Stárci proplétající se mezi výkopy. Prach padající na bělostné, naškrobené kroje. Takové představy se hrozí lidé z Křenovic. Už ani ne za měsíc budou slavit hody. Proto chtějí, aby se oprava kanalizace pohnula víc kupředu a oni měli zase hezkou vesnici.

„Proč firma není ochotná zrychlit? Pracovat třeba o víkendu? Nebo povolat víc lidí? Většinou tady pracuje jenom pět dělníků a jeden stroj. A kvůli tomu se musíme potýkat s neustálými uzavírkami,“ postěžoval si například Radim Svoboda z dopravní komise křenovického obecního úřadu. Podle ředitele firmy Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimíra Kramáře ale nejde zhotovitele přinutit k něčemu, co nemá ve smlouvě.

„Harmonogram neobsahoval žádné milníky. Žádnou podmínku, aby do hodů byly práce hotové. Smluvně taková záležitost vymoci nejde,“ uvedl Kramář. Podobnou situaci prý řešil v Drnovicích. Také tam chtějí mít do svatovavřineckých hodů čistou náves. „Dohodli se tedy se stavbyvedoucím, že práce urychlí,“ dodal Kramář.

Vedení obce Křenovice na podobné dohodě také pracuje. „Jedná s námi starosta. Domluvili jsme se, že do hodů předláždíme a otevřeme Václavskou ulici,“ slíbil Michal Zejda, který pracuje jako stavbyvedoucí křenovického úseku pro zhotovitele firmy D.I.S. Brno.

Ředitel vodařů ovšem tvrdí, že práce v Křenovicích jdou kupředu rychleji, než jeho společnost čekala. „Stavba postupuje dobře. Značný díl je hotový,“ pochvaloval si Kramář.

To, že Václavská ulice bude otevřená dřív, než se původně plánovalo, je pro Křenovické dobrá zpráva. Uzavírky jim totiž hodně ztrpčují život. Momentálně je situace obzvlášť napjatá kvůli vlakové výluce. „Objížďka je vedená kolem horního nádraží, kde staví autobusy náhradní dopravy. Často tak stojí dva autobusy proti sobě. Řidiči mezi nimi kličkují a do toho ještě chodí chodci. Je to nebezpečné,“ zlobil se Svoboda.

Provoz komplikují také řidiči, kteří si zkracují cestu ze silnice číslo čtyřiapadesát. Ta slouží jako objížďka kvůli uzavřené padesátce. Řidiči často jezdí do Újezdu do Brna a pak na dálnici právě přes Křenovice. A riskují průjezd uzavírkou.
„Zrovna před chvílí projel okolo pracujícího bagru kamion,“ kroutí hlavou Svoboda.

Přes uzavírku často jezdí i řidiči z okolních vesnic. Kvůli další uzavírce, tentokrát u Hrušek, se totiž nemůžou dostat do Šaratic. Musejí si zajet patnáct kilometrů přes Kobeřice. Často tedy využívají zkratku polní cestou do Křenovic.

Z toho nejsou Křenovičtí nadšení. „Když je sucho, tak nás trápí prašnost, když je mokro, auta tahají bláto na silnici. Vjíždějí do uzavřené Václavské ulice. Policisté to sice často kontrolují, ale nezodpovědní řidiči sem klidně jezdí dál,“ postěžoval si starosta Křenovic Drahomír Kolařík.

A uzavírkám konec nebude. „Usilujeme o opětovné uzavření Brněnské ulice. Je rozkopaná, ale auta mají povolený vjezd. Jakmile auto projede, trvá dobrých pět minut, než sedne prach,“ dodal Svoboda.

Jakmile bude kanalizace hotová, pustí se do práce silničáři, kteří plánují generální opravu průtahu. Zmizet by měly dlažební kostky zvané kočičí hlavy. S opravami by chtěli začít ještě letos. Křenovice tak čeká další velká uzavírka.