Zloději, hazardéři na silnicích a šoféři bez řidičáku. To jsou delikventi, kteří nejvíce navyšují čísla policejních statistik na Vyškovsku. Policisté v našem okrese se od začátku letošního roku do konce června potýkali téměř se sedmistovkou trestných činů.
„To je zhruba o šest desítek více než vloni. Nárůst způsobují zejména šoféři, kteří řídí auto bez řidičského průkazu. Těch odhalujeme čím dál více,“ potvrdil mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.
Podle něj však policejní statistiky můžou být zavádějící například v případě dopravních kolizí. Ty si totiž na Vyškovsku za letošní půlrok vyžádaly více usmrcených obětí než vloni, přestože se jich událo o desítky méně.
„I když dopravních nehod ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ubylo o sedmačtyřicet, následky jsou větší. Jednou z možných příčin je, že nárazová rychlost aut se zvětšila. A to by mělo být pro řidiče alarmující,“ upozornil Gryc.
Zato vyškovským strážníkům za letošních šest měsíců ve srovnání s loňským pololetím starostí s řešením přestupků v okresním městě ubylo. Podle zástupce velitele vyškovské městské policie Petra Urbana se snížil například počet dopravních deliktů.
Ze zdánlivých přestupků se totiž můžou vyvinout trestné činy. Potvrzuje to případ ze začátku května. „V Tovární ulici jsme objevili vůz s prošlou technickou kontrolou. Potom jsme ho spatřili, jak se pohybuje po Sochorové ulici směrem k Olomoucké. Protože nemělo platnou technickou, byl řidič podezřelý ze spáchání přestupku. Hlídka auto zastavila a zjistila, že nemá řidičský průkaz. Protože byl podezřelý z trestného činu, přivolali jsme policisty, kteří případ převzali,“ popsal Urban.
Jejich kolegové v Bučovicích naopak zaznamenali nárůst přestupků. „Ztrojnásobil se také počet blokových pokut, které jsme lidem udělili. Tento rok jich bylo dvě stě čtyřicet. To se projevilo i v celkové částce, kterou jsme vybrali. Ta dosahuje šestapadesáti tisíc korun,“ informoval velitel bučovických strážníků Jiří Wasserburger.
Podle něj je nejčastějším přestupkem parkování na chodníku, zvláště v Legionářské a Slavkovské ulici. „Lidé chtějí mít blízko k obchodům, lékárně či poště, ale ohrožují tím chodce a při vyjíždění na silnici také provoz na mezinárodní silnici, která městem prochází,“ vysvětlil Wasserburger důvody, proč policie letos zpřísnila dohled v obou ulicích.
Také si myslí, že situace na chodnících se díky tomu zlepšila. Právě kvůli narůstající kriminalitě se po několika letech dohadů rozhodla od příštího roku zřídit strážníky také slavkovská radnice.