DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Problémy se sháněním zaměstnání má třeba Petra Sedláková z Vyškova. „Docela dlouhou dobu jsem žila v Anglii a nedávno jsem se vrátila. Plná elánu a radosti jsem se vydala hledat zaměstnání. Jistota z toho, že jsem se docela obstojně naučila cizí jazyk a že snad najdu práci rychle, mě vážně opustila,“ naznačila Sedláková.

Její zkušenost je taková, že firmy se opravdu bojí krize a zaměstnance si hodně vybírají. „Dávají si pozor, koho na určitý post vyberou. Velkou přednost dávají těm uchazečům, kteří mají alespoň vyšší nebo vysokou školu. Tato skutečnost se mi potvrdila nejednou. Dnes mám práci, za kterou jsem moc vděčná, ale než jsem ji našla, dalo to zabrat,“ doplnila Sedláková.

Ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek potvrdil, že v okrese přibývá nezaměstnaných a zároveň klesá počet pracovních míst. „Ty firmy, které zatím nejsou v ekonomické krizi, se na ni připravují. A právě proto si vybírají pouze lidi, kteří pro ně budou mít klíčový význam. Nabírají pouze zkušené a schopné lidi. Hlavně teď platí, že kdo má nižší stupeň vzdělání, má taky výrazně zhoršenou pozici na trhu práce,“ objasnil Marek.

Podle něj mají ztíženou situaci také ti lidé, kteří ještě nemají žádné zkušenosti. „Bohužel nám opravdu klesá počet pracovních míst a v tom je problém, který se odrazí i po novém roce. Přestože statistika nezaměstnanosti zatím není nijak alarmující,“ řekl Marek.

Manažer vyškovské pobočky Lear Corporation, který nechtěl prozradit své jméno, potvrdil, že díky ekonomické krizi si management vybírá jen zaměstnance, kteří mají zkušenosti a náležité vzdělání. „I na nižší posty nabíráme pouze ty lidi, kteří pro nás budou perspektivní i v budoucnu,“ prozradil.

Zatímco ve firmě Lear Corporation mají uchazeči o práci nepatrnou šanci získat místo, třeba v EDP či firmě Fritzmeier si snahu můžou ušetřit. Nabírají maximálně specializované pracovníky.