Na dobré vůli vlastníků pozemků a schopnosti silničářů sehnat peníze nyní závisí přestavba křižovatky v Nesovicích. Ta je trnem v oku chodcům i motoristům. Jedni mají problém přejít přes frekventovanou dopravní tepnu, druhým vadí těsné sousedství železničního přejezdu.

„Přejít přes silnici je opravdu náročné. Ke všemu jsou obchody na obou stranách silnice, takže lidé ji musí několikrát denně přecházet,“ postěžoval si starosta Nesovic Vítězslav Reška. Ten také upozorňuje, že dopravní situace se může ještě zhoršit, až vznikne přestupní terminál integrovaného dopravního systému.

„Už tak je pro starší lidi obtížné přejít přes silnici, zvláště v pátek. Po vzniku terminálu budou křižovatkou projíždět ještě autobusy,“ obává se starosta.

O tom, že je křižovatka problémem, nepochybuje ani Ředitelství silnic a dálnic. „Nyní si necháváme specializovanou firmou vypracovat studii proveditelnosti. V rámci toho budou pracovníci zjišťovat, zda jsou vlastníci ochotni prodat pozemky,“ vysvětlil náměstek pro výstavbu brněnské správy ředitelství Miloslav Neckář.

Podle něj zatím ví o ochotě majitelů jednoho domu. „U ostatních pozemků jistotu nemám. Pokud by ale majitelé neprodali, stavbu nemůžeme provést. Přitom stačí, aby jen jeden z nich nesouhlasil,“ upozornil náměstek.

V tomto případě by ani stát nemohl pozemky vyvlastnit. „Jednak stavba není v závazné části územního plánu a také se nejedná o veřejně prospěšnou akci. Změnu by v tomto případě mohlo přinést rozhodnutí nesovického zastupitelstva, které by upravilo územní plán. To by si ale vyžádalo hodně času,“ naznačil Neckář.

Starosta obce ale o žádných problémech s výkupem neví. „Například místní Sokol je ochotný pozemek prodat. Stejně tak další vlastníci. Není jen jisté, zda dům prodají manželé, kteří jej využívají jako chalupu. Ale i o tom jednáme s krajem. Chceme vlastníkům nabídnout v obci pozemek za výhodnější cenu,“ uvedl Reška.

Zájem o řešení situaci má také kraj. „Zatím nevím o nějakých problémem s výkupem. Domluvil jsem se ale s náměstkem Neckářem, že v případě, jakmile se objeví, spojí se se mnou a situaci bychom řešili na kraji,“ uvedl krajský radní Jaroslav Pospíšil.

Výkupy prý totiž komplikuje to, že Ředitelství silnic a dálnic může zaplatit pouze cenu, kterou určí odhadce. Nemůže zaplatit tržní hodnotu. „Krajský úřad ale tímto zákonem vázaný není. Mohli bychom vyčlenit peníze z kraje,“ naznačil řešení radní.

Studii proveditelnosti brněnské ředitelství obdrží do měsíce. Pokud se nakonec neobjeví žádné problémy s výkupem pozemků, začne ředitelství připravovat posunutí křižovatky. „Čeká nás například příprava stavebního řízení, ale také třeba hledání peněz,“ uvedl Neckář.