VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská koalice se rozpadla, ODS vystoupila

Jižní Morava /AKTUALI­ZOVÁNO/ - Dva roky společného rozhodování oJihomoravském kraji skončily. Roztržka mezi občanskými a sociálními demokraty dospěla kbodu, odkud už není návratu. Občanští demokraté vpondělí splnili své výhrůžky a vystoupili zkrajské koalice.

7.6.2010 13
SDÍLEJ:

Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka.Foto: archiv Jiřího Kadrnky

Předseda jihomoravské organizace strany Jiří Kadrnka jejich rozhodnutí stvrdil symbolickým přeškrtnutím koaliční smlouvy.

Své rozhodnutí vysvětlili nesouhlasem se sociálními demokraty, kteří údajně hrubě porušovali koaliční smlouvu. „Poslední kapkou bylo zasedání krajské rady minulý týden. Sociální demokraté tam bez našeho vědomí a souhlasu rozhodli o dvou bodech za miliardu korun,“ uvedl Kadrnka.

Rozhodnutí občanských demokratů také podpořila nečinnost protistrany ve smírčím řízení, které ODS vyvolala. „Sociální demokraté nesestavili vyjednávací tým, neudělali nic, tvářili se, jako by tu ten problém nebyl. Ukázali tím, že nestojí o udržení vztahů a nerespektuje koaliční smlouvu,“ dodal Kadrnka.

Hašek: rozhodnutí bylo předčasné

Podle hejtmana za ČSSD Michala Haška bylo rozhodnutí občanských demokratů předčasné. „V pondělí večer večer měl klub sociální demokracie rozhodovat o jménech a mandátu vyjednavačů pro smírčí řízení. Myslíme, že postup občanských demokratů a spěch, s jakým halasně oznámili odchod z koalice, vypovídá o mnohém,“ podotkl Hašek.

V nejbližší době se sociální demokraté chystají řešit další fungování kraje. „Jako vítěz krajských voleb, který má největší odpovědnost za správu Jihomoravského kraje, zahájíme diskusi o nové podobě krajské samosprávy,“ dodal Hašek.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka se teď otvírají možnosti pro lidovce, kteří v krajských volbách v roce 2008 získali druhý největší počet hlasů. „Jsou teď pro sociální demokraty nejpravděpodobnější a nejlepší partner. Otázka je, jestli lidovci vůbec budou ochotni do té koalice jít,“ vysvětlil Kopeček.

Druhou variantu, tedy koalici s komunisty, Kopeček téměř vylučuje. „Je to až poslední možnost. Pravděpodobnější už může být spíš vláda ČSSD s tichou podporou komunistů. To znamená, že oficiálně budou v krajské radě jen sociální demokraté. I tahle verze je však podle mně až na druhém místě za koalicí s křesťanskými demokraty,“ dodal Kopeček.

Rozpory mezi krajskou koalicí nejsou nic nového. Obě strany se dlouhodobě hádaly o regulační zdravotnické poplatky, ODS také obvinila hejtmana Haška z neprůhledných veřejných zakázek.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek je po pondělku přesvědčený:

Pánové v ODS měli dva scénáře


Obrovské zklamání. Tak komentoval odchod občanských demokratů z krajské koalice jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Padlo politické rozhodnutí vedení krajské ODS. Na názor zastupitelů se nikdo neptal,“ tvrdí Hašek.

Překvapil vás odchod občanských demokratů z krajské koalice?

O ukončení koalice jsme se dozvěděli z dotazů novinářů, a teprve po tiskové konferenci občanských demokratů dorazila na můj mobil textová zpráva od pana Kadrnky. Až do minulého pátku přitom byla spolupráce zcela bezproblémová. Rychlost, s jakou občanští demokraté při odchodu z koalice postupují, svědčí o tom, že pánové v ODS měli dva scénáře. Pokud by volby totálně projeli a neseděli ve vládě, zřejmě by dál seděli tady v krajské koalici na jižní Moravě a nehledali žádný problém. Dosavadní výsledek povolebních jednání v Praze jim však zřejmě stoupl do hlavy.

Podle vás tedy výhrady, které ODS pro vystoupení z koalice udala, nejsou oprávněné?

Neznám žádné reálné argumenty. ODS pouze zoufale vymýšlí jakoukoliv záminku, kterou by zamaskovala skutečné důvody svého odchodu z krajské koalice. ČSSD byla připravená ve smírčím řízení včera večer jmenovat vyjednávací tým. ODS odmítla své zastupitele na setkání pustit, i když o něm dopředu věděla.

Sociální demokraté na jižní Moravě ztratili klíčového koaličního partnera. Pokusíte se nyní získat podporu lidovců?

Nechceme žádná dramatická jednání, krajská koalice nevznikne za den nebo dva. Oslovili jsme už zástupce lidové strany s žádostí o jednání. Je na nich, aby naši žádost posoudili.

Oslovíte s nabídkou spolupráce i komunisty?

Jednat budeme se všemi politickými subjekty v zastupitelstvu kraje. O dalším uspořádání orgánů samosprávy. Nemám žádnou zprávu o tom, že oslovíme komunisty ke koaliční spolupráci.

Dovedete si představit, že by ČSSD v kraji vládla bez partnera?

Můj zájem je, aby kraj fungoval stabilně. Nechci předjímat, jaký bude závěrečný formát rady. Klíčové pro mě bude, aby zastupitelstvo bylo akceschopné. A dokázalo rozhodovat včas.
Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka říká o rozpadu koalice:

Vyzýváme teď k jednání lidovce


Jedním škrtem zrušil dvouletou spolupráci se sociální demokracií. Předseda jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka vysvětluje vystoupení z koalice ve vedení Jihomoravského kraje ignorancí ze strany sociálních demokratů a neplněním koaliční smlouvy. „Udělali jsme toto rozhodnutí s plným vědomím, že pravděpodobně budeme plnit opoziční roli. Jsme na to připraveni,“ uvedl Kadrnka.

Vyvolali jste se sociálními demokraty smírčí řízení, z koalice jste vystoupili ještě před jeho oficiálním ukončením. Proč jste nepočkali?

Sociální demokraté nám nedali najevo, že smírčí řízení vůbec vzali na vědomí. Nesestavili vyjednávací tým, nesvolali žádné jednání a navíc na zasedání rady minulý týden schválili dva miliardové body bez naší účasti a našeho vědomí. Patnáctidenní lhůta smírčího řízení nepředpokládá, že koaliční smlouva bude porušovaná. Stalo se to, a proto jsme necítili nutnost lhůtu dodržet.

Čeho se konkrétně týkají schválené miliardové body?

Šlo o přebytek rozpočtu Jihomoravského kraje z roku 2009 a o nákup nových vlaků Českými drahami. Tento materiál ani nebyl dokonce zařazený do programu jednání rady a objevil se tam až přímo při zasedání. Bereme to jako porušení koaliční smlouvy.

Má vaše rozhodnutí nějakou spojitost s blížícími se komunálními volbami?

Nemá. Přestože to tak nejspíš bude vnímané. Náš krok odráží realitu v koalici a neochotu sociálních demokratů udržet současné vztahy.

Co to teď pro koalici znamená?

Je to jednoznačně její konec. Teď je potřeba skutečně věcně a s chladnými hlavami vyjednat nové uspořádání, protože kraj nemůže dlouhodobě fungovat bez vedení. Jsme připraveni ke konzultacím a doufáme, že povedou k poměrně rychlému sestavení nové fungující krajské reprezentace.

Jak vidíte další krajskou koalici?

Formát občanští a sociální demokraté skončil. Musí přijít jiné uspořádání, ať už ve vedení s námi nebo bez nás. Jsme plně připraveni plnit opoziční roli. Nicméně teď vyzýváme křesťanské demokraty k jednání o dalším uspořádání kraje a uvidíme, kam povedou. Nemůžeme sice sestavit koalici, ale může to být začátek konstruktivních debat.
Lídr jihomoravských lidovců Stanislav Juránek se do nové koalice netlačí. Říká:

Rozpad? Možná jen hra politiků


Lídr jihomoravských křesťanských demokratů Stanislav Juránek se o rozpadu krajské koalice dozvěděl těsně před tím, než si šel zaběhat. Pak už mu na mobilu začaly pípat zprávy s nabídkami spolupráce. „Během jednoho běhu se ze mě stal žádaný partner,“ říká Juránek.

Podle hejtmana Haška vás už jihomoravští sociální demokraté oslovili s nabídkou spolupráce. Jste ochotni jednat?

Dostal jsem SMS zprávu, abychom se sešli. A beru to jako navázání kontaktu. Nejdřív se však musím přesvědčit o tom, že koalice skutečně skončila. Podle koaliční smlouvy stále běží lhůta, kdy může mezi ODS a ČSSD dojít k usmíření. Takže jsem velmi opatrný. Pokud se však koalice skutečně rozpadne, jsme samozřejmě připravení jednat. A to s každým, kromě komunistů.

Za jakých okolností do krajské koalice s ČSSD půjdete?

Od některých věcí neustoupíme za žádných okolností. V tuto chvíli je možná koaliční spolupráce ještě velmi daleko. Nikdy ale nepřistoupíme na to, v čem kraj obchází zákon.
Předpokládám, že mluvíte o proplácení regulačních poplatků.

Nejen o tom. Jde také například o nedávné odvolání ředitele brněnského Gymnázia Matyáše Lercha. Kraj v těchto případech zákon obešel. Jak potom chtít, aby zákon respektovali ostatní?

Znamená to, že se podle vás i ODS jako člen koalice podílela na obcházení zákona?
Jednoznačně. Podíleli se na tom svými rozhodnutími v radě i hlasy v zastupitelstvu.

S vámi ale už vyjednávají i občanští demokraté.

Ano, za jediný běh se z politika, o nějž se už nikdo nezajímal, stal někdo, s nímž by všichni rádi mluvili.

Komu dají jihomoravští lidovci při vyjednávání přednost? Většinu bude mít krajská koalice jen v případě vaší spolupráce s ČSSD.

Plán vyjednávání s ostatními stranami dáme dohromady co nejdříve. Pravdou je, že sociální demokraté vyhráli v roce 2008 volby. A to je nutné respektovat. Především je ale třeba potvrdit, že koalice skutečně padla. A že nejde jen o další politickou hru na voliče. Momentálně hrají občanští demokraté. Po volbách ji ale hráli společně se sociální demokracií.
Komunistický zastupitel Vojtěch Adam o vystoupení ODS z krajské koalice tvrdí:

Nátlak na hejtmana byl nefér


Komunistický krajský zastupitel a starosta Ivančic na Brněnsku Vojtěch Adam považuje vystoupení občanských demokratů z jihomoravské koalice za účelový tah načasovaný po parlamentních volbách. „Vedení kraje fungovalo po celé volební období. Problémy, na které teď upozorňuje Jiří Kadrnka, vnímám jako vykonstruované a směšné,“ tvrdí Adam.

Jak se jako opoziční zastupitel díváte na rozpad krajské koalice?

O kroku občanských demokratů jsem se dozvěděl teprve před malou chvílí z médií. Nevím o tom tedy nic podrobného a nemůžu zatím ani příliš hodnotit. Uvidíme, co přinesou vyjednávání, která přijdou na řadu v dalších dnech.

Měli po­dle vás občanští demokraté k rozbití koalice důvod?

Jejich rozhodnutí považuji za účelové a směšné, zcela jistě se tak nerozhodli kvůli dobru kraje. Myslím si, že Jihomoravský kraj byl příkladem spolupráce napříč politickým spektrem, o čemž svědčí například i bezproblémově schvalované krajské rozpočty. Nevím tedy, co se jim zdálo problematické a nefunkční.

Požadovali například, aby se Michal Hašek rozhodl, zda chce být hejtmanem, nebo poslancem. Vám by jeho dvě funkce nevadily?

Kdyby se Michal Hašek stal předsedou sociálních demokratů a pracoval v Praze, bylo by to něco jiného. Práci poslance a hejtmana je však klidně možné vykonávat současně. Tlačit proto Haška k tomu, aby si vybral, považuji za nefér jednání.

Jaký nyní očekáváte vývoj ve vedení kraje?

Nedokážu odhadnout, co se bude dít dál. Očekával bych, že nás sociální demokraté osloví a budeme jednat o programových shodách v našich programech.

Je tedy možné, že spolu vytvoříte novou krajskou koalici?

Náš vstup do koalice se sociálními demokraty nepředpokládám, neměli o to zájem ani po volbách. Navíc nestojíme o to, abychom dělali sociálním demokratům nějakou odnož, jsme samostatná strana s vlastním programem. Myslím si však, že naše programy se v mnoha bodech shodují a je možné jednat o jejich průsečících.

Autor: Markéta Forró

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení v oboru prodavač, obchodník, praxe v maloobchodní činnosti vítána, zkušenost s vedením a řízením zaměstnanců, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou, nástup dohodou, pracovní doba dle rozpisu směn, řízení činnosti maloobchodní prodejny a podřízených zaměstnanců, organizace práce a pracovních procesů, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příspěvek na dovolenou, příspěvek na životní pojištění, příspěvek na stravování, příplatky za práci o víkendu nad rámec zákona, benefitní systém cafeterie, KONTAKT: Skácelová Lucie Bc., tel.: 519 500 958, e-mail: kariera@jednota.cz, podrobnosti na www.jednota.cz, v sekci O nás-Kariéra. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v mikulově, prodejna tučapy, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Lucie Skácelová, +420 519 500 958.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 22 000 Kč

Fyzioterapeuti s osvědčením Fyzioterapeut s osvědčením. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VOŠ nebo VŠ v oboru, trestní bezúhonnost, spolehlivost a samostatnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. na základě praxe, 25 dní dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na rehabilitační procedury, závodní stravování, KONTAKT: Berkyová Marcela, tel.: 517 305 104, e-mail: mzdy@habrovanskyzamek.cz. Pracoviště: Habrovanský zámek, příspěvková organizace, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Marcela Berkyová, +420 517 305 104.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 200 Kč

Vrátní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Haluzice 3. Pracovní místo vhodné pro OZP. Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost. Nabízíme možnost plánování směn. První kontakt na mail: czpersonal@post.cz nebo telefonicky na tel. 702 811 148 od 9:00 do 18:00 hod, kontaktní osoba se na pracovišti nezdržuje.. Pracoviště: Cz personal s.r.o., haluzice, Haluzice, č.p. 40, 683 33 Nesovice. Informace: Břetislav Půda, +420 702 811 148.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 46 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Primář/ka centra léčebné rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 46000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, lékař s atestací v oboru a praxí, odborná způsobilost k výkonu zdrav. povolání lékaře v ČR, zdravotní způsobilost a testní bezúhonnost, licence pro výkon vedoucího lékaře, znalost práce na PC. organizační a manažerské schopnosti, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle odborné způsobilosti a délky praxe (14. platová třída), perspektivní zaměstnání v příjemném pracovním prostředí, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, parkování v areálu nemocnice, KONTAKT: Menoušková Taťána JUDr., tel.: 517 315 130, 7-15:30 hod, e-mail: menouskova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Taťána Menoušková, +420 517 315 130.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Náměstí ve čtvrtek obsadí umění všech oborů

Oprava silnice. Ilustrační foto.

Kvůli opravě budou muset jezdit desetikilometrovou objížďkou. Třeba na nákupy

Pozor na drogy. Město se podílí na osvětě

Vyškov - Jak se chová člověk, který užívá drogy? Jak to poznat na jeho chování? Nejen o tom pojednává brožura Pozor, drogy, na jejíž vznik přispělo město Vyškov. Jedná se o pátou podobně laděnou brožuru, na které se město podílí.

Motorkář předjížděl kolonu a srazil se s audi. Je lehce zraněný

Vyškov – Nehoda osobního auta a motorkáře na chvíli zkomplikovala ve středu před osmou hodinou ráno dopravu na křižovatce Puškinovy a Purkyňovy ulice ve Vyškově. „Podle dosavadních informací motorkář předjížděl kolonu. Kolegové viníka nehody zatím neurčili, srážku stále vyšetřují,“ uvedla mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Budova školy k nám patří, tvrdí předseda dědického osadního výboru Wasserburger

Vyškov – Nelíbí se mi nová podoba, budu se snažit demolici bývalé zdravotnické školy zabránit. To jsou slova předsedy Osadního výboru Dědice Jiřího Wasserburgera. Po zveřejnění vizualizace nové podoby náměstí Svobody s plánovaným domovem důchodců je prý v šoku. „Jsem vystudovaný stavbař, takže tomu trochu rozumím. Nový návrh je betonová kostka, z mého pohledu jde o velké zklamání,“ řekl Wasserburger.

Výsledek jednání ohledně budoucnosti blanenského lomu: zatím utajený

Blansko - Vedení blanenské radnice, tamních strážníků i policie, zástupci odboru hospodářské správy a komunálního odboru, plavci s rybáři a hlavně majitelé blanenského lomu. Ti všichni se v pondělí sešli na jednání u starosty města. „Schůzku na radnici si vyžádal nový majitel lomu. Zatím vůbec nevím, co od ní mám očekávat,“ sdělil před jednáním starosta Ivo Polák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT