Stále se snižující počet žáků středních škol v Jihomoravském kraji dělá ředitelům i krajské radě těžkou hlavu. V souvislosti se snížením nákladů ve školství, které navazuje na menší počty středoškoláků, proto krajská rada zvažuje snížení počtu tříd osmiletých gymnázií a slučování některých středních škol na Vyškovsku.

Obě zvažovaná opatření cílí na střední školy ve dvou největších městech. „Uvažujeme o restrukturalizaci středního školství na Vyškovsku kvůli nízkému počtu žáků. Chceme sloučit střední školy ve Vyškově i v Bučovicích,“ naznačil včera náměstek hejtmana pro oblast školství Stanislav Juránek.

Do obou sloučení se mají zapojit zdejší gymnázia. „V Bučovicích zamýšlíme sloučit obchodní akademii a gymnázium a ve Vyškově gymnázium spolu se střední zdravotnickou školou a střední zemědělskou školou, které už jsou sloučené,“ pokračoval náměstek.

Na bučovickém gymnáziu zatím o slučování mají jen matnou představu. „O něčem podobném se už delší dobu mluví, ale konkrétní podrobnosti neznám. Samozřejmě vím o tom, že podobná sloučení už některé školy v regionu zažily, například ve Slavkově u Brna nebo v Rousínově,“ podotkl ředitel bučovického gymnázia Jiří Vlček.

O tom, jaké dopady by mělo sloučení na fungování školy, má zatím jen hrubou představu. „Asi na začátku budou nějaké organizační komplikace, řada věcí by se musela předělávat, ale možností řešení je několik,“ doplnil Vlček.

Přesnější představu má vedení vyškovského gymnázia. „Zatím není nic jisté, plánované sloučení je jenom jednou z variant. Náměstek Juránek mě ujistil, že o věci se teprve bude jednat na zářijovém zastupitelstvu kraje,“ vysvětlil situaci ředitel školy Václav Klement.

Proti slučování se teď nijak vymezovat nechce. „Optimalizaci nákladů projednávají školy a kraje v celé republice, je potřeba to nějakým způsobem řešit,“ dodal Klement.

Že plány na slučování středních škol v regionu leží teprve na stole, potvrdil i náměstek. „Chceme najít co nejlepší řešení, definitivně však rozhodneme, až budeme znát přesné počty přihlášených žáků,“ upozornil Juránek.

Případné sloučení škol pak může žáky čekat už brzy. „Pokud tento záměr projde, sloučené školy by měly začít fungovat od září příštího kalendářního roku,“ doplnil náměstek.

Kromě slučování škol zvažuje krajská rada také snížení počtu tříd osmiletých gymnázií v regionu. „Plánujeme, že ve Vyškově zůstane jedna třída gymnázia a v Bučovicích také,“ řekl Juránek.

I v tomto případě ale není podle ředitele Klementa nic jasné. „To je úplně stejná situace, jako v případě slučování. Jsou to jen předběžné záměry, rozhodne o tom opět až zastupitelstvo,“ řekl Klement. Celá věc je podle něj věcí otevřené diskuse. „V současné době se opravdu pouze probírají jednotlivé varianty, výhody a nevýhody možných řešení,“ popsal vyškovský ředitel.

Pokud by se školy v budoucnu doopravdy sloučily, o žádných protiopatřeních by neuvažoval. „Kraj je náš zřizovatel, takže pokud to schválí, budu to muset přijmout jako fakt,“ uzavřel Klement.