Poslední případy se staly koncem dubna. „V Olšanech zmizelo pánské horské kolo Merida, které bylo zamčené ve stojanu. Zloděje to neodradilo, majiteli tak způsobil patnáctitisícovou škodu. Druhý případ se stal ve Vyškově, kde se kolo za pět a půl tisíce korun ztratilo z průjezdu," informovala mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková.

Vynalézaví zloději

Lidé se sice snaží chránit svá kola různými způsoby, například zámky, řetězy nebo schováváním v místech k tomu určených, ani to však často nepomáhá. „Zloději jsou bohužel vynalézaví a často jim stačí jen několik minut. Mnoho kol tak zmizí, i když jsou zamčená. Ztrácejí se ale také třeba ze zahradních domků a kůlen nebo přímo z koláren v bytových domech," vyjmenovala mluvčí.

Škody přitom dosahují i desítek tisíc korun. „Letos v lednu se například pachatel vloupal v Bučovicích do sklepa, kde ukradl pánské a dámské kolo celkem za třiačtyřicet tisíc korun," připomněla Šebková.

Mnoho cyklistů se snaží svoje kola zajišťovat co nejvíc. „Mám například na cesty po městě staré kolo, které pro zloděje nevypadá příliš lákavě. A pokud mi náhodou zmizí, nebude mě to zas tak mrzet. Drahé kolo, které používám při delších výjezdech a výletech, si chráním jako oko v hlavě a nespouštím ho z očí ani ve chvíli, kdy třeba někde sedím v hospodě," přiblížil například Slavkovan Jan Hanák.

Také vyškovský místostarosta Břetislav Usnul, který je aktivním cyklistou a majitelem cykloobchodu, doporučuje mít kolo neustále na očích. „S nadsázkou říkám, že nejlepší je vjet na něm až do ložnice. A když je člověk třeba na výletě v hospodě, tak jedině na zahrádce. Bohužel se nám už i stalo, že nám kolo ukradl zákazník, když si ho jel vyzkoušet," podotkl Usnul.

Prodej pod cenou

Situace je podle něj stále špatná. „Člověk by řekl, že když je kol dostatek, nebudou se třeba tolik ztrácet, ale opak je pravdou. Přitom v naprosté většině případů zloději prodají svou kořist hluboko pod cenou," krčí rameny Usnul.

Ve Vyškově nabízí lidem městská policie bezplatnou registraci jízdních kol. Cílem služby je zefektivnit pátrání po ukradených nebo ztracených kolech ve městě. Po zaregistrování zájemci obdrží evidenční list, který si uschovají, a samolepku, kterou nalepí na své kolo.

Objasněnost případů podobných krádeží přesto není příliš velká. Zloději totiž často úlovky rozeberou na díly a buď prodají samostatně, nebo z nich sestaví úplně jiné kolo. „Pachatele se policistům podařilo objasnit například v případě letošní krádeže kola ve vyškovské Purkyňově ulici, která se stala v lednu. Zloděj využil příležitosti a od budovy polikliniky odvezl dámské kolo. Policisté si ho však všimli a zadrželi ho," připomněla mluvčí Šebková.