Vládnoucí koalice na jižní Moravě se měla včera otřást v základech. Sociální demokracii se totiž na parlamentní půdě nepodařilo prosadit úplné zrušení nemocničních poplatků, a naplánovala si tak útok z pozice krajů. Hejtman Michal Hašek si přál, aby v čele krajského boje za celoplošné zrušení úhrad v nemocnicích byla jižní Morava. A prohlašoval, že pokud budou koaliční partneři z ODS proti, může to ohrozit podobu krajské vlády.
Přestože jeho plán nakonec zkrachoval, změny v koalici se nechystají. „Žádný konec koalice se nekonal. Ujasnili jsme si jen, že dál bude fungovat placení poplatků v krajských nemocnicích za pacienty, a i že dál platí koaliční dohoda. Ta říká, že obě strany podporují zrušení zákonů, díky kterým se uleví krajskému rozpočtu,“ uvedl hejtman Hašek.
Návrh na úplné zrušení poplatků teď i přes Haškovu snahu nepodá Jihomoravský kraj, ale kraj Moravskoslezský. Hašek navíc včera zažil ještě jedno zklamání. Jihomoravská ODS totiž nehodlá na své poslance a senátory tlačit, aby hlasovali pro zmíněný plán sociálních demokratů. „Z koaliční smlouvy nevyplývá, že bychom se museli obracet na naše senátory a poslance, aby podpořili zrušení poplatků,“ podotkla Procházková.
Podle ní je středeční změna zákona, dle které nemusí od 1. dubna platit třicetikorunový poplatek u lékaře děti do osmnácti let, dostatečná. Uznává však, že ke zklidnění vyhrocené politické situace nebude stačit.
„Bohužel se zdá, že je to pořád málo. Udělali jsme maximum a teď bych nechala čas, aby se vyhodnotily dopady této úpravy. Pak se můžeme bavit dál, jestli je nutné poplatky zrušit. Ale v době, kdy hrozí finanční krize, budou i tak peníze ve zdravotnictví chybět,“ doplnila Procházková.
Hašek si na rozdíl od ní myslí, že změna zákona, kterou ve středu schválili poslanci, žádnou podstatnou změnou není. Chce tak dál prosazovat absolutní zrušení poplatků. „Byl to jen malý krok. Děti do osmnácti let totiž musí stále platit na pohotovosti, za pobyt v nemocnici i v lékárnách. S tím se nemůžeme smířit,“ podotkl Hašek.
Jihomoravský kraj platí od začátku února za poplatky lidem v osmi krajských nemocnicích. Podle včerejšího vyjádření náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra může krajským nemocnicím jednání kraje uškodit. Upozornil, že zdravotnická zařízení mohou dostat pokutu.
„Za soustavné nevybírání poplatků můžeme dát nemocnici opakovaně pokutu až padesát tisíc korun ve správním řízení. Pojišťovny dokonce mohou odmítnout s takovou nemocnicí prodloužit smlouvu,“ prohlásil Marek Šnajdr.
Podle něj nepomůže ani fakt, že krajský úřad chybějící peníze nemocnici vydá. „Nejde přece jen o peníze. Právě proto jsou to regulační poplatky. Mají regulovat třeba návštěvnost na pohotovosti,“ tvrdí Šnajdr.
NELA MAŤAŠEJE