Původní myšlenku postavit křižovatku kruhovou zavrhli radní kvůli příliš vysokým nákladům. „Podle propočtů to vycházelo na nějakých šestnáct milionů korun, což je příliš vysoká částka. Nechali jsme si tedy zpracovat několik variant a hledali tu nejlepší možnost,” uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý.

Jako nejschůdnější varianta se jevila průsečná křižovatka řízená semafory. „Jenže s dalšími propočty začaly narůstat náklady, až jsme se dostali k deseti milionům korun. A když jsme potom nechali znovu zpracovat variantu kruhového objezdu, projektant zjistil, že se cenově dokáže na těch deseti milionech korun udržet,” řekl místostarosta.

Radní se proto rozhodli vrátit se k původní variantě. „Když jsme o ní začali přemýšlet před lety, vycházela mnohem dráž mimo jiné proto, že ještě byly jiné ceny stavebních zakázek. Díky ekonomické krizi se však ceny propadly a firmy se teď předhánějí s výhodnými nabídkami, takže náklady jsou teď jinde,” doplnil vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Přestavba křižovatky má přinést také nové chodníky a desítky nových parkovacích míst, kterých je ve Vyškově obecně nedostatek. „Nejpodstatnější ovšem je zvýšení bezpečnosti, protože tato křižovatka patří k těm nejproblematič­tějším vůbec,” zdůraznil Celý.

Chodci i řidiči jsou v současné době na křižovatce a v jejím okolí denně vystaveni velkému riziku. „Denně tu přecházím a je to dost často o strach. Každou chvíli se bojím, že mě někdo srazí. Určitě by se s tím mělo něco dělat, nějak tu křižovatku upravit, aby byla bezpečnější,“ podotkla například už před časem Lenka Adámková z Vyškova.

Zda je lepší kruhový objezd nebo světelná křižovatka, to si odhadnout netroufá. „Já nejsem řidič, takže pro mě jsou nejlepší řešení asi semafory, které budou určovat intervaly na jízdu a na přecházení, takže chodci se nebudou muset bát. Ale řidičům asi bude zase vyhovovat víc kruhový objezd,“ podotkla Adámková.

Rekonstrukce křižovatky by měla začít v červnu. „V červnu se dělníci pustí do přípravných prací. Hlavní část přestavby plánujeme přes letní prázdniny, kdy je v daném místě nejmenší provoz. Dodělávky pak zřejmě budou trvat až do září,” představil časový rozvrh vyškovský starosta Jiří Piňos.

Kromě stavebních úprav na této křižovatce se příští rok město pustí například do kompletní rekonstrukce Křečkovské ulice. Ta vyjde město na zhruba dvanáct milionů korun, podílet se na ní ovšem bude i Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje, která by měla do rekonstrukce investovat dalších dvacet milionů.