Úbytek odběratelů, snížení zisků, případně i propouštění zaměstnanců. To všechno hrozí také na Vyškovsku, pokud se bude stále víc prohlubovat ekonomická krize.

Ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek potvrdil, že vedení některých firem v okrese už přemýšlí o propouštění. „Jde hlavně o ty, které mají zahraniční kapitálovou účast. Redukce zaměstnanců se bude v první fázi týkat agenturních a zahraničních pracovníků. Mám například informaci o tom, že společnost EDP plánuje propustit zhruba čtyřicet až sto takových dělníků,“ uvedl Marek.

Prokurista komořanského podniku EDP Václav Mácha sice připustil, že se dopady krize na firmě podepsaly, informaci o propouštění ovšem popřel. Firma ale už podle něj zaznamenala viditelný pokles zakázek. „Nevím, jestli se proti tomu dá něco dělat. Jde o celosvětový problém. Každopádně se snažíme šetřit alespoň tak, že snižujeme náklady na výrobu. Propouštět ale zatím nebudeme,“ řekl Mácha.

Podle odborníků všeobecně platí, že pokud bude ekonomická krize trvat, ohrožení budou hlavně zaměstnanci společností zaměřených na vývoz do zahraničí. A nejenom ti. Vyhazov podle všeho může hrozit i těm, kteří pracují ve firmách vyrábějících pro domácí zákazníky. „Je možné, že se nás finanční krize dotkne. Sice nemáme zahraniční kapitálovou účast ani se nesoustředíme na export, ale někteří naši odběratelé ano. Pokud na tom budou špatně, projeví se to i u nás,“ naznačil například generální ředitel vyškovské společnosti Hestego Miroslav Ostrý.

Právě z obav, že by se krize mohla podniku dotknout přímo, se už na ni vedení firmy připravuje. „Uzavíráme smlouvy s novými zákazníky. Pokud by přece jenom muselo dojít k propouštění, jako první by se situace dotkla cizinců a agenturních pracovníků,“ dodal Ostrý.

Nižší poptávku po svých výrobcích zaznamenala i hodějická společnost Fenstar. Její vedení shání podle finančního ředitele René Dvořáka nové zákazníky a také zvýšuje efektivitu práce. „Snažíme se, aby se nás krize dotkla co nejméně. V současné době máme takovou strategii, že za zaměstnance, kteří odcházejí, nehledáme náhradu. Ti, kteří u nás zůstávají, se ovšem ztráty práce nemusí bát,“ potvrdil Dvořák.

Podle brněnského ekonoma Marka Hatlapatky se může vliv krize projevit hlavně u těch podniků, které jsou zaměřené na vývoz. „Oslabují totiž všechny ekonomiky ve světě. Je pravděpodobné, že kvůli tomu zahraniční společnosti nebudou mít zájem o výrobky. Samozřejmě se to netýká jen firem z Vyškovska, jde o celorepublikový problém,“ myslí si ekonom Hatlapatka.

Někteří výrobci z Vyškovska se snaží krizi už nyní aktivně čelit. „Máme spoustu dceřiných společností. Snažíme se tedy výrobu přemístit do těch, které zatím krize nezasáhla. Výrazný propad výroby jsme ovšem nezaznamenali. V žádném případě neplánujeme propouštění, naopak zaměstnance nabíráme,“ uvedl například personalista společnosti Fritzmeier ve Vyškově Aleš Dobrovolný.

Opatření, která by mohla vést ke snížení dopadu hospodářské krize, už zavádí také slavkovská firma Liko-S. „Zatím nás krize nepostihla. Situace se ale nyní velmi rychle mění. Proto jsme obezřetnější vůči našim obchodním partnerům a při sjednávání nových zakázek,“ uvedl finanční ředitel společnosti LIKO-S ve Slavkově u Brna Bronislav Polák.