Budova střední zdravotnické školy ve vyškovských Dědicích, která je v majetku kraje, by totiž po přestěhování studentů mohla nabídnout mnohem víc než jen pohled na další chátrající torzo. „Vše je pořád ve fázi projektu, stále hledáme co nejlepší využití. Máme tak studii, která říká, že by v budově mohlo vzniknout třicet bytů různé velikosti. Část bude věnovaná bydlení pro staré lidi a část pro začínající rodiny nebo osamělé matky. Celou studii jsme pojali jako komunitní, tedy mezigenerační bydlení," přiblížil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a vyškovský zastupitel Roman Celý.

V Dědicích by tak nevznikl ústav, jak před časem kolovaly domněnky některých obyvatel, ale bytový dům. „Mezigenerační bydlení by mělo velmi pozitivní dopad právě na stárnoucí obyvatele domu. Potkávali by se s dětmi a mohl by mezi nimi vzniknout i podobný vztah jako prarodiče a vnoučete," přiblížil za dalšího účastníka debat, vyškovskou charitu, její ředitel Karel Kosina.

Vše by měli blízko

Navíc by šlo o úplně nový projekt v celém kraji. „Stárnoucí lidé by měli svůj byt, ale zároveň zajištěné všechny služby, které poskytujeme v blízké charitě. Tedy pečovatelskou službu, osobní asistenci a zdravotnickou péči. Lidé se tak nebudou muset stěhovat při zhoršení zdravotního stavu do domova důchodců," zdůraznil Kosina.

Vizualizace úprav vyškovské střední zdravotnické školy.

Kromě bytů však studie navrhuje i vznik chráněných dílen. Například prádelny. Byla by určená jak pro obyvatele domu, tak pro zdravotně postižené. Zkrátka by nepřišla ani veřejnost. „Zaměstnaní by v ní byli právě hendikepovaní. Výtěžek by pak směřoval charitě na její rozvoj. Podobně bychom chtěli využít i stávající školní kuchyni. Ta by zůstala a jídla by si mohli odebírat obyvatelé domu. Navíc bychom mohli rozšířit rozvoz jídel, který zdravotně postiženým nabízíme už nyní," naznačil Kosina.

Studie mluví i o tom, že by ve škole mohla vzniknout kavárna s restaurací. V ní by se na polední menu nabízela právě jídla z kuchyně. „Také v tomto případě by našli uplatnění zdravotně postižení. Konkrétně jako obsluha. Říkáme tomu takzvané sociální podnikání. Jde o nový trend s cílem zaměstnat lidi, kteří jsou kvůli hendikepu nezaměstnatelní," vysvětlil ředitel.

Jak Kosina připomněl, fungování podobných zařízení už nyní mapují v různých krajích. „Například v Českém Těšíně mají také prádelnu a montážní halu, kde zdravotně postižení montují zahradnické potřeby. V současnosti jich v ní našlo uplatnění sto padesát. My bychom ze začátku chtěli vše pojmout v menším rozsahu, to znamená, že v prádelně by našlo práci pět až osm lidí a případně v kuchyni pět," prohlásil Kosina. Ti by mohli získat práci už v průběhu dvou let.

Vizualizace úprav vyškovské střední zdravotnické školy.

Z nápadu je nadšená například Vyškovanka Alice Havlíková. Líbí se jí hlavně možnost kavárny. „Může sloužit nejen pro setkávání obyvatel z bytů, ale věřím, že když příjmy z ní budou směřovat na pomoc potřebným, podpoří ji i veřejnost. Oceňuji také to, že ještě než jsou odstěhovaní studenti, už se uvažuje nad tím, co s budovou bude. Vzhledem k jejímu stavu by podle mě chátrala závratnou rychlostí," upozornila Havlíková.

Záměr se zamlouvá také vyškovské radnici. Celý už se sešel se starostou Karlem Goldemundem, místostarostou Břetislavem Usnulem a městským architektem Jiřím Plášilem. „Byť jsme teprve na samém začátku, studie se nám líbí. Budova v centru Dědic by mohla v budoucnu působit problémy, proto oceňujeme, že se její využití kraj snaží řešit. Rekonstruovaný objekt by byl přínosem nejen pro Vyškov, ale i pro samotné Dědice, přinese oživení do jejich středu. Celý záměr má hlavu a patu, a budeme tak s krajem i nadále rádi spolupracovat," potvrdil starosta města.

Náklady na samotnou stavbu se pohybují kolem sedmdesáti milionů. „Musíme prověřit získání dotací. Začátkem září bychom pak rádi záměr předložili krajským radním, aby se s ním seznámili. Následovalo by projektování, které by bylo podkladem pro stavební povolení. V létě příštího roku by mohlo být vše připravené. V září 2016, pokud vše dobře půjde, bychom pak mohli zahájit samotnou realizaci," popsal Celý.

Vizualizace úprav vyškovské střední zdravotnické školy.

Časový harmonogram sedí prakticky na měsíc přesně. Právě do konce příštího školního roku se totiž budou v budově školy ještě stále vyučovat budoucí sestřičky. Čeká se na úpravy vyškovského gymnázia, kam se přestěhují.

Podle plánů přijde v případě gymnázia ještě letos na řadu rekonstrukce střechy, oken a topení, příští rok by pak patřil přestavbě vnitřních prostor. Celkové náklady jsou vyčíslené na víc než sedmadvacet milionů korun.