Bývalé zdravotní středisko, stavení zvané Hálovo, dva objekty bývalého zemědělského družstva a bytovka s nájemníky. To vše patří majiteli, který žije v Brně a o domy se nestará. Objekty se rozpadají a hyzdí obec. Její vedení se však s majitelem nemůže dohodnout.

„Nesčetnými osobními setkáními i dopisy jsem pana Krajtla vyzýval, aby budovy opravil,“ potvrdil bývalý starosta obce Antonín Pytela.

Ze střediska se stává ruina

Nejvíce vrásek přináší vedení obce budova bývalého zdravotního střediska. Postavili ho místní v akci Zet na pozemku Krajtlovy rodiny. Mojmír Krajtl ho dostal v restituci v roce 1993.

Už o čtyři roky později se ale lékařky přestěhovaly do nové budovy postavené obcí, protože prý nebyly schopné utáhnout nájem. Od té doby objekt na návsi v těsném sousedství obecního úřadu chátrá.

„Podle privatizačního projektu měl deset let středisko provozovat, ale nesplnil to. Tento problém jsme řešili i přes ministerstvo, které nám dalo za pravdu. Kontroloři řekli, že případ předají fondu národního majetku. Krajtlovi dokonce hrozilo, že o budovu přijde. Ale nakonec se nad případem zavřela voda,“ postěžoval si bývalý starosta.

Na pozemku se nachází nezabezpečená požární nádrž. Jejím vlastníkem je obec, nachází se však na Krajtlově pozemku. „Je nebezpečná, měla by být oplocená, aby k ní neměly přístup děti,“ myslí si Pytela.

Dohoda zatím stále vázne

Obec chce pozemek koupit, ale nemůže se s Krajtlem dohodnout. „Rádi bychom z nádrže vybudovali koupaliště. Naposledy jsme o tom s Krajtlem hovořili před šesti týdny. Kývnul by jenom na pronájem, ale to je pro nás nepřípustné. Budeme dále jednat,“ řekl současný kozlanský starosta Roman Vaculčík.

Majiteli se nelíbila ani nabídka, že by za odkoupení budovy dostal nový pozemek v sousedství. Z pětice Krajtlových budov je využitá jediná, a to bytovka u výjezdu z Kozlan.

Nájemníci nejsou se svým domácím spokojení. „Vůbec se nestará, jak to tam vypadá. Vidíme ho akorát, když přijde zvýšit nájem. Potřebovali bychom hlavně vyměnit netěsnící okna,“ řekla nájemnice, která se bála zveřejnit své jméno.

Mojmír Krajtl se k problematice svého majetku v Kozlanech vyjadřovat nechtěl. Své odmítnutí zdůvodnil nedostatkem času.

Anketa: Co říkáte stavu budov v Kozlanech, které stát vrátil Mojmíru Krajtlovi?

 

Bedřich Kolář, 48 let, podnikatel

Bydlím hned naproti dvěma z nich a musím se denně na chátrající objekty dívat. Je to hrozné. Majitel je podivín. Místo, aby je dal dispozici k obci, radši je bude držet, ačkoliv z nich vůbec nic nemá.

 

Jana Stefančová, 42 let, vedoucí prodejny

Rozpadající se budovy nepochybně hyzdí náves. Zvláště ty dvě, které stojí hned vedle nového, moderního obecního úřadu, jsou jako pěst na oko. Zasloužily by si skutečně opravu.

 

Jaroslav Pospíšil, 37 let, podnikatel

Bydlíme na návsi a na rozpadající se domy se musíme denně dívat. Nelíbí se mi to. Zvlášť, když se jedná o několik budov. Doufám, že se starostovi podaří odkoupit vodní nádrž a udělat z ní koupaliště.

 

Oldřich Kratěna, 85 let, důchodce

Bývalý i nový starosta se s majitelem snažili několikrát dohodnout. Řešilo se to dokonce i na ministerstvu, ale marně. S majitelem není prý žádná řeč. Těch budov je skutečně škoda.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: Dobré ráno