V nabitém programu nechybí ani dílnička pro děti. Celý den tráví s ohnutými zády u necek a valchy pradlenka Lenka Pojzlová, která kazuje dětem, co musely hospodyňky pro čistě vyprané prádlo udělat. ,,Pralo se tak před sto lety a děti teď mají šanci si práci vyzkoušet," říká Pojzlová. Své vyprávění po chvíli přerušuje, aby ukázala dívce, jak správně nanést prací prostředek.

Další zábavou pro děti je výroba "káči", kterou si rodiče pamataují ze svých dětských let. ,,Tlučení špačků je středočeská hra, kterou se dříve bavily venkovské děti a dospělí. Spočívá v tom, že si vezmete patnáct centimetrů dlouhý kolík který má skosené obě špičky, ten si dáte na špalek a holí trefíte špičku špačka a když se vznese, tak ho musíte trefit a odpálit holí," vysvětluje Hana Vlachová. U dětí má hra velký úspěch a stojí na ní fronty, jen aby si ji mohly vyzkoušet. Čas ubíhá rychle a blíží se odpolední přehlídka dobových kostýmů a klobouků.

Diváci se usazují na dřevěné lavice před hledištěm a nedočkavě čekají na zahájení prvního vstupu. Přehlídkou provází Radka Chabičovská. Překvapuje diváky vysokými kozačkami a krátkými ,,rajtkami“. Diváky zapojuje do dění tak, že je nechává hádat, kdo jaký kostým nosil. Děti celé u vytržení hlásají: ,,Jezdkyně na koni!“ "Cestovní oblečení!", ,,Ano, a víte, jak se takovým cyklistkám tenkrát říkalo? Cyklistýnka!“, pobavuje Chabičovská přítomné. Její kvízy z oblasti módy se líbí hlavně dětem. Na přehlídce diváci vidí garderóbu dámy, jakožto i obyčejné kostkované šaty slečny na hlídání z přelomu 19. a 20. století. Pozornost lákají detailně propracované klobouky. Největší z přehlídky měřil devětapadesát centimetrů. Diváci se také dozvídají, že největší klobouk v historii měřil sto padesát centimetrů, ale tato móda s nástupem uzavřených aut postupně z praktických důvodů ustupovala.

Historické klobouky a kostýmy by měly úspěch u žen i dnes. ,,Mám ráda pěkné věci a v ohledu módy je toto odobí naprosto bezkonkurenční. Ale to by mi manžel musel uvolnit skříň, “ směje se Alena Vrbová.

Pořadatelka Zuzana Schořová je spokojená s účastí, atmosférou i počasím. „Přišlo hodně lidí, rodin s dětmi a starší lidé, kteří třeba už normálně do společnosti moc nechodí, a je vidět, že je program zaujal,“ pochvaluje si Schořová.

Sobotní program završuje večerní vystoupení rockové kapely Flash z Kobylnic.

Akce byla oslavou 100. výročí založení první republiky. Pořádalo ji město Křenovice ve spolupráci se spolkem KOS (Křenovické občanské sdružení) a za velké podpory samotných Křenovických, kteří zapůjčili k související tématické výstavě své rodinné poklady.

RENATA SPOTZOVÁ