Od 1. ledna 2014 začne platit nový občanský zákoník, který připisuje nezapsanou památku majiteli pozemku. Obcím to ale většinou nepřipadá rozumné. „Z hlediska údržby to není nejlepší řešení, protože majitelé pozemků se o tyto památky prakticky nestarají," vysvětlil například starosta Holubic Stanislav Přibyl.

Obec proto zveřejnila výzvu, aby se majitelé pozemků s takovou stavbou přihlásili. „Samozřejmě budeme jedině rádi, když se křížů a božích muk někdo ujme a bude se o ně starat. Jejich opravy totiž vycházejí na desítky tisíc korun. Nejlepším materiálem je žula, protože čím je kámen měkčí, tím víc potřebuje udržovat. Bohužel žula v této oblasti není obvyklá," podotkl Přibyl.

Na výzvu se zatím ale nikdo neozval. „Objektů, kterých se týká, máme v Holubicích dohromady pět. Po pravdě řečeno ale pro mě bude trochu překvapením, pokud se někdo ozve. Pokud se nikdo nepřihlásí do poloviny července, začneme zařizovat zapsání těchto památek na obec. Je totiž lepší, aby se o ně obec starala, než aby se o ně nestaral nikdo," nastínil starosta Holubic.

Zodpovědnost totiž na sebe vzít lidé nechtějí. „Nabízel jsem například vlastnictví jednoho kříže člověku, který se o něj v současnosti z dobré vůle stará, ale odmítl. Přece jen spolu s vlastnictvím přijde i zodpovědnost za vzhled památky a z toho mají lidé pořád obavy," dodal Přibyl.

Podobnou zkušenost mají také v Dražovicích. Tam už ale nic dělat nemusejí. „Situaci ohledně vlastnictví drobných sakrálních památek jsme vyřešili už v roce 2011, takže nás změna zákoníku nepřekvapí," podotkla starostka Dražovic Miloslava Svobodová.

I tam nakonec všechny památky vlastní obec. „Máme jich deset a k tomu ještě kapličku, která je zapuštěná ve hřbitovní zdi. Ohledně vlastnictví jsme jednali s mnoha lidmi, ale nikdo o ně zájem neměl," řekla Svobodová.

Na výdajích obce se ale nabytí majetku neprojevilo. „Kříže jsme z obecních peněz opravovali, i když ještě oficiálně nebyly naše. Některé věci se ale navíc docela zjednodušily. Opravovat něco, co obci nepatří, totiž bylo poměrně složité. Takhle jsme například čtyři památky opravili v předchozích letech z dotací. Je to proto spíše změna k lepšímu," zhodnotila starostka.

Ze stejného důvodu už drobné památky převedli na obec i v Nemochovicích. „Máme v obci celkem čtyři sakrální památky a kostel, který patří farnosti. Protože se o kříže stejně starala obec, nemělo smysl je nechávat nezapsané. Vzali jsme si je proto do vlastnictví. Bylo to i lepší kvůli shánění peněz na jejich opravy. Lidé sami se o ně totiž příliš nestarali," uvedl starosta Nemochovic Lubomír Hofírek.

Vlastnictví památek nebudou řešit ani v Ruprechtově. „Kříže patří obci už dlouho, jsou totiž na seznamu kulturního dědictví. Výzvy k přihlášení majitelů proto podávat nebudeme. Všechny jsme navíc asi před osmi lety nechali opravit, takže v současné době obec finančně nijak nezatěžují," řekla starostka Ruprechtova Světlana Švarcová.

Výzvu zatím neplánují ani v Bošovicích. „Víme, komu jednotlivé objekty patří, takže v podstatě není co řešit. Je ale pravda, že ne všechny rodiny se o stavby starají, jak by měly. Péče o ně je tak stejně většinou starostí obce. Jestli je budeme převádět do budoucna na obec, proto zatím nevím, ale ohledně nákladů by to asi žádnou velkou změnu neznamenalo," vysvětlil starosta obce Jaroslav Šimandl.