VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská koalice se rozpadla, ODS vystoupila

Jižní Morava /AKTUALI­ZOVÁNO/ - Dva roky společného rozhodování oJihomoravském kraji skončily. Roztržka mezi občanskými a sociálními demokraty dospěla kbodu, odkud už není návratu. Občanští demokraté vpondělí splnili své výhrůžky a vystoupili zkrajské koalice.

7.6.2010 13
SDÍLEJ:

Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka.Foto: archiv Jiřího Kadrnky

Předseda jihomoravské organizace strany Jiří Kadrnka jejich rozhodnutí stvrdil symbolickým přeškrtnutím koaliční smlouvy.

Své rozhodnutí vysvětlili nesouhlasem se sociálními demokraty, kteří údajně hrubě porušovali koaliční smlouvu. „Poslední kapkou bylo zasedání krajské rady minulý týden. Sociální demokraté tam bez našeho vědomí a souhlasu rozhodli o dvou bodech za miliardu korun,“ uvedl Kadrnka.

Rozhodnutí občanských demokratů také podpořila nečinnost protistrany ve smírčím řízení, které ODS vyvolala. „Sociální demokraté nesestavili vyjednávací tým, neudělali nic, tvářili se, jako by tu ten problém nebyl. Ukázali tím, že nestojí o udržení vztahů a nerespektuje koaliční smlouvu,“ dodal Kadrnka.

Hašek: rozhodnutí bylo předčasné

Podle hejtmana za ČSSD Michala Haška bylo rozhodnutí občanských demokratů předčasné. „V pondělí večer večer měl klub sociální demokracie rozhodovat o jménech a mandátu vyjednavačů pro smírčí řízení. Myslíme, že postup občanských demokratů a spěch, s jakým halasně oznámili odchod z koalice, vypovídá o mnohém,“ podotkl Hašek.

V nejbližší době se sociální demokraté chystají řešit další fungování kraje. „Jako vítěz krajských voleb, který má největší odpovědnost za správu Jihomoravského kraje, zahájíme diskusi o nové podobě krajské samosprávy,“ dodal Hašek.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka se teď otvírají možnosti pro lidovce, kteří v krajských volbách v roce 2008 získali druhý největší počet hlasů. „Jsou teď pro sociální demokraty nejpravděpodobnější a nejlepší partner. Otázka je, jestli lidovci vůbec budou ochotni do té koalice jít,“ vysvětlil Kopeček.

Druhou variantu, tedy koalici s komunisty, Kopeček téměř vylučuje. „Je to až poslední možnost. Pravděpodobnější už může být spíš vláda ČSSD s tichou podporou komunistů. To znamená, že oficiálně budou v krajské radě jen sociální demokraté. I tahle verze je však podle mně až na druhém místě za koalicí s křesťanskými demokraty,“ dodal Kopeček.

Rozpory mezi krajskou koalicí nejsou nic nového. Obě strany se dlouhodobě hádaly o regulační zdravotnické poplatky, ODS také obvinila hejtmana Haška z neprůhledných veřejných zakázek.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek je po pondělku přesvědčený:

Pánové v ODS měli dva scénáře


Obrovské zklamání. Tak komentoval odchod občanských demokratů z krajské koalice jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Padlo politické rozhodnutí vedení krajské ODS. Na názor zastupitelů se nikdo neptal,“ tvrdí Hašek.

Překvapil vás odchod občanských demokratů z krajské koalice?

O ukončení koalice jsme se dozvěděli z dotazů novinářů, a teprve po tiskové konferenci občanských demokratů dorazila na můj mobil textová zpráva od pana Kadrnky. Až do minulého pátku přitom byla spolupráce zcela bezproblémová. Rychlost, s jakou občanští demokraté při odchodu z koalice postupují, svědčí o tom, že pánové v ODS měli dva scénáře. Pokud by volby totálně projeli a neseděli ve vládě, zřejmě by dál seděli tady v krajské koalici na jižní Moravě a nehledali žádný problém. Dosavadní výsledek povolebních jednání v Praze jim však zřejmě stoupl do hlavy.

Podle vás tedy výhrady, které ODS pro vystoupení z koalice udala, nejsou oprávněné?

Neznám žádné reálné argumenty. ODS pouze zoufale vymýšlí jakoukoliv záminku, kterou by zamaskovala skutečné důvody svého odchodu z krajské koalice. ČSSD byla připravená ve smírčím řízení včera večer jmenovat vyjednávací tým. ODS odmítla své zastupitele na setkání pustit, i když o něm dopředu věděla.

Sociální demokraté na jižní Moravě ztratili klíčového koaličního partnera. Pokusíte se nyní získat podporu lidovců?

Nechceme žádná dramatická jednání, krajská koalice nevznikne za den nebo dva. Oslovili jsme už zástupce lidové strany s žádostí o jednání. Je na nich, aby naši žádost posoudili.

Oslovíte s nabídkou spolupráce i komunisty?

Jednat budeme se všemi politickými subjekty v zastupitelstvu kraje. O dalším uspořádání orgánů samosprávy. Nemám žádnou zprávu o tom, že oslovíme komunisty ke koaliční spolupráci.

Dovedete si představit, že by ČSSD v kraji vládla bez partnera?

Můj zájem je, aby kraj fungoval stabilně. Nechci předjímat, jaký bude závěrečný formát rady. Klíčové pro mě bude, aby zastupitelstvo bylo akceschopné. A dokázalo rozhodovat včas.
Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka říká o rozpadu koalice:

Vyzýváme teď k jednání lidovce


Jedním škrtem zrušil dvouletou spolupráci se sociální demokracií. Předseda jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka vysvětluje vystoupení z koalice ve vedení Jihomoravského kraje ignorancí ze strany sociálních demokratů a neplněním koaliční smlouvy. „Udělali jsme toto rozhodnutí s plným vědomím, že pravděpodobně budeme plnit opoziční roli. Jsme na to připraveni,“ uvedl Kadrnka.

Vyvolali jste se sociálními demokraty smírčí řízení, z koalice jste vystoupili ještě před jeho oficiálním ukončením. Proč jste nepočkali?

Sociální demokraté nám nedali najevo, že smírčí řízení vůbec vzali na vědomí. Nesestavili vyjednávací tým, nesvolali žádné jednání a navíc na zasedání rady minulý týden schválili dva miliardové body bez naší účasti a našeho vědomí. Patnáctidenní lhůta smírčího řízení nepředpokládá, že koaliční smlouva bude porušovaná. Stalo se to, a proto jsme necítili nutnost lhůtu dodržet.

Čeho se konkrétně týkají schválené miliardové body?

Šlo o přebytek rozpočtu Jihomoravského kraje z roku 2009 a o nákup nových vlaků Českými drahami. Tento materiál ani nebyl dokonce zařazený do programu jednání rady a objevil se tam až přímo při zasedání. Bereme to jako porušení koaliční smlouvy.

Má vaše rozhodnutí nějakou spojitost s blížícími se komunálními volbami?

Nemá. Přestože to tak nejspíš bude vnímané. Náš krok odráží realitu v koalici a neochotu sociálních demokratů udržet současné vztahy.

Co to teď pro koalici znamená?

Je to jednoznačně její konec. Teď je potřeba skutečně věcně a s chladnými hlavami vyjednat nové uspořádání, protože kraj nemůže dlouhodobě fungovat bez vedení. Jsme připraveni ke konzultacím a doufáme, že povedou k poměrně rychlému sestavení nové fungující krajské reprezentace.

Jak vidíte další krajskou koalici?

Formát občanští a sociální demokraté skončil. Musí přijít jiné uspořádání, ať už ve vedení s námi nebo bez nás. Jsme plně připraveni plnit opoziční roli. Nicméně teď vyzýváme křesťanské demokraty k jednání o dalším uspořádání kraje a uvidíme, kam povedou. Nemůžeme sice sestavit koalici, ale může to být začátek konstruktivních debat.
Lídr jihomoravských lidovců Stanislav Juránek se do nové koalice netlačí. Říká:

Rozpad? Možná jen hra politiků


Lídr jihomoravských křesťanských demokratů Stanislav Juránek se o rozpadu krajské koalice dozvěděl těsně před tím, než si šel zaběhat. Pak už mu na mobilu začaly pípat zprávy s nabídkami spolupráce. „Během jednoho běhu se ze mě stal žádaný partner,“ říká Juránek.

Podle hejtmana Haška vás už jihomoravští sociální demokraté oslovili s nabídkou spolupráce. Jste ochotni jednat?

Dostal jsem SMS zprávu, abychom se sešli. A beru to jako navázání kontaktu. Nejdřív se však musím přesvědčit o tom, že koalice skutečně skončila. Podle koaliční smlouvy stále běží lhůta, kdy může mezi ODS a ČSSD dojít k usmíření. Takže jsem velmi opatrný. Pokud se však koalice skutečně rozpadne, jsme samozřejmě připravení jednat. A to s každým, kromě komunistů.

Za jakých okolností do krajské koalice s ČSSD půjdete?

Od některých věcí neustoupíme za žádných okolností. V tuto chvíli je možná koaliční spolupráce ještě velmi daleko. Nikdy ale nepřistoupíme na to, v čem kraj obchází zákon.
Předpokládám, že mluvíte o proplácení regulačních poplatků.

Nejen o tom. Jde také například o nedávné odvolání ředitele brněnského Gymnázia Matyáše Lercha. Kraj v těchto případech zákon obešel. Jak potom chtít, aby zákon respektovali ostatní?

Znamená to, že se podle vás i ODS jako člen koalice podílela na obcházení zákona?
Jednoznačně. Podíleli se na tom svými rozhodnutími v radě i hlasy v zastupitelstvu.

S vámi ale už vyjednávají i občanští demokraté.

Ano, za jediný běh se z politika, o nějž se už nikdo nezajímal, stal někdo, s nímž by všichni rádi mluvili.

Komu dají jihomoravští lidovci při vyjednávání přednost? Většinu bude mít krajská koalice jen v případě vaší spolupráce s ČSSD.

Plán vyjednávání s ostatními stranami dáme dohromady co nejdříve. Pravdou je, že sociální demokraté vyhráli v roce 2008 volby. A to je nutné respektovat. Především je ale třeba potvrdit, že koalice skutečně padla. A že nejde jen o další politickou hru na voliče. Momentálně hrají občanští demokraté. Po volbách ji ale hráli společně se sociální demokracií.
Komunistický zastupitel Vojtěch Adam o vystoupení ODS z krajské koalice tvrdí:

Nátlak na hejtmana byl nefér


Komunistický krajský zastupitel a starosta Ivančic na Brněnsku Vojtěch Adam považuje vystoupení občanských demokratů z jihomoravské koalice za účelový tah načasovaný po parlamentních volbách. „Vedení kraje fungovalo po celé volební období. Problémy, na které teď upozorňuje Jiří Kadrnka, vnímám jako vykonstruované a směšné,“ tvrdí Adam.

Jak se jako opoziční zastupitel díváte na rozpad krajské koalice?

O kroku občanských demokratů jsem se dozvěděl teprve před malou chvílí z médií. Nevím o tom tedy nic podrobného a nemůžu zatím ani příliš hodnotit. Uvidíme, co přinesou vyjednávání, která přijdou na řadu v dalších dnech.

Měli po­dle vás občanští demokraté k rozbití koalice důvod?

Jejich rozhodnutí považuji za účelové a směšné, zcela jistě se tak nerozhodli kvůli dobru kraje. Myslím si, že Jihomoravský kraj byl příkladem spolupráce napříč politickým spektrem, o čemž svědčí například i bezproblémově schvalované krajské rozpočty. Nevím tedy, co se jim zdálo problematické a nefunkční.

Požadovali například, aby se Michal Hašek rozhodl, zda chce být hejtmanem, nebo poslancem. Vám by jeho dvě funkce nevadily?

Kdyby se Michal Hašek stal předsedou sociálních demokratů a pracoval v Praze, bylo by to něco jiného. Práci poslance a hejtmana je však klidně možné vykonávat současně. Tlačit proto Haška k tomu, aby si vybral, považuji za nefér jednání.

Jaký nyní očekáváte vývoj ve vedení kraje?

Nedokážu odhadnout, co se bude dít dál. Očekával bych, že nás sociální demokraté osloví a budeme jednat o programových shodách v našich programech.

Je tedy možné, že spolu vytvoříte novou krajskou koalici?

Náš vstup do koalice se sociálními demokraty nepředpokládám, neměli o to zájem ani po volbách. Navíc nestojíme o to, abychom dělali sociálním demokratům nějakou odnož, jsme samostatná strana s vlastním programem. Myslím si však, že naše programy se v mnoha bodech shodují a je možné jednat o jejich průsečících.

Autor: Markéta Forró

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pomocný dělník(12 200 Kč)

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný/á dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk. B výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, jednosměnný provoz, Kontakt: pouze telefonicky, Ilies Nicolae, tel.: +420 777 510 012. Pracoviště: Arko-mont, s.r.o., Dobrovského, č.p. 409, 682 01 Vyškov 1. Informace: Ilies Nicolae, +420 777 510 012.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka(18 000 Kč)

Číšníci a servírky Obsluha kavárny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení není nutné v oboru, praxe víána, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: osobní ohodnocení, Kontakt: Kateřina Hálová, tel: 605 855 036, e-mail: stylecafe@email.cz nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Kateřina hálová slavkov, Palackého náměstí, č.p. 82, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Kateřina Hálová, +420 605 855 036.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(15 000 Kč)

Technici zeměměřiči Geodet. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, ŘP sk. B, základní práce s PC, znalost programů Groma a Microstation výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: zaměstnanecké prémie, 7 dní dovolené navíc, Kontakt: Kadlec Luděk Ing., tel.: 777 187 301 nebo Ivo Štěpánek, tel: 774 452 143, Po-Pá 7-17 hod, e-mail: geomark@geomark.cz:. Pracoviště: Geomark, s.r.o. 001, Čsl. Červeného kříže, č.p. 964, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Luděk Kadlec, +420 777 187 301.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní(20 450 Kč)

Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci Správce informačních a komunikačních technologií. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání VŠ, spolehlivost, samostatnost, zájem o práci a vzdělávání, vzdělání v oboru výpočetní techniky, §6 a 9 vyhlášky 50/1978 Sb., nebo předpoklad k získání, fyzická zdatnost (manipulace s výpočetní technikou a tiskárnami), ŘP sk. B (nutnost řízení služebního vozidla), trestní bezúhonnost, doporučené dovednosti: velmi dobrá znalost výpočetní techniky, schopnost samostatně instalovat operační systémy Windows a provádět jejich nastavení, schopnost samostatně provádět SW opravy operačního systému (Windows) a aplikačního SW, schopnost instalace počítačových periferií, schopnost samostané analytické práce při odstraňování HW a SW problémů, orientace v síťovém terénu, praxe v oboru nejméně 2 roky nebo ukončené vzdělání v oboru do 2 let (možno i bez praxe), Popis práce: PP na dobu určitou s následným prodloužením na dobu neurčitou, instalace a konfigurace operačních systémů a jejich nadstavby, multimediálních systémů, komunikačních systémů, grafických a kancelářských SW a jiných aplikací a nových prvků a modulů výpočetní techniky pro koncové uživatele, speciální a počítačové učebny a studovny, řešení HW a SW problémů u uživatelů IKT a v počítačových a trenažérových učebnách, realizace diagnostiky závad výpočetní techniky, provádění drobných oprav a přebírání techniky po provedených opravách, řešení přebírání, ověřování a uvádění do provozu nové výpočetní techniky od dodavatelů, po opravách, příprava a předávání materiálu do nadřízených skladů a rušících středisek, zajišťení podpory uživatelů výpočení techniky (Help-desk) v rámci VeV-VA, odpovědnost za vedení předepsané provozní dokumtace a správu centrálního uložiště dokumentace výpočení techniky dle platných zákonů a INA, realizace preventivních opatřeních a likvidace virové nákazy a ostatních napadení PC škodlivým kódem, poskytování odborné konzultační a poradenské činnosti, předpoklad provádění revizí elektrických zařízení, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na podnikové stravování, příspěvek z FKSP, Kontakt: Bouda Rudolf Ing., tel.: 973 450 839, 602 570 255, Po-Čt 7-16 hod, Pá 7-13:30 hod. Pracoviště: Vojenský útvar 1970 vyškov - velitelství výcviku, vojenská akademie, Víta Nejedlého, č.p. 691, 682 01 Vyškov 1. Informace: Rudolf Bouda, +420 973 450 839,602 570 255.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedení Ivanovic na Hané plánuje zateplit tamní školku.

Konec únikům energie. Školku v Ivanovicích nechají zateplit

Ilustrační snímek.

O mladé strážníky zájem příliš není. Městské policie hledají lidi se zkušenostmi

Žena spojí radnici s obyvateli. A pomůže řešit vztahy v domově

Vyškov - Pomoci napravit narušené mezilidské vztahy a zajistit lepší spojení s městem. To je úkol nové sociální pracovnice, která nastoupila do Domova s pečovatelskou službou ve vyškovské Polní ulici. O novince přednedávnem rozhodla vyškovská radnice.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Biatlonisté bojují o medaili, zónu Deníku navštíví trojnásobný olympionik Ospalý

Brno – Po volnějším dni opět šance na medaili. Návštěvníci Olympijského festivalu na brněnském výstavišti budou mít v úterý možnost na velkoplošných obrazovkách sledovat biatlonovou smíšenou štafetu.

Krasobruslařský den v zóně Deníku. O zážitcích z Koreje povídali Dušková a Bidař

Brno – První čeští sportovci se vrátili z jihokorejského Pchjongčchangu a hned v pondělí dorazili na Olympijský festival do Brna. Krasobruslařská dvojice Anna Dušková a Martin Bidař už dopoledne zavítala na besedu do redakční zóny Deníku v první galerii pavilonu Z brněnského výstaviště. Odpoledne pak dorazil také bývalý krasobruslařský taneční pár Kateřina Mrázová s Martinem Šimečkem, kteří startovali na třech olympiádách včetně Nagana.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT