit,“ doplnil Gryc.

Vyškovská nemocnice prý zajistila, aby se případ už nemohl opakovat. Dříve objednávala i vedla evidenci skladu jen jedna osoba. To už je ale minulostí. Podle ředitelky nemocnice Věry Seidlové dnes tuto práci vykonávají dva lidé, kteří se navzájem kontrolují. Vedení nemocnice oddělilo práci skladníka od funkce nákupčího. Kdyby někdo z nich dělal chyby, druhý pracovník by to měl zjistit.

Pro nákup jednotlivých druhů zboží navíc zavedla nemocnice limity a každý rok se namátkově kontroluje, zda soupis materiálu v počítači odpovídá skutečnosti.

„Nedávná kontrola prověřila, že nová pravidla jsou nastavena dobře,“ řekla Seidlová.

Smutníkovou se redakci nepodařilo zkontaktovat. Už dříve se vyjádřila v tom smyslu, že nemá se zpronevěrou nic společného.

 

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/kradez_nemocnice20070808.html