V čem je kámen úrazu? Podle kraje pověřený úředník správně nerozepsal část projektu, pracovnice stavebního úřadu zase nedoložila potvrzení, že má právo sepsat smlouvu. Také oficiálně nevyhlásila výběrové řízení a schválila neúplný projekt. Navíc se objevily rozpory s územním plánem.

Proto kraj zastavil úřední řízení a celou věc vrátil úředníkům k přepracování. „Odbor územního plánování zrušil rozhodnutí stavebního úřadu v Rousínově, podle kterého měla v Rousínově – Čechyni vzniknout fotovoltaická elektrárna. A to kvůli pochybení při procesu, který měl na starost stavební úřad. Proto mu pracovníci celou věc vrátili k projednání a požadují vydání nového rozhodnutí,“ shrnul Jiří Klement z oddělení informací a styku s veřejností Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Stavební úřad v Rousínově povolil firmě L-Contact postavit v Rousínově – Čechyni fotovoltaickou elektrárnu. Projektant L-Contact ovšem nerozepsal důležitou část projektu. Pracovnice stavebního úřadu si toho nevšimla a nejspíš nedoložila pověření, že práci může dělat.

Toho využila společnost Vyškovské nemovitosti, která je personálně spjatá s vyškovským koncernem Fritzmeier a proti stavbě elektrárny se odvolala ke kraji. Ten vyhověl a věc vrátil do Rousínova k novému projednání.

O kolik tato chyba projekt zdrží, je těžké říct. Vyjádření lidí ze stavebního úřadu v Rousínově se nepodařilo sehnat. Jeho vedoucí se v pondělí odvolávala na zaneprázdněnost a včera tam už telefon nikdo nezvedal. Věc odmítla komentovat také tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Stavba může stát až půl roku

Podle vedoucí stavebního úřadu ve Slavkově u Brna Hany Postránecké může rozhodnutí kraje celou záležitost pozdržet o dva měsíce až půl roku. „Záleží, co přesně shledal kraj jako problém. Doba se liší případ od případu,“ uvedla Postránecká.

Formální nedostatky v řízení však nejsou jediným problémem, který se kolem plánu postavit elektrárnu objevil. „Měl jsem k elektrárně nějaké připomínky. Vím, že se má stavět, ale nic bližšího nikdo veřejnosti nesděluje. Možná je to tím, že se blíží volby, tak se o chybách mlčí,“ řekl člen čechyňského osadního výboru Josef Hartl.

Oprávněnost Hartlovy kritiky potvrdil i krajský úřad. „Oznámení o zahájení řízení nebylo účastníkům stavebního řízení doručeno,“ konstatovala vedoucí Odboru územního plánování a stavebního úřadu Krajského úřadu Jihomoravského kraje Eva Hamrlová.
Město prý ale o stavbě informaci vyvěsilo. „Zprávu jsme dali na úřední desku. Protože se ale jedná o soukromý pozemek, tak nic bližšího nevíme,“ řekla tajemnice Havlíčková.

Chyb v řízení se každopádně objevilo ještě několik. Nikdo se nezabýval třeba ochrannými pásmy. „Vzhledem ke skutečnostem krajský úřad konstatuje, že stavba byla umístěná a povolená v rozporu s platným územním plánem Rousínova,“ dodala Hamrlová.

Na Vyškovsku už několik záměrů budovat solární elektrárny zkrachovalo. Slavkovský stavební úřad rovnou odmítl v poslední době hned tři záměry. Neuskutečnil se také plán na výstavbu solární elektrárny na poli u bučovické místní části Marefy. Podnikatel Libor Knotek od záměru nakonec ustoupil, protože se mu nepodařilo domluvit s bučovickou radnicí. Nakonec se rozhodl vybudovat elektrárnu raději na Hodonínsku.