Pokud dohodu schválí i krajští radní, ubudou v regionu od září 2012 jen dvě namísto tří avizovaných tříd. „Sešli jsme se včera na jednání se zástupci kraje, s vedením škol i odboráři a podařilo se nám dohodnout kompromis. Podle něj zdravotnické lyceum zůstane,“ uvedl jeden z iniciátorů schůzky, vyškovský místostarosta a senátor Ivo Bárek.

Podle náměstka jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka, který má školství v kraji na starosti, je dohoda rozumná. „Dostali jsme připomínku ze strany ředitelky Střední školy zdravotnické a zemědělsko – ekonomické ve Vyškově, abychom rušení třídy ještě zvážili. S námitkou se ozvaly také odbory,“ vysvětlil Juránek, proč se kraj začal situací zabývat.

Připomínky jsou podle něj konstruktivní. „Ředitelka uvedla velmi rozumný důvod. Kdybychom totiž zdravotnické lyceum zrušili, těch třicet dětí by zcela jistě hledalo vzdělání mimo region. A protože my chceme optimalizaci školství řešit hlavně regionálně, tak jsme dohodli tuto variantu,“ uvedl Juránek. Dodal, že návrh budou zřejmě jihomoravští radní projednávat už příští měsíc.

Ředitelka školy Eva Chudobová má z výsledku včerejšího setkání radost. „Je samozřejmě dobře, že se nám povedlo dohodnout. Myslím si, že schůzka byla vstřícná z obou stran. Naše zdravotnické lyceum je jediné v regionu, a pokud by ho kraj zrušil, děti by musely dojíždět do Brna,“ uvedla hlavní důvod protestu ohledně zrušení lycea Chudobová.

I pokud návrh u jihomoravských radních projde, změnám se střední školy v regionu nevyhnou. Kvůli optimalizaci školství totiž kraj chystá slučování čtyř středních škol, dvou v Bučovicích a dvou ve Vyškově.

Sloučené do jedné instituce mají být od září příštího roku právě Střední škola zdravotnická a zemědělsko – ekonomická a vyškovské gymnázium. V Bučovicích se slučování týká také gymnázia a obchodní akademie.

Přestože plánované slučování příliš pozitivní ohlas nemá, podle senátora Bárka je logické. „Myslím si, že zrovna ve Vyškově se tím otevírá prostor pro další rozvoj gymnázia. Osmileté gymnázium je teď totiž v budově úplně jinde a to dělá řediteli obrovský problém. Díky sloučení se tak vlastně můžou školy sestěhovat, což jim podle mne pomůže,“ podotkl Bárek.

Slučování škol kraj chystá ve všech regionech, nejen na Vyškovsku. Spojit se například mají gymnázia v Židlochovicích a Hustopečích. Proti tomu ovšem učitelé i rodiče mohutně protestují.