VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská koalice se rozpadla, ODS vystoupila

Jižní Morava /AKTUALI­ZOVÁNO/ - Dva roky společného rozhodování oJihomoravském kraji skončily. Roztržka mezi občanskými a sociálními demokraty dospěla kbodu, odkud už není návratu. Občanští demokraté vpondělí splnili své výhrůžky a vystoupili zkrajské koalice.

7.6.2010 13
SDÍLEJ:

Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka.Foto: archiv Jiřího Kadrnky

Předseda jihomoravské organizace strany Jiří Kadrnka jejich rozhodnutí stvrdil symbolickým přeškrtnutím koaliční smlouvy.

Své rozhodnutí vysvětlili nesouhlasem se sociálními demokraty, kteří údajně hrubě porušovali koaliční smlouvu. „Poslední kapkou bylo zasedání krajské rady minulý týden. Sociální demokraté tam bez našeho vědomí a souhlasu rozhodli o dvou bodech za miliardu korun,“ uvedl Kadrnka.

Rozhodnutí občanských demokratů také podpořila nečinnost protistrany ve smírčím řízení, které ODS vyvolala. „Sociální demokraté nesestavili vyjednávací tým, neudělali nic, tvářili se, jako by tu ten problém nebyl. Ukázali tím, že nestojí o udržení vztahů a nerespektuje koaliční smlouvu,“ dodal Kadrnka.

Hašek: rozhodnutí bylo předčasné

Podle hejtmana za ČSSD Michala Haška bylo rozhodnutí občanských demokratů předčasné. „V pondělí večer večer měl klub sociální demokracie rozhodovat o jménech a mandátu vyjednavačů pro smírčí řízení. Myslíme, že postup občanských demokratů a spěch, s jakým halasně oznámili odchod z koalice, vypovídá o mnohém,“ podotkl Hašek.

V nejbližší době se sociální demokraté chystají řešit další fungování kraje. „Jako vítěz krajských voleb, který má největší odpovědnost za správu Jihomoravského kraje, zahájíme diskusi o nové podobě krajské samosprávy,“ dodal Hašek.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka se teď otvírají možnosti pro lidovce, kteří v krajských volbách v roce 2008 získali druhý největší počet hlasů. „Jsou teď pro sociální demokraty nejpravděpodobnější a nejlepší partner. Otázka je, jestli lidovci vůbec budou ochotni do té koalice jít,“ vysvětlil Kopeček.

Druhou variantu, tedy koalici s komunisty, Kopeček téměř vylučuje. „Je to až poslední možnost. Pravděpodobnější už může být spíš vláda ČSSD s tichou podporou komunistů. To znamená, že oficiálně budou v krajské radě jen sociální demokraté. I tahle verze je však podle mně až na druhém místě za koalicí s křesťanskými demokraty,“ dodal Kopeček.

Rozpory mezi krajskou koalicí nejsou nic nového. Obě strany se dlouhodobě hádaly o regulační zdravotnické poplatky, ODS také obvinila hejtmana Haška z neprůhledných veřejných zakázek.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek je po pondělku přesvědčený:

Pánové v ODS měli dva scénáře


Obrovské zklamání. Tak komentoval odchod občanských demokratů z krajské koalice jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Padlo politické rozhodnutí vedení krajské ODS. Na názor zastupitelů se nikdo neptal,“ tvrdí Hašek.

Překvapil vás odchod občanských demokratů z krajské koalice?

O ukončení koalice jsme se dozvěděli z dotazů novinářů, a teprve po tiskové konferenci občanských demokratů dorazila na můj mobil textová zpráva od pana Kadrnky. Až do minulého pátku přitom byla spolupráce zcela bezproblémová. Rychlost, s jakou občanští demokraté při odchodu z koalice postupují, svědčí o tom, že pánové v ODS měli dva scénáře. Pokud by volby totálně projeli a neseděli ve vládě, zřejmě by dál seděli tady v krajské koalici na jižní Moravě a nehledali žádný problém. Dosavadní výsledek povolebních jednání v Praze jim však zřejmě stoupl do hlavy.

Podle vás tedy výhrady, které ODS pro vystoupení z koalice udala, nejsou oprávněné?

Neznám žádné reálné argumenty. ODS pouze zoufale vymýšlí jakoukoliv záminku, kterou by zamaskovala skutečné důvody svého odchodu z krajské koalice. ČSSD byla připravená ve smírčím řízení včera večer jmenovat vyjednávací tým. ODS odmítla své zastupitele na setkání pustit, i když o něm dopředu věděla.

Sociální demokraté na jižní Moravě ztratili klíčového koaličního partnera. Pokusíte se nyní získat podporu lidovců?

Nechceme žádná dramatická jednání, krajská koalice nevznikne za den nebo dva. Oslovili jsme už zástupce lidové strany s žádostí o jednání. Je na nich, aby naši žádost posoudili.

Oslovíte s nabídkou spolupráce i komunisty?

Jednat budeme se všemi politickými subjekty v zastupitelstvu kraje. O dalším uspořádání orgánů samosprávy. Nemám žádnou zprávu o tom, že oslovíme komunisty ke koaliční spolupráci.

Dovedete si představit, že by ČSSD v kraji vládla bez partnera?

Můj zájem je, aby kraj fungoval stabilně. Nechci předjímat, jaký bude závěrečný formát rady. Klíčové pro mě bude, aby zastupitelstvo bylo akceschopné. A dokázalo rozhodovat včas.
Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka říká o rozpadu koalice:

Vyzýváme teď k jednání lidovce


Jedním škrtem zrušil dvouletou spolupráci se sociální demokracií. Předseda jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka vysvětluje vystoupení z koalice ve vedení Jihomoravského kraje ignorancí ze strany sociálních demokratů a neplněním koaliční smlouvy. „Udělali jsme toto rozhodnutí s plným vědomím, že pravděpodobně budeme plnit opoziční roli. Jsme na to připraveni,“ uvedl Kadrnka.

Vyvolali jste se sociálními demokraty smírčí řízení, z koalice jste vystoupili ještě před jeho oficiálním ukončením. Proč jste nepočkali?

Sociální demokraté nám nedali najevo, že smírčí řízení vůbec vzali na vědomí. Nesestavili vyjednávací tým, nesvolali žádné jednání a navíc na zasedání rady minulý týden schválili dva miliardové body bez naší účasti a našeho vědomí. Patnáctidenní lhůta smírčího řízení nepředpokládá, že koaliční smlouva bude porušovaná. Stalo se to, a proto jsme necítili nutnost lhůtu dodržet.

Čeho se konkrétně týkají schválené miliardové body?

Šlo o přebytek rozpočtu Jihomoravského kraje z roku 2009 a o nákup nových vlaků Českými drahami. Tento materiál ani nebyl dokonce zařazený do programu jednání rady a objevil se tam až přímo při zasedání. Bereme to jako porušení koaliční smlouvy.

Má vaše rozhodnutí nějakou spojitost s blížícími se komunálními volbami?

Nemá. Přestože to tak nejspíš bude vnímané. Náš krok odráží realitu v koalici a neochotu sociálních demokratů udržet současné vztahy.

Co to teď pro koalici znamená?

Je to jednoznačně její konec. Teď je potřeba skutečně věcně a s chladnými hlavami vyjednat nové uspořádání, protože kraj nemůže dlouhodobě fungovat bez vedení. Jsme připraveni ke konzultacím a doufáme, že povedou k poměrně rychlému sestavení nové fungující krajské reprezentace.

Jak vidíte další krajskou koalici?

Formát občanští a sociální demokraté skončil. Musí přijít jiné uspořádání, ať už ve vedení s námi nebo bez nás. Jsme plně připraveni plnit opoziční roli. Nicméně teď vyzýváme křesťanské demokraty k jednání o dalším uspořádání kraje a uvidíme, kam povedou. Nemůžeme sice sestavit koalici, ale může to být začátek konstruktivních debat.
Lídr jihomoravských lidovců Stanislav Juránek se do nové koalice netlačí. Říká:

Rozpad? Možná jen hra politiků


Lídr jihomoravských křesťanských demokratů Stanislav Juránek se o rozpadu krajské koalice dozvěděl těsně před tím, než si šel zaběhat. Pak už mu na mobilu začaly pípat zprávy s nabídkami spolupráce. „Během jednoho běhu se ze mě stal žádaný partner,“ říká Juránek.

Podle hejtmana Haška vás už jihomoravští sociální demokraté oslovili s nabídkou spolupráce. Jste ochotni jednat?

Dostal jsem SMS zprávu, abychom se sešli. A beru to jako navázání kontaktu. Nejdřív se však musím přesvědčit o tom, že koalice skutečně skončila. Podle koaliční smlouvy stále běží lhůta, kdy může mezi ODS a ČSSD dojít k usmíření. Takže jsem velmi opatrný. Pokud se však koalice skutečně rozpadne, jsme samozřejmě připravení jednat. A to s každým, kromě komunistů.

Za jakých okolností do krajské koalice s ČSSD půjdete?

Od některých věcí neustoupíme za žádných okolností. V tuto chvíli je možná koaliční spolupráce ještě velmi daleko. Nikdy ale nepřistoupíme na to, v čem kraj obchází zákon.
Předpokládám, že mluvíte o proplácení regulačních poplatků.

Nejen o tom. Jde také například o nedávné odvolání ředitele brněnského Gymnázia Matyáše Lercha. Kraj v těchto případech zákon obešel. Jak potom chtít, aby zákon respektovali ostatní?

Znamená to, že se podle vás i ODS jako člen koalice podílela na obcházení zákona?
Jednoznačně. Podíleli se na tom svými rozhodnutími v radě i hlasy v zastupitelstvu.

S vámi ale už vyjednávají i občanští demokraté.

Ano, za jediný běh se z politika, o nějž se už nikdo nezajímal, stal někdo, s nímž by všichni rádi mluvili.

Komu dají jihomoravští lidovci při vyjednávání přednost? Většinu bude mít krajská koalice jen v případě vaší spolupráce s ČSSD.

Plán vyjednávání s ostatními stranami dáme dohromady co nejdříve. Pravdou je, že sociální demokraté vyhráli v roce 2008 volby. A to je nutné respektovat. Především je ale třeba potvrdit, že koalice skutečně padla. A že nejde jen o další politickou hru na voliče. Momentálně hrají občanští demokraté. Po volbách ji ale hráli společně se sociální demokracií.
Komunistický zastupitel Vojtěch Adam o vystoupení ODS z krajské koalice tvrdí:

Nátlak na hejtmana byl nefér


Komunistický krajský zastupitel a starosta Ivančic na Brněnsku Vojtěch Adam považuje vystoupení občanských demokratů z jihomoravské koalice za účelový tah načasovaný po parlamentních volbách. „Vedení kraje fungovalo po celé volební období. Problémy, na které teď upozorňuje Jiří Kadrnka, vnímám jako vykonstruované a směšné,“ tvrdí Adam.

Jak se jako opoziční zastupitel díváte na rozpad krajské koalice?

O kroku občanských demokratů jsem se dozvěděl teprve před malou chvílí z médií. Nevím o tom tedy nic podrobného a nemůžu zatím ani příliš hodnotit. Uvidíme, co přinesou vyjednávání, která přijdou na řadu v dalších dnech.

Měli po­dle vás občanští demokraté k rozbití koalice důvod?

Jejich rozhodnutí považuji za účelové a směšné, zcela jistě se tak nerozhodli kvůli dobru kraje. Myslím si, že Jihomoravský kraj byl příkladem spolupráce napříč politickým spektrem, o čemž svědčí například i bezproblémově schvalované krajské rozpočty. Nevím tedy, co se jim zdálo problematické a nefunkční.

Požadovali například, aby se Michal Hašek rozhodl, zda chce být hejtmanem, nebo poslancem. Vám by jeho dvě funkce nevadily?

Kdyby se Michal Hašek stal předsedou sociálních demokratů a pracoval v Praze, bylo by to něco jiného. Práci poslance a hejtmana je však klidně možné vykonávat současně. Tlačit proto Haška k tomu, aby si vybral, považuji za nefér jednání.

Jaký nyní očekáváte vývoj ve vedení kraje?

Nedokážu odhadnout, co se bude dít dál. Očekával bych, že nás sociální demokraté osloví a budeme jednat o programových shodách v našich programech.

Je tedy možné, že spolu vytvoříte novou krajskou koalici?

Náš vstup do koalice se sociálními demokraty nepředpokládám, neměli o to zájem ani po volbách. Navíc nestojíme o to, abychom dělali sociálním demokratům nějakou odnož, jsme samostatná strana s vlastním programem. Myslím si však, že naše programy se v mnoha bodech shodují a je možné jednat o jejich průsečících.

Autor: Markéta Forró

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor svařovacího robota. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, loajální přístup, samostatnost, zodpovědnost, praxe v oboru výhodou, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, operátor svařovacího robota, zájemce bez zkušeností zaškolíme, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: zaměstnání ve stabilní společnosti, zvýšení profesní kvalifikace, zaměstnanecký benefit - stravenky,příspěvek na dopravu do zaměstnání, plynulý růst mzdy, mzda dle praxe, KONTAKT: Machačová Marie, tel.: 602 436 697, e-mail: marie.machacova@ppmoravia.cz. Pracoviště: Profi plech moravia s.r.o., Bučovická, č.p. 1217, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Marie Machačová, +420 602 436 697. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní pracovník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, dobrý zdravotní stav-práce vestoje, Popis práce: pracovní doba 6-14:30 hod, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Ing. Petra Durajová, tel: 517 300 161, e-mail: pdurajová@edpsro.cz, doba k zastižení Po-Čt, 8-11 hod. Pracoviště: European data project s.r.o. - komořany, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, pečlivost, samostatnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, montážní práce, balení a expedice výrobků, příjem a výdej materiálu ze skladu, příjem balíkové pošty,, KONTAKT: Poláchová Andrea Ing., tel.: 517 314 133, e-mail: pso@antreg.cz. Pracoviště: Antreg,a.s., Tovární, č.p. 810, 682 01 Vyškov 1. Informace: Andrea Poláchová, +420 517 314 133. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč Ostatní odborní laboranti v oblasti zdravotnictví Laborant/ka lékárny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou v oboru, zájem o obor, spolehlivost, učenlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Grimová Renata, e-mail: mamedsro@post.cz. Pracoviště: Mamed s.r.o. - bučovice, Zámecká, č.p. 550, 685 01 Bučovice. Informace: Renata Grimová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Další ztráta. Vyškov přišel o vítězství až ve druhé minutě nastavení

Ilustrační foto.
5

Poloslepé Brno: lidé podceňují kontroly. Očím vadí i dlouhé koukání do mobilu

Nový trend v obchodech? Nakoupí do svého, nepotřebují jednorázové obaly

Jižní Morava – Police plná barelů s moukou, luštěninami či kořením. Zákazníci si nabírají lopatkou zboží do svých pytlíků a sklenic. Tak vypadají typické bezobalové obchody, které přibývají i na jihu Moravy. Nabízejí ekologickou alternativu k běžnému nakupování. První bezobalový obchod otevřou do konce října i v Břeclavi.

Neexistuje, ale vlastní pozemek. Parcela u Násedlovic patří gestapu

Násedlovice – Desítky let neexistuje, stále ale vlastní pozemek u Násedlovic. Bývalá německá tajná policie gestapo je v katastru pozemků zapsaná jako majitel asi třicetimetrové parcely v Násedlovicích. Nečekaného vlastníka odhalili v katastru úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hodoníně.

Slavný rodák Menšík má v Ivančicích novou bustu. I s charakteristickým párátkem

Ivančice – Bustu rodáka a slavného herce Vladimíra Menšíka odhalili na konci uplynulého týdne představitelé Ivančic na Brněnsku.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT