Předpokládaný rozpočet přístavby podle projektové dokumentace přesahuje šestatřicet milionů korun, zahrnuje mimo jiné i novou kuchyň. „Zároveň projekt kopíruje někdejší hospodářská stavení, která v lokalitě už nestojí. Je to tak spíše návrat k historickému stavu. Nezapomínejme, že Rychta je kulturní památka,“ připomněla Šíblová.

Obec Rychtu pronajímá krajské příspěvkové organizaci Lipka. Od slavnostního otevření jejího pracoviště uplyne desátého května přesně dvacet let. „Využíváme ji plně a celoročně zejména na výuku pobytových a jednodenních přírodovědných programů pro školy. Především k nám jezdí žáci ze středních škol a druhého stupně základních. Dále pořádáme prázdninové akce, například nabízíme velmi oblíbené tábory pro rodiny s malými dětmi, letní kurzy pro učitele a příměstské tábory,“ sdělila zástupkyně vedoucí pracoviště Rychta Zdeňka Jičínská.

Šaratice na Vyškovsku.
Nové rodinné domy v Šaraticích? Záleží na dohodě majitelů pozemků

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkZmínila i víkendové programy pro vysokoškolské studenty, budova má podle ní svoje historické kouzlo. „Máme k dispozici prostorný sál a přírodovědnou učebnu, zázemí pro stravování a ubytování žáků, kanceláře pro náš personál, výbornou terasu a další prostory pro venkovní výuku poblíž budovy. Skvělé je i umístění na návsi, zároveň ale na okraji zástavby a v blízkosti zajímavých průzkumných biotopů. Důležitá je pro nás dostupnost Moravského krasu a napojení na integrovaný dopravní systém, zatímco velká část naší výuky pokračuje v terénu, na konkrétních zájmových lokalitách,“ popsala Jičínská.

Je to hodnotný historický objekt bývalého panského domu ze šestnáctého století. „Zásadně ho ovlivnila stavební etapa z první poloviny šedesátých let, kdy dvorní křídlo, které bylo původně přízemní, skončilo zkrácené a nastavené o patro. Právě od té doby jsou odstraněné hospodářské budovy obklopující Rychtu. Hlavní budova, která je dominantou Krásenska, je dosud zachována bez zásadních hmotových změn,“ popsala za Národní památkový ústav Radmila Stránská.

KRÁSENSKÁ RYCHTA
Bývalý panský dům z 16. století.
Přístavba má rozšířit kapacitu.
Rozpočet: 36,4 milionu korun dle dokumentace.
Obec potřebuje dotace.

Budova vyžaduje celoroční péči. „Letos počítáme s další částí její izolace podobně jako minulý rok. Opravu potřebuje také terasa, do které zatéká. Investujeme tady zkrátka každý rok,“ dodala krásenská starostka Šíblová.

Za Lipku popsala Jičínská rozsáhlé opravy z minulosti. „Některá místa už vyžadují péči znovu. Starší žáci i další skupiny, které k nám jezdí, navíc v dnešní době vyžadují vyšší ubytovací standard. Zajištění nákladů stavby je však náročné a jde o dlouhodobý proces, Krásensko je malá ves,“ zdůraznila.

Rozsáhlá rekonstrukce budovy je podle ní rozhodně nad možnosti rozpočtu. „Hledáme tedy zdroje jinde, v projektové podpoře. S obcí si vycházíme vzájemně vstříc a snažíme se, abychom byli oporou navzájem. Spolupracovali jsme už na několika společných projektech. Zatímco my máme zajímavé zázemí a vdechli jsme život této historické budově, obec má zajištěný provoz a smysluplné využití budovy, pro kterou by náročně hledala náplň,“ uzavřela Jičínská.