Název akce zní lákavě, ve skutečnosti však účastníci přenocují jinde. „Děti nebudou spát přímo na seně, v takovém počasí by to asi nešlo, vyspíme se v klubovně," konstatuje se smíchem vedoucí akce Jarmila Režná.

Také cíl akce je poněkud jiný než jen dobrodružné nocování. Hlavně chce dětem předat vědomosti. „Dnešní den mají rozdělený na několik témat, jako je teorie o koních, jízda na nich, nebo vyklízení stájí," přibližuje.

Strávit den méně obvyklým způsobem sedmnáctce zájemců pomůže i další pracovnice Majáku Naďa Vybíralová, která se sama věnuje jezdectví na koních. „Čím vším krmíme koně? A znáte druhy těchto zvířat?" ptá se Vybíralová v jedné ze stájí, do které se vejdou všichni jen tak tak.

„Dáváme jim seno, granule, ale důležitá je pro ně i sůl. Tu mají zavěšenou tady na okně, " říká Lucie, jedna z dívek, která se nemůže dočkat, až se na koni sveze.

„Už se moc těším," svěřuje se dívka.

Se skupinkou postupně procházím všechny stáje i přilehlé prostory. Dozvídáme se, co je pro koně nejlepší, nejen co se týká potravy, ale i péče. „Tady máme rozdělené krmení pro koně, můžete ho klidně ochutnat, protože je plné vitamínů," říká Vybíralová a děti se hrnou k misce a chutnají jí jídlo.

„Je to fakt dobré, takové sladké. Ale nevím, jestli bych to mohla jíst každý den," komentuje netradiční pokrm například Natálie, která už se ale také těší na vyjížďku.

Nejdřív však musí koně vyčesat a připravit k jízdě. Děti se rozdělí na tři skupiny. Dvě z nich uklidí stáje, aby se pak koně vrátili do čistých stájí, a jedna půjde jezdit do krytého areálu, který je součástí farmy.

Děti se střídají jako na běžícím páse. Pár koleček s jedním a hned výměna. Čas je ale i na odpočinek. „A po večeři nás čeká ještě zábava a pak nocování. Doufáme, že všichni odejdou spokojení," dodává Režná.

Z tváří účastníků je však vidět, že spokojení jsou už teď.