DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Alarmující zpráva přišla z vyškovského úřadu práce. Nezaměstnaných v okrese zase přibylo. A nejde o desítky lidí. Ani ne za měsíc se ocitlo na dlažbě několik stovek obyvatel regionu. Naděje vkládané do sezonních prací se nevyplnily. Celosvětová ekonomická krize dopadá na vyškovský okres stále tvrději.

„Od 1. do 24. dubna přišlo do evidence úřadu práce přes čtyři sta devadesát lidí. Přitom jich odešly bez jednoho dvě stovky. Předpokládali jsme, že se míra nezaměstnanosti v tomto měsíci začne snižovat kvůli sezonním pracím. Bohužel se naše vize nepotvrdily,“ konstatoval ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Stále podle něj platí, že nezaměstnaných přibývá, zatímco volných míst ubývá. „V nabídce jich nyní máme něco mezi sto padesáti a sto šedesáti. Opravdu je to málo. V některých případech jde ovšem o zajímavá a podle mě také snadno obsaditelná místa, jako například zdravotní sestra na habrovanském zámku,“ upozornil šéf vyškovského úřadu práce.

Uplatnění ovšem stále najdou také prodavači, v kurzu jsou nyní i obchodní zástupci, rehabilitační pracovníci, mistři ve výrobě, fakturanti, účetní.

Nevymizely ovšem ani profese, které může vykonávat člověk bez kvalifikace. Firmy z Vyškovska hledají například řidiče, a to jak autobusů, tak i nákladních aut, automechanika či zahradníka. Místa, kde se můžou uchytit lidé bez vzdělání, v podstatě tak jako všechna ostatní, však velmi rychle mizí.

Infografika nezaměstnanost


S úbytkem volných pozic naopak podle Marka rostou požadavky, které zaměstnavatelé mají na uchazeče o práci. „Vedení firem je o dost přísnější, má totiž z čeho vybírat,“ tvrdil Marek.

Jeho slova víceméně potvrdila třeba personalistka vyškovské společnosti Hestego Eva Vavrouchová. „Vysoké požadavky jsme měli vždycky. Ale byli jsme nucení přijmout například člověka, který nám vyhovoval z hlediska odbornosti, ale osobnostně už tak moc ne. Teď, když chceme například zaměstnat svářeče a máme na výběr ze dvou, vezmeme toho, který nám připadá povahově lepší,“ vysvětila Vavrouchová.

Jak dlouho ještě bude nepříznivá situace na trhu práce trvat, je stále ve hvězdách. Podle odborníků ovšem krize jen tak nepomine. „Minimálně do poloviny, ne-li do konce letošního roku se situace zřejmě moc nezlepší,“ potvrdil před časem například brněnský ekonom Marek Hatlapatka.

Ředitel vyškovského úřadu práce ovšem pro obyvatele okresu měl přece jen alespoň jednu dobrou zprávu. „Jako pozitivní vidím, že žádný z podniků z Vyškovska neplánuje hromadné propouštění. Alespoň tedy nic takového nemáme hlášené,“ řekl Marek.